چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ,23 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش :
شهرستان خاش مهترین رویشگاه گیاهان دارویی و گیاهی در استان است
 
مدیر جهادکشاورزی شهرستان خاش گفت : بیشترین گیاهان دارویی و گونه های گیاهی بی نظیر و یا کم نظیر سیستان و بلوچستان از جمله دیدار، داروج، بنه، بادام وحشی، درمنه، پونه و کلپوره و زیره سبز در این شهرستان بویژه اطراف کوه تفتان به عمل می آید.
به گزارش سرويس اجتماعي عصرهامون ، امان الله طوقی در گفت و گو با تفتان ما ، اظهار داشت : موقعیت آب و هوایی، تنوع اقلیمی و وضعیت توپوگرافی، این شهرستان را به رویشگاه و مامن گیاهان دارویی کمیاب و منحصر بفرد تبدیل کرده است.
وی افزود : بیشترین گیاهان دارویی و گونه های گیاهی بی نظیر و یا کم نظیر سیستان و بلوچستان از جمله دیدار، داروج، بنه، بادام وحشی، درمنه، پونه و کلپوره و زیره سبز در این شهرستان بویژه اطراف کوه تفتان به عمل می آید.
طوقی تصریح کرد: گیاهان دارویی که کاشت، داشت و برداشت آنها در چند سال اخیر رونق یافته است علاوه بر خاصیت های درمانی، منبع اقتصادی مهمی برای مردم محلی بویژه روستاییان و کشاورزان خاش محسوب می شود.
مدیر جهادکشاورزی خاش گفت: هم اینک گیاه دارویی زیره سبز در سطح ۲۲ هکتار از زمین های این شهرستان کشت و تولید می شود متوسط عملکرد آن در هکتار بین ۸۰۰ تا هزار کیلوگرم محصول زیره است.
وی ادامه داد :سالانه در مجموع ۱۸ هزار کیلوگرم محصول از سطح این مزارع برداشت و به بازار مصرف استان عرضه می شود.
وی با اشاره به استقبال کشاورزان از کشت های نوین و سودآور در این شهرستان گفت: تقریبا از سه سال پیش یکی از کشاورزان پیشرو منطقه در حاشیه تفتان برای نخستین بار از یک قطعه زمین ۱۸۰ متری حدود ۱۰۰ گرم زعفران مرغوب با عطر مناسب برداشت کرد و پس از آن با تلاش مستمر توانسته میزان کشت و تولید خود را تا سه برابر افزایش دهد.
وی افزود : شهرستان خاش ظرفیت پرورش و رشد بیش از یک هزار گونه گیاهی و ۱۷۰ گونه گیاه دارویی منحصر بفرد را دارد.
طوقی اظهار داشت: استفاده از گیاهان دارویی موجود در طبیعت مقرون به صرفه بوده و موجب اشتغال زایی نیز می شود، اما بهره برداری غیراصولی این گونه گیاهان را در معرض انقراض قرار می دهد به همین سبب باید روش های صحیح بهره برداری به بهره برداران آموزش داده شود و کشاورزان و روستاییان نیز زمین های خاصی برای کشت گیاهان دارویی در نظر گیرند.
وی خاطرنشان کرد : گیاهان دارویی به صورت پراکنده در طبیعت یافت می شوند که جمع آوری آنها نیازمند صرف زمان و نیروی کار زیاد است و از طرفی شاید گیاهان هنگام جمع آوری آلودگی هایی را به همراه داشته باشند، به همین سبب ضروری است زمین های مخصوص و آماده ای برای کشت وسیع گیاهان دارویی در اختیار متخصصان قرار گیرد.
مدیر جهادکشاورزی خاش در پایان چهار فصل بودن کشور را مزیت قابل توجهی برای رویش گیاهان دارویی دانست و اذعان داشت : از آنجا که برخی گیاهان به راحتی در مناطق خشک و کم آب رشد می کنند، می توان برای پوشاندن بیابان ها و استفاده از زمین های بایر با حداقل هزینه به کشت گیاهان دارویی پرداخت.
انتهاي پيام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۵۵۳۲


ارسال