سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ,21 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
روابط دوجانبه میان تهران و لندن بهبود یافته است
 
روزنامه نیویورک تایمز نوشت: انگلیس روز سه شنبه برای نشان دادن بهبود روابط خود با ایران اوضاع را برای بازگشایی سفارت خود در تهران مناسب توصیف کرد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم "استفن کاسل" افزود: روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس در سال 2011 به حال تعلیق درآمد اما از زمان تغییر دولت در ایران و پیشرفت مذاکرات بین المللی برسر برنامه هسته ای این کشور روابط دوجانبه میان تهران و لندن بهبود یافته است.

این روزنامه نوشت: اکنون به نظر می رسد به خاطر منافع مشترکی که دو کشور در مقابله با تروریست‌ها در عراق دارند، روند بهبود روابط دوجانبه تسریع یافته است. روز دوشنبه دفتر "دیوید کامرون"، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور درمورد بحران عراق با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفتگو کرده است. هیگ در بیانیه ای خطاب به پارلمان که در پایگاه دولت انگلیس هم منتشر شده بود، نوشت: من به این نتیجه رسیده ام که اکنون اوضاع برای بازگشایی سفارت در تهران مناسب است.

"ویلیام هیگ" به پارلمان اعلام کرد: ایران اکنون این توانایی را دارد که نقشی مثبت تر ایفا کند.

روند بهبود روابط انگلیس و ایران پیش از تهاجمات گروه‌های بعتی تکفیری در عراق آغاز شده بود. در ماه اکتبر دولت انگلیس از برگزاری برخی مذاکرات به منظور ارتقای روابط دوجانبه با ایران خبر داد و "آجای شارما"، یک دیپلمات انگلیسی به عنوان کاردار غیر مقیم انگلیس در تهران منصوب شد. در آن زمان وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد انتصاب "شارما" این کشور را قادر می سازد تا مذاکرات منظم و دقیقی با ایران درمورد مسائل مختلف ازجمله شرایط بازگشایی نهایی سفارت های دوکشور داشته باشد. شارما در ماه دسامبر به ایران سفر کرد و در بیانیه ای گفت با وزیر امور خارجه این کشور مذاکرات مبسوط و سازنده ای داشته است.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۴۸۸۰


ارسال