جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
1
Share/Save/Bookmark
۱
هرچند سیستان و بلوچستان به دلیل واردات دام به عنوان دروازه سلامت کشور لقب گرفته اما کمبود امکانات و ضعف در نظارت بهداشتی بسیاری از مردم و شهروندان سیستان و بلوچستان را در معرض خطر و آسیب جدی قرار داده است.
به گزارش سرویس اجتماعص عصر هامون، تب کنگو از جمله بیماری‌هایی است که در طی 4 سال گذشته ده‌ها نفر را در سیستان و بلوچستان به کام مرگ کشیده است و با وجود اینکه این تهدید همواره در پشت مرزهای شرقی به کمین نشسته است اما نکات بهداشتی و عدم رعایت استاندارد های لازم در ذبح دام و سلامت گوشت مورد مصرف شهروندان همواره مورد غفلت مسئولان قرار دارد.
میدانی که با دیدنش تب می‌کنید
میدان فروش دام در کمربندی شهر زاهدان که به نام ایثارگران مزین است یکی از مراکز اصلی و به اصطلاح قانونی به منظور خرید و فروش دام و همچنین تامین گوشت شهروندان زاهدانی است که متاسفانه مشاهده وضعیت غیر بهداشتی آن خود موجب تب کردن مردم می‌شود.
این میدان که همه روزه بخشی از نیازهای گوشت قرمز شهروندان زاهدانی را تامین می‌کند در میان بیابانی احداث شده است که دور تا دور آن را سگ‌های ولگرد و اجساد گوسفندان و لاشه های مردار پر کرده است و متاسفانه بسیاری از زباله های رها شده در اطراف آن منظره ای به آن بخشیده است که تنها می‌تواند به دلیل غفلت و بی توجهی به سلامت شهروندان باشد.
میدان دام ایثارگران زاهدان با وجود اینکه مرکز تهیه گوشت و ذبح دام برای اغلب مردم زاهدان است اما حتی از آب لوله کشی و بهداشتی نیز محروم است است و با وجود فعالیت بیش از 100 نفر در این بازار اما تنها یک چشمه بهداشتی سیمانی و بدون آب در آن احداث شده است.
در این میدان متاسفانه هیچ سیستمی برای دفع فاضلاب و فضولات ناشی از ذبح دام‌ها وجود ندارد و در کمال تعجب تمامی امحاء و احشاء دام‌های ذبح شده در حوضچه ای خاکی و در مجاورت لاشه های دام در فضای باز رها سازی می شود و تنها وسیله برای شستشوی لاشه دام‌ها و گوشت‌های تهیه شده آفتابه‌ای از آب است که با تانکر و از چاه های بیرون شهر تهیه می‌شود.
ردپایی از نظارت دیده نمی‌شود
جواد سرگزی یکی از خریداران گوسفند در این میدان گفت: به نظر می‌رسد هیچ نظارتی از طرف دامپزشکی و یا شهرداری بر روی نحوه کشتار و یا ورود دام ها به میدان صورت نمی گیرد و آنقدر وضعیت بهداشتی و نحوه ذبح حیوانات در این میدان غیر بهداشتی است که از دیدنش تب می‌کنید.
وی افزود: در این جا قصابان هیچ یک دستکش و یا روپوش بهداشتی نداشته و نه تنها برای جان خود ارزش قائل نیستند بلکه با رهاسازی خونابه در فضای باز این میدان جان بسیاری از شهروندان و مصرف کنندگان دیگر را نیز به خطر می‌اندازند.
محمد باران‌زهی نیز در این رابطه اظهار داشت: به طور معمول همه روزه تعداد زیادی از خودروهای سواری در حالیکه چندین گوسفند را در صندوق عقب خود جای داده اند وارد این میدان می شوند و دام های قاچاق را در بین حصار ها بدون هیچ نظارتی رها می‌کنند.
وی ادامه داد: دام های ذبح شده در این مکان غیربهداشتی دارای شناسنامه و یا تاییدیه بهداشتی نیستند و با توجه به اینکه مسیر دام‌های قاچاق از مرزهای سراوان به این میدان ختم می شود طبیعی است که باید انتظار مشکلات و بسیاری از بیماری‌های مرتبط را هم داشت.
وی افزود: با وجود اینکه مشخصات ظاهری گوسفندان پاکستانی از دام های ایرانی قابل تمایز و تشخیص است اما هیچ مسئولی در این میدان سوال نمی کند که این گوسفند قاچاق است یا قانونی؟ سالم است یا مریض؟
علت خاموشی مسئولان روشن نیست
زهرا بیگی یک از بانوان خانه‌داری است که در این رابطه گفت: در طی 3 سال گذشته حتی یک بار چشمم به مهر آبی و معروف دامپزشکی بر روی لاشه‌های دام در قصابی ها نخورده است.
وی اظهار داشت: بیشتر قصاب ها در زاهدان گوشت گوسفند را صبح ها به فروش نمی رسانند و از مشتری‌ها می‌خواهند تا بعداظهر برای خرید گوشت مراجعه کنند تا از غفلت مسئولان دامپزشکی و تعطیلی ادارت در بعداظهر برای اقدامات غیر قانونی خود استفاده کنند.
وی گفت: به دفعات مکرر و در قصابی های بسیاری در سطح شهر دیده است که لاشه های گوسفند از صندوق عقب یک خودرو یا توسط موتور سیکلت و در کمال ناباوری در کیسه های زباله در قصابی تخلیه شده است.
وی با ابراز نارضایتی از عدم نظارت سازمان دامپزشکی و بهداشت خواستار برخورد جدی با متخلفان شد و گفت: بسیاری از قصابی ها در این شهر نسبت به کشتار خارج از شبکه اقدام می کنند و لاشه های گوشت را با خودرو های شخصی خود حمل می کنن و این خطری بسیار جدی برای سلامت شهروندان است.
اکبر مراد بیگی نیز با بیان اینکه فرمانداری هنوز نتوانسته منطقه بلوار کشاورز زاهدان را از حیث دام های زنده پاک سازی کند گفت: هنوز هم آدم های بسیاری در حاشیه بلوار کشاورز زاهدان و همجوار با مناطق مسکونی نسبت به نگهداری و ذبح دام در منازل خود اقدام می کنند و یا پوست های دام های ذبح شده را در کنار خیابان با همان خونابه جاری شده و بوی متعفن به فروش می رسانند.
وی افزود: با وجود اینکه این خیابان همچنان محل خرید و فروش دام زنده است و تمامی مسئولان شهر نیز چنین صحنه‌های پررنگی را با چشم خود می بینند اما در عمل و مبارزه با آن کمرنگ ظاهر می شوند!
وی وجود دام های سرگردان در شهر و فروشندگانی که در معابر اصلی به خرید و فروش گوسفند اقدام می‌کنند را نیز یکی دیگر از تهدیدهای موجود بر علیه سلامت شهروندان دانست و گفت: علت بی تفاوتی مسئولان با وجود اینکه جان مردم در خطر است اما بر هیچ شخصی روشن نیست و تا کنون هیچ شخصی از شهرداری و مسئولان بهداشتی سوال نکرده است که وظیفه آنها در قبال این همه تخلف چیست؟
شهر بدون شهردار
بازار مشترک نام محله‌ای در شهر زاهدان است که به گفته بسیاری از شهروندان یکی از نقاط آلوده و مهم در انتقال بیماری های مشترک در بین دام و انسان است.
حمزه یکی از شورا یاران این محله در بازدید از بازار مشترک زاهدان گفت: در این منطقه همه نوع دام و پرنده ای در کنار خیابان بدون رعایت هیچ قانونی کشتار می شود و همانطور که همه روزه قابل مشاهده است خونابه ناشی از کشتار این طیور در حاشیه خیابان‌ها با کودکان ما همبازی شده است و چهره این منطقه به گونه ای است که تصور می شود این شهر بدون شهردار است.
وی ادامه داد: شهرداری متاسفانه به دلیل نگاه های قومی در برخورد با بسیاری از افراد و دستفروشان و اخلال کنندگان نظم شهر و سلامت مردم تعلل می کند و به وظیفه خود عمل نمی کند و تمامی توان خود را به تعویض جدول های خیابان ها معط.ف کردهاست.
حمزه گفت: متاسفانه شهرداری تا کنون در عمل به وظایف خود ناتوان بوده است و نتوانسته به تعهداتی که در برابر سلامت و امنیت روانی و روحی مردم دارد جامه عمل بپوشاند.
وی ادامه داد: اشتباه است اگر فکر کنیم که بیماری ها در این منطقه جمع شده و آسیبی به بالا شهری ها نمی رساند زیرا زیان این همه مشکلات دامن تمامی ساکنان حتی خود شهردار را نیز می گیرد.
وی گفت: محرومیت حاکم در این محله موجب تشدید مشکلات بهداشتی شده است اما دلیل نمی شود که به دلیل ناآگاهی مردم مسئولان آنها را به حال خود رها کنند و نسبت به مسائل این محله و کودکان ما بی تفاوت باشند.
بی توجهی مسئولان شهروندان را قربانی می‌کند
بیماری تب کریمه کنگو که سیستان و بلوچستان و بسیاری از شهر های کشور را درگیر کرده است به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از سال 89 تا کنون بیش از 200 نفر را مبتلا کرده است و علاوه بر قصابان و سلاخان جان شهروندان زاهدانی را نیز به دلیل ذبح دام در منزل و خارج از کشتارگاه گرفته است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این رابطه بیان داشت: در طی سال گذشته 83 درصد مبتلایان را شهروندان ایرانی و 17 درصد را اتباع بیگانه تشکیل دادند و متاسفانه 80 درصد موارد ابتلا به این بیماری در مناطق شهری گزارش شده است.
سید محمد طباطبایی اظهار داشت: به دلیل قاچاق دام در جنوب استان در حال حاضر این بیماری در منطقه سراوان نسبت به سایر شهر ها پر رنگ تر است.
وی گفت: از تعداد افراد مبتلا شده 35 در صد را قصابان، میزان 30 درصد را افراد دارای تماس با دام، 13 درصد را دامداران و متاسفانه 20 درصد را بانوان تشکیل می دهند.
وی با برشمردن مشکلات پیش رو در مبارزه با این بیماری اذعان داشت: وضعیت جایگاه های دامی در استان از موقعیت مطلوبی برخوردار نیست و وضعیت مرحله قرنطینه ای نیز با مشکلات عدیده ای روبرو است.
وی ادامه داد: چرخه کشتار و مرحله پیش سرد و همچنین نحوه نامناسب توزیع گوشت از جمله معضلاتی است که در سطح شهر زاهدان و دیگر شهرهای استان ها تاکنون حل نشده است و به این بیماری دامن می زند.
طباطبایی اظهار داشت: دقیق نبودن آمار کارگران کشتارگاه ها و عدم آموزش لازم به آنها، عدم اعلام زمان فعال بودن کشتارگاه ها و کشتار های غیر مجاز در سطح شهرها همچنان یکی از مشکلات پیش رو در راستای پیشگیری و مبارزه با این بیماری است.
کشتارگاه صنعتی گوشت شهروندان را تامین نمی‌کند
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با اعتراف به این موضوع که کمتر از 5 درصد کشتار دام سبک و مورد نیاز شهروندان در سراسر استان در کشتارگاه ها ذبح می شود ابراز داشت: متاسفانه کشتارگاه های صنعتی هیچ همکاری در این رابطه با دامپزشکی ندارند.
دکتر مهدی حسینی بیان داشت: در رابطه با ذبح دام سنگین نیز این مشکل وجود دارد و تنها 30 درصد دام سنگین و مورد نیاز مردم در کشتارگاه ها ذبح می شود.
وی اظهار داشت: با توجه به گزارشات رسیده از آنجائیکه بسیاری از قصابان نسبت به ذبح و یا عرضه گوشت در بعد از ساعات اداری اقدام می کردند لذا نسبت به راه اندازی 8 گروه سیار در استان استان اقدام شده است که با توجه به وسعت استان پاسخگو نیست.
وی با قبول اشکالات جدی و ذبح غیر بهداشتی دام در میدان ایثارگران زاهدان افزود: متاسفانه با وجود مکاتبات فراوان اما هیچ برخوردی با آن نشده است و کشتار در این میدان با بدترین شکل ممکن در حال انجام است.
دامپزشکی در وظایف خود کوتاهی می کند
مدیرکل سازمان نظارت و بازرسی سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه با بیان اینکه سازمان دامپزشکی به وظایف خود به درستی عمل نمی کند اظهار داشت: در همین رابطه در خصوص عملکرد و فعالیت این سازمان در حوزه نظارت بر دام پرونده ای در دست بررسی و تحقیق است.
محمد رضا میرزاده بیان داشت: متاسفانه کشتار در میدان دام و دفع فضولات با مشکل جدی روبرو است و نظارت دامپزشکی در این راستا بسیار ضعیف است.
وی بیان داشت: کشتارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی نیز وضعیت مناسبی ندارند و موارد بهداشتی را به دلیل ضعف در نظارت رعایت نمی کنند.
وی تاکید کرد در این راستا باید برخورد قاطعی با کشتارگاه ها و نحوه ذبح دام در استان و به ویژه در شهر زاهدان صورت بپذیرد و دامپزشکان در راستای وظایف خود از حمایت های قضایی برخوردار شوند.
وضعیت میدان دام تا 10 روز آینده باید تعیین تکلیف شود
استاندار سیستان و بلوچستان نیز با ابراز نارضایتی از وضعیت موجود در کشتارگاه صنعتی زاهدان و میدان عرضه دام در این شهرستان اظهار داشت: اداره دامپزشکی با همکاری فرمانداری و پشتیبانی دادستانی ظرف مدت 10 روز باید نسبت به تعیین تکلیف این میدان اقدام کنند.
علی اوسط هاشمی بیان داشت: در تامین سلامتی مردم هیچ کوتاهی قابل بخشش نیست و ما شرعا در برابر تامین سلامت و امنیت غذای مردم مسئول هستیم.
وی ابراز داشت: گوشت یکی از نیاز ها و کالاهای اساسی مورد مصرف در سبد غذایی مردم است که باید به طور جدی با افرادی که سلامت مردم را به مخاطره می اندازند برخورد کرد.
هاشمی بیان داشت: مردم با این تفکر که ما دیده بان خوبی هستیم گوشت را از مراکز خصوصی تامین و خریداری می کنند و لذا مدیران باید نگاهشان را مسئولانه به اثرات کار معطوف کنند.
وی شرط پیشگیری از تضییع حق و احیای آنچه که مردم شایسته آن هستند موضع فعالانه مردم و مسئولان عنوان کرد و افزود: این استان در معرض بسیاری از الودگی ها است و لذا غفلت از این نکات مهم در تامین سلامتی مردم غیر قابل بخشش است.
وی هشدار داد: هر شخص و یا واحد عرضه کننده ای که از مسیر غیر رسمی نسبت به توزیع گوشت اقدام کند بدون هیچ تعلل و انعطافی تعطیل خواهد شد.
گزارش: بابک رحیمیان
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۶۰۱۱


ارسال
۱۳۹۳/۰۴/۱۸ ۱۳:۰۳
مگه ايشان كاري بتوانند انجام دهند با عملكرد ضعيف شهرداري زاهدان چهره يك كلان شهر ويك شهر زيبا را ندارد.