پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ,29 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۵
ابتکارجالب عشایرسیب وسورانی درکاشت محصولات جالیزی
 
یکی از عشایر شهرستان سیب و سوران موفق شدبیش از ۵۰ تن انواع محصولات جالیزی را زیر کشت ببرد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از سیب و سوران،محمدحسین گمشادزهی ، یکی از عشایرخوش فکر شهرستان سیب و سوران می باشد که در منطقه عشایری دوربن(پهره) این شهرستان زندگی می کند او با تجربه خویش اقدام به کشت ده هکتار انواع محصولات جالیزی بویژه خربزه و هندوانه به روش کشت دیم کرده و موفق شده امسال ۹۰ درصد این میزان محصول را برداشت کند.
وی در این زمینه می گوید: برای این کار جلوی رودخانه کوچک کنار محل زندگیم را با هدف جمع شدن خاک رس به مدت سه سال مسدود کردم تا به اندازه کافی خاک رس در این محل جمع شود سپس اقدام به کاشت بذر در این محل کردم.
گمشادزهی خاطرنشان کرد: کشت موفق آزمایشیم در سه هکتارعاملی شد بر گسترش این کار، به نحوی که امسال توانستم قریب به ده هکتار را زیر کشت هندوانه و خربزه و برخی دیگر از محصولات جنبی ببرم.

فرزندان خانواده نیزعلی رغم داشتن مشاغل دیگر،به کمک پدرشتافته و او را در این حرکت عظیم یاری کردند.
محمدصالح گمشادزهی فرزند این کشاورز خوش فکر نیز بیان کرد:کشت موفق آزمایشی هندوانه و خربزه در سال گذشته عامل مهمی برای گسترش فعالیت‌ها و موفقیت پدرم در سال‌جاری شد.
وی عنوان کرد: امسال نزدیک به ۱۰ هزار هکتار زیر کشت هندوانه و خربزه و دیگر محصولات قرار گرفته است.


گفتنی است، برداشت بیش از ۵۰ تن انواع محصولات جالیزی توسط این کشاورز جامعه عشایری در شهرستان سیب‌و‌سوران می‌تواند گامی بلند در راستای نهادینه کردن فرهنگ خودکفایی و اقتصاد مقاومتی در سطح جامعه باشد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۷۷۰۸


ارسال