چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۰
قاچاق، تنها راه امرار معاش بیکاران مرزنشین؟!
 
قاچاق سوخت سال‌هاست که در ایران مطرح است. تنها دلیل آن هم در ظاهر، پایین بودن قیمت سوخت در ایران نسبت به کشورهای همسایه است. فرقی هم نمی‌کند که این کشور همسایه پاکستان باشد یا عراق. اما مهم‌ترین اقدام دولت برای جلوگیری از این مشکل جدی و آسیب‌زا، ابتدا سهمیه‌بندی بنزین و سپس هدفمند شدن یارانه‌ها بود، اما این افزایش قیمت هم تاثیری در قاچاق سوخت از مرزهای کشور نداشت. اختلاف قیمت سوخت کماکان با کشورهای همسایه آنقدر اختلاف دارد که افرادی در پی این کار باشند.

به گزارش عصرهامون؛ همچنین درحالی که بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بود قیمت ۵ حامل انرژی یعنی بنزین معمولی، بنزین سوپر، گازوئیل، نفت‌سفید و نفت‌کوره تا پایان برنامه پنجم حداقل به ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج‌فارس(قیمت تحویل روی کشتی) برسد در اولین مرحله اجرای قانون قیمت این حامل‌ها به ترتیب به ۴۳، ۵۳، ۱۷، ۱۱ و ۳۱ درصد قیمت فوب رسیده و هنوز به‌طور کامل اجرا نشده است و در نتیجه کماکان قاچاق سوخت به خطرهای آن برای عاملان، می‌ارزد. البته به‌جز این دلایل دیگری نیز برای قاچاق سوخت در نقاط مرزی هست. بیکاری و نبود شغل مطمئن، فقر مضاعف، خانواده‌های پرجمعیت و هزینه بالای زندگی قاچاقچیان سوخت را ناچار می‌کند که به قاچاق روی آورند تا از این طریق بتوانند به زندگی فقیرانه و پر خطر خود ادامه دهند. پر خطر از این رو که قاچاق به دلیل ممنوعیت قانونی و نیز شکل انجام آن بسیار پر خطر است و بسیاری از کسانی که به این کار مشغول هستند در صورت داشتن شغل مناسب و حمایت‌های اجتماعی و رفع مشکلات اقتصادی از شغل دست می‌کشند.

صادرات رسمی سوخت به نفع مرزنشینان

به‌هر روی نبود شغل بی‌شک مهم‌ترین و نخستین دلیل برای روی آوردن مرزنشینان کشور به قاچاق است. چنان که عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برای اشتغالزایی در مناطق مرزی و محروم به‌زودی امکان صادرات رسمی سوخت در این مناطق فراهم خواهد شد.

«سیدباقر حسینی» ضمن تاکید بر ضرورت رفع محرومیت از مناطق مرزی، تصریح کرد: برای رفع محرومیت و اشتغالزایی مردم مناطق محروم و مرزی کشور و جلوگیری از قاچاق سوخت با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مردم مناطق یاد شده به‌زودی امکان صادرات رسمی سوخت فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/5696
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۶۰۱
مرجع : زهک آنلاین


ارسال