دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ,30 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۸
افق شروع روابط حسنه میان ایران و عربستان قابل رویت است
 
تحلیلگر مسائل منطقه در گزارشی نوشت: عربستان و ایران روابط حسنه جدیدی را شروع خواهند کرد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، پایگاه اینترنتی "کشمیر واچ" در گزارشی با عنوان "روابط حسنه ایران و عربستان سعودی" به قلم دکتر "عبدالرئوف کولاچال" نوشت: همراه با جنگ سرد آمریکا متاسفانه جنگ سردی میان ایران و عربستان بدون هیچ علت قابل قبولی در طول سالیان اخیر ادامه داشته است. ایران کشوری با اکثریت فارسی زبان، کشوری شیعه است و اکثریت جمعیت عربستان هم اعراب سنی هستند که بخش اندکی از جمعیت آن را اقلیت شیعیان تشکیل می دهند تشدید تنش میان ایران و عربستان باعث شده است موضوع جنگ سرد جدید در منطقه خاورمیانه مطرح شود. البته این دو کشور بعنوان قدرت های موثر منطقه خلیج فارس تلاش می کنند از تنش مستقیم جلوگیری کنند. دو کشوری که منابع عظیم نفتی در اختیار دارند با هم رقابت می کنند. ایران و عربستان سعودی در بخش های مختلفی با هم اختلاف نظر دارند. روابط میان ایران و عربستان هرگز حسنه نبوده است اما اخیرا به علت بحران سوریه و ناآرامی های بحرین روابط دو کشور تیره تر شده است.

این گزارش می‌افزاید: روابط میان ایران و عربستان در سه سال گذشته در پی شروع بحران سوریه بشدت بحرانی شده است. ایران در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند. در مقابل عربستان از تروریست‌های مسلح حمایت می‌کند. ایران و عربستان همچنین درباره بحرین با هم اختلاف نظر دارند. در بحرین حاکمان سنی این کشور از حمایت های نظامی عربستان برای سرکوب اکثریت مردم شیعه بحرین برخوردار است. اخیرا حکومت پادشاهی عربستان از ایران دعوت کرد در نشست وزیران خارجه ائتلاف اسلامی که ماه آینده در جده برگزار می شود شرکت کند. ایران از این دعوت استقبال کرده و آن را نشانه خوبی توصیف کرده است.

برخی منابع خبری گفته‌اند احتمالا تهران هم از وزیر خارجه عربستان برای سفر به تهران دعوت خواهد کرد. اوائل ماه جاری شاهزاده سعودی گفت هدف از دعوت از وزیر خارجه ایران برای سفر به عربستان مذاکره بهتر درباره روابط دوجانبه است. عربستان سعودی و همسایگان آن بشدت درباره برنامه هسته ای ایران تردید دارند. آنها همچنین نگران هستند که مذاکرات جاری میان ایران و قدرت های عمده به دستیابی به توافقی جامع و بلندمدت میان طرفین منجر شود.

این گزارش می‌افزاید: اخیرا عربستان سعودی بهمراه دیگر کشورهای عربی توافقنامه ای را با کشورهای غربی درباره تجهیزات نظامی و تاسیسات هسته ای امضا کردند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران بعد از پیروزی در انتخابات در اقدامی که نشاندهنده حسن نیت در برابر عربستان بود گفت مایل است با مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس تعامل و گفتگو کند. عربستان سعودی در ابتدا با نپذیرفتن کرسی خود در شورای امنیت برای بررسی مسائل سوریه نشان داد که سیاست ها و مواضع خود را تغییر خواهد داد. بعد از آن هم در جریان بکارگیری سلاح های شیمیایی در سوریه عربستان باراک اوباما را به علت آن که نتوانسته بود اقدام نظامی قاطعی در برابر بشار اسد انجام دهد تقبیح کرد. این مواضع عربستان نشانه صریحی بود مبنی بر این که سیاست خارجی آن تغییر کرده است. بعد از آن هم زمانی که اوباما در ماه مارس در جریان سفر به اروپا برای دیداری کوتاه به ریاض وارد شد با استقبال سرد مقامات سعودی مواجه شد. پنتاگون در برابر این اقدامات عربستان دست به تلافی نزد اما به شیوه دیگری برخورد کرد. حکومت اوباما اعلام کرد ده بالگرد آپاچی را به حکومت نظامی مصر تحویل داد حکومتی که مورد حمایت عربستان بود و مقامات آمریکایی امیدوار بودند با این اقدام بتوانند عربستان را به همکاری با واشنگتن تشویق کنند. حتی گفته شده است اولین بار آمریکا به عربستان اجازه داده است برخی از تجهیزات نظامی را در اختیار شبه نظامیان مخالف حکومت سوریه قرار دهد. علاوه بر این چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا برای اولین بار در نشست شورای همکاری خلیج فارس با محوریت مسائل دفاعی شرکت کرد. وی به میزبانان عرب خود اطمینان داد که آمریکا همچنان از آنها حمایت خواهد کرد و تسلیحات مدرن و پیشرفته در اختیار آنها قرار خواهد داد.

نویسنده در پایان نوشته است کاملا به نفع شهروندان کشورهای منطقه است که در تقابل با هم نباشند. این امکان وجود دارد که میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران موازنه و تعادلی ایجاد شود که در این تعادل رقابت و شاید بدگمانی طرفین هم وجود خواهد داشت اما دیگر جنگ نیابتی میان آن پایان خواهد یافت. دعوت وزیر خارجه عربستان از همتای ایرانی اش که از مدت ها قبل انتظار انجام چنین اقدامی وجود داشت در نهایت به تقویت روابط دوجانبه و ایجاد اعتماد برای رفع تردیدهای طرفین درباره مسائل مختلف منجر خواهد شد. پادشاهی عربستان بدنبال یافتن جایگزینی برای عبدالله پادشاه این کشور است. همزمانی تلاش های داخلی در عربستان برای یافتن جایگزینی برای پادشاه این کشور با دعوت از وزیر خارجه ایران برای سفر به عربستان می تواند به این معنا باشد که عربستان در حال تجدید نظر در راهبرد منطقه ای خود است. اقدام پادشاهی عربستان مبنی بر بازگرداندن سفیر این کشور به بیروت نشانه دیگری است مبنی بر این که مقامات ریاض می خواهند از تقابل در لبنان جلوگیری کنند. این اقدام همچنین می تواند نشانه تمایل مقامات عربستان به کاهش تنش ها در کل منطقه باشد. ارتباط ایران و عربستان برای ایجاد ثبات در منطقه بسیار حیاتی است. افق شروع روابط حسنه میان ایران و عربستان قابل رویت است.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۳۹۱۷


ارسال