چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ,26 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
ایتارتاس گزارش داد: وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک امروز( یکشنبه) برای شرکت در رایزنی ها درباره برنامه هسته ای ایران به وین، پایتخت اتریش می‌روند.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، اختلافات مهمی که تدوین پیش نویس سند نهایی پیش از ضرب الاجل بیستم ژوییه را غیرممکن ساخته است، حضور وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک را در وین اجتناب ناپذیر کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه اخبار مربوط به حضور خود را در مذاکرات امروز در وین تایید کرده اند.

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه که به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور به آمریکای لاتین سفر کرده است، در نشست وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک شرکت نخواهد کرد. در عوض، ولادیمیر وورونکوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین به نمایندگی از روسیه در این رایزنی ها شرکت خواهد کرد. با وجود این، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنان ریاست هئیت مذاکره کننده روس را بر عهده خواهد داشت.

هنوز بر سر برنامه کاری امروز و چارچوب نشست ها توافق نشده است.

یک منبع دیپلماتیک آگاه از رایزنی هایی که از دوم ژوییه تاکنون ادامه دارد در گفتگو با ایتارتاس گفت روزهای اخیر به طور همزمان مشکلاتی در چند زمینه به وجود آمده است: نخست، با وجود پیشرفت قابل توجه در تدوین پیش نویش توافقنامه نهایی، نمایندگان گروه پنج به علاوه یک نتوانستند مواضع خود را درباره شماری از مسائل کلیدی همچون پارامترهای برنامه غنی سازی اورانیوم ایران، فعالیت رئاکتور تحقیقاتی اراک و تحقیق درباره تاسیسات فردو ، و همچنین مجموعه ای مسائل مربوط به جنبه احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران ، و نیز برنامه ای برای اجرای توافقنامه و ضرب الاجل های آن ، به یکدیگر نزدیک کنند.
دومین مشکلی که روزهای اخیر بروز کرده است مربوط به اختلافات در چارچوب پنج به علاوه یک است.
این منبع دیپلماتیک گفت: آمریکا همواره خواسته های زیادی از ایران داشته است. موضع فرانسه نیز شدید بوده است. در مقابل، طرف روس معتقد است نباید خواسته های بیش از حد متعارف داشت و توافقنامه با ایران نباید سابقه ای برای تشدید کنترل بر کشورهای دیگر فراهم کند.
سرگئی ریابکوف رئیس هیئت مذاکره کننده روس به تازگی اعلام کرد: هدف ما این است که هر گونه توافقنامه با ایران در آینده به منزله سابقه ای برای تعیین معیارهای جدید فعالیت برای کشورها و سازمان های دیگر در این زمینه تبدیل نشود.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۶۲۳۰


ارسال