سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ,14 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاص استان و قرارگرفتن در مجاورت بزرگترین کشور تولیدکننده مواد مخدر موجب شده‌است تا دود ناشی از قاچاق مواد مخدر همواره در چشمان مردم این استان برود و حتی نگاه بسیاری از مردم کشور نیز نسبت به مردمان صبور و مرزدار این استان آلوده به بدبینی شود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون، پدیده قاچاق مواد مخدر در مرزهای شرقی با وجود یک هزار و 500 کیلومتر مرز آبی و خاکی با کشورهای بی‌ثبات افغانستان و پاکستان و دریای عمان جبهه جدیدی را در عرصه مبارزه با مواد مخدر بر روی جمهوری اسلامی ایران و مردم این استان گشوده است که تبعات این جنگ نرم کمتر از جنگ تحمیلی نیست.
در مقایسه با دوران هشت ساله دفاع مقدس که طول جبهه‌های جنگ از یک هزار و 200 کیلومتر تجاوز نمی‌کرد و از طرف ۵ استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان پوشش داده می شد، سیستان و بلوچستان در حال حاضر در جبهه‌ای با طول یک هزار و 500 کیلومتر در جبهه جنگ نرم استکبار سال‌ها است که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است.
قاچاق مواد مخدر و اعتیاد دشمنی خطرناک است که با اسلحه دود نه تنها سالانه جان 11 هزار نفر ایرانی را می‌گیرد بلکه تاکنون برای مقابله با این پدیده شوم و پیشگیری از معتاد شدن اروپایی ها جمهوری اسلامی ایران بیش از 4 هزار نفر از جوانان خود را در راستای مبارزه با این معضل فدا کرده است.
فقر اقتصادی عامل جذب جوانان به باندهای قاچاق
به علت عوامل محیطی در سیستان و بلوچستان به ویژه خشکسالی و پیامدهای ناشی از آن و به استناد آمار مسئولان با وجود آمار بیکاری بیش از 40 درصد بسیاری از جوانان قادر به تامین هزینه‌های زندگی از راه مشروع و قانونی نیستند و از همین رو به ناچار به سمت کارهای خلاف و مشاغل دلالی و کاذب روی می‌آورند.
متاسفانه این خلاء بیکاری و نبود اشتغال موجب شده است تا گروهی از جوانان بیکار از سوی سوداگران مرگ تطمیع شده و تنها برای جابجایی دو روزه یک محموله در ازای دریافت چند صد هزارتومان جان خود در معرض خطر قرار دهند.
این گونه جوانان که اغلب در سنین ۱۷ تا ۲۵ سال قرار دارند به دلیل سن کم به فراگیری آموزش استفاده از سلاح نیز انگیزه پیدا می‌کنند و به تدریج زمینه سقوط و ورود آنها به باند های قاچاق در آن سوی مرزها فراهم می‌شود.
به طور معمول از این جوانان برای حمل مواد در آن سوی مرزهای شرقی افغانستان و در بخشی از پاکستان تا نقطه صفر مرزی برای عبور مواد از مرز تا تحویل به خریدار و یا برای حراست و نگهبانی از محموله‌های قاچاق استفاده می‌شود.
این طعمه‌های جوان به مرور در فعالیت تشکیل کاروان یا گروه مسلح توسط قاچاقچیان از پیاده به دواب و موتوری و خودروئی شرکت داده می‌شوند و در همین راستا روند قانون گریزی و گرایش جوانان به سوی قاچاق مواد مخدر با ایجاد شیوه‌های تطمیع و ترغیب توسط قاچاقچیان موجب شده تا تجارت مواد مخدر به عنوان یک زلزله خاموش یا جنگ بدون مرز کیان بسیاری از خانواده ها را در معرض آسیب قرار دهد.
همسایگی با بی‌ثباتی
هم مرز بودن سیستان و بلوچستان با کشور افغانستان که از بی ثباتی به دلیل حضور نیروهای بیگانه در رنج است و به یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان مواد مخدر در جهان شهرت دارد زندگی مردم این استان را نیز در معرض خطر و آسیب جدی قرار داده است.
زندگی مردم استان در مماس با مرزهای افغانستان و پاکستان و دریای عمان، خود به خود زمینه بروز فرصت‌هایی برای تردد افراد بیگانه فراهم می‌کند و به دلیل بی توجهی و بی‌ثباتی از طرف همسایه لذا تأمین مرزی تنها بر دوش جمهوری اسلامی ایران و مرزبانان شرقی کشور نهاده شده است.
بی توجهی به کنترل و نظارت بر مرزها از طرف کشورهای همسایه قاچاقچیان مواد مخدر را بر آن داشته با استفاده از این خلأ برای عبور و تردد غیرمجاز بهره گرفته و جوانان این استان را هدف توطئه های شوم خود قرار دهند.
حضور مهاجران و اتباع بیگانه که به طور عمده از کشورهای افغانستان، پاکستان، هند و بنگلادش هستند یکی از عوامل موثر در گرایش جوانان به قاچاق مواد مخدر می باشد زیرا رفت و آمد این مهاجران بین استان و کشورهای متبوع این امکان را به قاچاقچیان مواد مخدر می دهد تا از عناصر نفوذی و خودی در کشور برای انتخاب طعمه های خود استفاده کنند.
متأسفانه به رغم اعلام منطقه ممنوعه برای حضور اتباع بیگانه در استان و کاهش حضور چشمگیر اتباع بیگانه اما همچنان با شگردهای متفاوتی این افراد که بسیاری از آنها هویتی ناشناخته دارند در شرارت ها و قاچاق مواد مخدر در مرزهای شرقی دخالت دارند.
تهاجمی که مرز نمی شناسد
نگاهی به آمار زندانیان و افرادی که با سنین مختلف مجبور به تحمل حبس در زندان های استان هستند و همچنین جوانانی که به ازای دریافت اندکی دستمزد به واسطه حمل مواد مخدر در حبس زندان بسر می برند و همچنین افرادی که بر اثر سوء مصرف به کارتن خوابی در گوشه خیابان ها روی آورده اند گویای اینست که این تهاجم مرزی برای نابودی مردم قائل نیست.
دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان در این رابطه اعتقاد دارد: در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته ایم که تهاجم این پدیده در حال نفوذ از در مدارس، دانشگاه ها و منازل است.
محمد حسین اشرفی بیان داشت: تبدیل مصرف مواد از سنتی به سمت صنعتی و استعمال ماده های شیمیایی متاسفانه دامنه تخریب را گسترده و بر دغدغه مسئولان افزوده است.
سیستان و بلوچستان خط مقدم مبارزه
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد اظهار داشت: 209 هزار هکتار از اراضی کشاورزی افغانستان به کشت خشخاش اختصاص دارد که از این سطح زیر کشت معادل 6 هزار تن تریاک برداشت می شود.
وی ادامه داد: روند صعودی کشت مواد مخدر در این کشور از سال 2001 تا کنون حاکی از افزایش کشت این ماده مخدر به میزان یک هزار و 130 درصد است.
اشرفی بیان داشت: 85 درصد تریاک تولیدی در این کشور از مجموع 6 هزار تن از طریق کشور های ایران، پاکستان و آسیای میانه حمل و قاچاق می شود و لذا این خط ترانزیتی این استان را به خط مقدم مبارزه تبدیل کرده است.
وی گفت: به رغم ادعاهای کشورهای غربی که مدعی جلوگیری از کاشت و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هستند اما در سال 2013 کشت خشخاش نسبت به سال قبل 36 برابر افزایش یافته است.
وی بیان داشت: گردش مالی بالای حاصل از قاچاق موا مخدر به میزان 4 هزار و 500 میلیارد دلار موجب شده است تا 10 میلیون قاچاقچی حرفه ای در سراسر دنیا در تجارت مرگ سهیم باشند و کشورهای اشغالگر از جمله آمریکایی در شرایط اشغال افغانستان به این تجارت روی بیاورند.
جوانان ایرانی قربانی معتادان اروپایی
استاندار سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به قیمت پیشگیری و نگاه انسان دوستانه در راستای نجات بشریت بسیاری از جوانان خود را در عرصه مبارزه با مواد مخدر از دست داده است اظهار داشت: به دلیل همجواری با بزرگ ترین کشور تولید کننده مواد مخدر و بی تفاوتی کشورهای بیگانه، جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شهادت و جانبازی تعداد بی شماری از بهترین فرزندانش سالانه متحمل خسارات فراوانی در بعد اجتماعی و فرهنگی می شود.
علی اوسط هاشمی اظهار داشت: قاچاق مواد مخدر سالانه بیش از 10 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور ضرر می زند که این رقم معادل نیمی از بودجه تملک دارایی و عمرانی کشور است.
وی ادامه داد: ایران اسلامی بیش از 35 سال است که به دلیل نگاه بشر دوستانه اجازه ترانزیت مواد مخدر به سایر کشور ها را نمی دهد اما وقت آن رسیده که جامعه جهانی به این سوال پاسخ دهد آیا در راه کمک به انسان ها و نجات بشریت تنها ایران باید متحمل ضرر و زیان شود؟
وی تاکید کرد: از نگاه دینی و انسانی به بهانه اینکه دیگران به اهمیت این موضوع پی نبرده اند قادر به دست کشیدن از مبارزه نیستیم اما قرار نیست به دلیل خاموشی جهان در قبال این پدیده تنها ما در خط مقدم مبارزه متحمل ضرر باشیم و در این راه بجنگیم.
تعمدی در کار است
هاشمی بیان داشت: بر همگان واضح و مبرهن است که با حضور بیگانگان و اشغالگران در کشورهایی همچون افغانستان کشت خشخاش نیر فزونی گرفته است و این موضوع حاکی از آنست که اشغالگران به ترغیب مردم به کشت و قاچاق مواد مخدر اصرار دارند نه مبارزه و نجات بشریت.
وی با بیان اینکه تعمدی در این رابطه از طرف استکبار برای اشاعه پوچی در جوامع اسلامی در کار است ابراز داشت: برای پیشگیری از این آتش عالم گیر باید تشکل های مردم نهاد در سطح بین المللی و همچنین کشور های متحمل خسارت با دیپلماسی فعال توجه افکار عمومی جهان را به این موضوع معطوف کنند و در راستای تغییر کشت و الگوی جایگزین تلاش نمایند.
نگاه به سیستان و بلوچستان آلوده شده است
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه متاسفانه قرار گرفتن این استان در مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر و به عنوان خط مبارزه موجب آلوده کردن نگاه ها به مردم این مرز و بوم شده است افزود: نباید اجازه داد چون در خط مقدم آلودگی هستیم نگاه به مردم سیستان و بلوچستان نیز آلوده شود.
وی تاکید کرد: اعتبارمردم در این مسیر خدشه دار شده است و لذا هزینه بسیار زیادی لازم است تا چهره واقعی سیستان و بلوچستان را به آن بازگردانیم.
وی ابراز داشت: مبارزه را نباید به جغرافیای خودمان محدود کنیم زیرا این نگاه موجب می‌شود تا به مردم خودمان نیز شک کنیم لذا در این راستا باید ادبیات مسئولان و رویکرد آنها تغییر پیدا کند و از انباشت تجربیات و دامنه نفوذ خود برای ایجاد عزم و اراده جهانی بهره گرفت.
هاشمی یادآور شد: در این راه ضروری است تا یک موضع فعال جهانی را در پیش گرفته و مبارزه را به جغرافیای ایران محدود نکنیم بلکه در این راستا دولت وظیفه دارد با دیپلماسی فعال توجه افکار عمومی و جامعه جهانی را به این موضوع معطوف کند.
حلقه مبارزه با قاچاقچیان تنگ‌تر می‌شود
فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه استکبار جهانی و کشورهای سلطه طلب با حمایت و تشویق به منظور افزایش تولید مواد مخدر علاوه بر تجارت عزم و اراده جوانان ایرانی را با این سلاح مورد هدف قرار داده اند اظهار داشت: بسیاری از استان های افغانستان در گذشته عاری از کاشت مواد مخدر بود اما امروزه شاهدیم که با حضور نیروهای اشغالگر این استان ها با تشویق غربی ها به تولید مواد مخدر روی آورده اند.
سردار رهام بخش حبیبی بیان داشت: از سال 1388 که مرزبانی به صورت مستقل تشکیل و وارد میدان شده است موفق به کشف بیش از 280 تن مواد مخدر قبل از ورود به کشور و در نقطه مرزی شده است.
وی ادامه داد: به دلیل قرار گرفتن سیستان و بلوچستان در خط مقدم مبارزه تا کنون تعداد 51 نفر از جوانان برومند نیروهای مرزبانی در راه صیانت از مردم به درجه رفیع شهادت نائل شده و تعداد 100 نفر نیز مجروح شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه مردم سیستان و بلوچستان همکاری و تعامل بسیار مناسبی به منظور ایجاد امنیت پایدار در مرز با نیروهای انتظامی و مرزبانی دارند ادامه داد: بر خلاف تصور برخی ها عده بسیار اندکی از مردم این استان در امر مبارزه با مواد مخدر دخالت داشته‌اند و اغلب قاچاقچیان از خارج استان و حتی خارج از کشور به امر قاچاق مواد مخدر مبادرت می ورزند و لذا چهره این استان در این راستا تخریب شده است.
وی بیان داشت: با افزایش توان رزمی، تحکیم و ایجاد تاسیسات انسدادی در مرزهای شرقی تا پایان سال هیچ نقطه کوری در استان باقی نخواهد ماند و تمامی مرزهای استان به جاده دسترسی تجهیز می شوند.
حبیبی اظهار داشت: در پیش از اجرای طرح انسداد و ایجاد استحکامات مرزی شاهد تردد قاچاقچیان و عبور کاروان‌های قاچاق مواد مخدر در مرزهای شرقی بودیم که خوشبختانه این تحرکات در شمال استان به طور کامل به صفر رسیده است و در جنوب استان نیز تا پایان سال تمامی نقاط کور و مورد نظر قاچاقچیان تحت مراقبت کامل در خواهد آمد.
وی بیان داشت: در گذشته بیش از 500 کیلومتر از مرزهای استان به دلایل شرایط جغرافیایی و یا صعب العبور بودن امکان دسترسی به آن وجود نداشت که خوشبختانه این امکان در حال حاضر فراهم شده و تا پایان سال زمینه حضور به موقع و دسترسی کامل نیروهای عملیاتی از طریق جاده به تمامی نقاط مرزی میسر خواهد شد.
گزارش بابک رحیمیان
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۵۲۲۶


ارسال