رییس جمهوری وارد اردبیل شد/ سخنرانی روحانی در اجتماع بزرگ مردم اردبیل

سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان , 29 مرداد 1393 ساعت 13:44

رییس‌جمهوری، صبح چهارشنبه در جریان هفتمین سفر استانی كاروان تدبیر و امید وارد فرودگاه اردبیل شد.


به گزارش سرويس سياسي عصر هامون، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در سفر استانی به اردبیل خطاب به مردم استان اردبیل گفت: دولت ثبات و آرامش را در صحنه اقتصاد و در بازار بوجود آورده و اقتصاد ما کاملا متحول شده و خواهد شد.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت اشتغالزایی در کشور تصریح کرد: دولت موظف است شرایط لازم برای اشتغال جوانان عزیز کشور بویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم کند و امسال قدم های اولیه در این زمینه برداشته می شود.

دکتر روحانی در ادامه به تحریم های ناعادلانه اشاره کرد و اظهارداشت: سازمان تحریم غیرقانونی علیه ملت ایران دچار ترک شده است و تا پایان آذرماه امسال ۷ میلیارد دلار از پول ایران را که تحت تحریم قدرت های بزرگ بوده، آزاد کرده ایم و آزاد خواهیم کرد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اهتمام دولت برای احیای ‌ اخلاق در جامعه به استیضاح وزیر علوم، تحقیقات فناوری اشاره کرد و گفت: دولت به رأی مجلس شورای اسلامی در خصوص استیضاح وزیر علوم احترام می گذارد اما به نمایندگان محترم مجلس اعلام می‌کنم در دنیای پرآشوب امروز هر چقدر وحدت و اتحاد سه قوه بیشتر باشد، دشمنان ما ناراحت و دوستان ما در جهان خوشحال تر خواهند شد.

علاقمند بودم امروز در کنار وزیر علوم بودم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهار داشت: در شرایطی که وزیر دانشمند و مؤدب علوم دولت در مجلس شورای اسلامی است، علاقمند بودم در کنار وزیر علوم بوده و با زبان صریح از این وزیر دانشمند و خدوم حمایت کنم، اما از آنجایی که از قبل وعده داده بودم به استان اردبیل آمدیم تا از نزدیک مطالبات و قابلیت‌های استان را مورد بررسی قرار دهیم.

رییس‌ جمهوری گفت: "امیدوارم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون اساسی و آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی به وظایف خود عمل کنند و در آستانه هفته دولت و بازگشایی دانشگاه‌ها، ان شاالله با رای قاطع خود شاهد حضور وزیر علوم با رایی قاطع‌تر در صحنه دانشگاه‌های کشور باشیم."

رییس شورای عالی امنیت ملی با قدردانی از نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی ، گفت: جای این نمایندگان، اکنون اینجا خالی است. آنان به خاطر حمایت از دولت در مجلس ماندند و ان شا الله عصر به این استان بازخواهند گشت.

امروز روز احیای اخلاق است

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امروز روز احیای اخلاق است، گفت: امروز در کشورمان شاهد ادب و احترام بخش‌های مختلف مردم با یکدیگر هستیم و روزنامه‌ها و لحن رسانه‌ها و روزنامه‌ها با گذشته متفاوت شده و گروه‌های سیاسی نسبت به یکدیگر با لحن آرام‌تری سخن می‌گویند و قوای سه‌گانه در کنار یکدیگر تعامل بیشتری دارند و بزرگان جامعه مورد احترام می‌باشند.

لطفا دست از افراط بردارید

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: از عده محدودی که هنوز از اخلاق گذشته دست برنداشته‌اند، خواهش می‌کنم آنها هم افراط را کنار بگذارند چرا که ما همه برادر، ایرانی و مسلمانیم و همگی عاشق خاندان رسالت هستیم و باید ادب و احترام و اخوت و مروت را از پیامبر بزرگ اسلام و خاندان رسالت بیاموزیم، تا روز به روز صمیمی‌تر شویم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه شرایط کنونی منطقه بی‌ثبات و ناآرام است، اظهار داشت: امروز در عراق مردم ظالمانه زیر تیغ جلادانی قرار گرفتند که متأسفانه به دروغ ادعای اسلام می‌کنند اما در عمل مزدور صهیونیست‌ها هستند و میلیون‌ها عراقی اعم از کرد، سنی و شیعه را آواره کرده اند.

رییس‌ جمهوری افزود: مردم سوریه نیز از خانه خود آواره شده و جلادان مردم مظلوم فلسطین و غزه را زیر بمب‌ها و آتش موشک‌های خود قرار دادند و در چنین شرایط حساسی باید ید واحده بوده و دست به دست هم داده و به دنیا اعلام کنیم که ایران با ثبات و آرام است.
دکتر روحانی گفت: امروز چشم کمک مردم عراق، سوریه و فلسطین به دست مردم غیور ایران زمین است، لذا باید وحدت، اتحاد و همدلی خود را حفظ کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به وعده دولت مبنی بر تعامل با جهان اظهار داشت: هر کشور و دولتی که با ملت ایران دوست بوده و به حقوق این ملت بزرگ احترام بگذارد، ما هم دست دوستی به سوی او دراز می‌کنیم اما اگر دولتی بخواهد به حقوق ملت ایران و مسلمان‌های منطقه تعرض کند بدیهی است که مردم ایران قاطعانه در برابر متجاوز ایستادگی خواهند کرد و به صورت متحد و یکپارچه و تحت هدایت‌های رهبر معظم انقلاب به رسالت تاریخی خود عمل خواهد نمود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دولت از حقوق ملت ایران دفاع کرده و دفاع خواهد کرد، گفت: ساختمان تحریم غلط و غیرقانونی را که دشمنان بنا کردند ، با همت مردم و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب تخریب خواهیم کرد.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: با دیپلمات‌های برجسته که از تجربه کافی برخوردار هستند و در برابر قدرت‌های جهانی پای میز مذاکره نشسته اند، از حقوق ملت ایران دفاع می‌کنیم و به حول و قوه الهی هم حق هسته‌ای خود را حفظ کرده و هم رفاه را به زندگی مردم باز خواهیم گرداند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت در سال گذشته کشورمان با تورم بسیار شدید و سرسام‌آور بالای ۴۰ درصد و رکود عمیق مواجه بود و دولت یازدهم در چنین شرایطی آغاز به کار کرد.

رییس‌ جمهوری گفت: در آغاز فعالیت دولت به مردم اعلام کردم که تا پایان سال ۹۲ تورم را به ۳۵ درصد خواهیم رساند که امروز این کار انجام شده و تورم به ۳۴ درصد یعنی کمتر از معیار و شاخص اعلام شده، رسیده است.

دکتر روحانی افزود: در ابتدای سال جاری اعلام کردیم که در پایان ۹۳ تورم به ۲۵ درصد خواهد رسید و امروز اعلام می‌کنم که این رقم به زیر ۲۰ درصد می رسد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه دولت در تمامی فراز و نشیب‌ها، ثبات و آرامشی را در صحنه اقتصاد و بازار بوجود آورده است، گفت: امروز مردم می توانند نسبت به آینده اقتصاد کشور ، کاملاً امیدوار باشند و اگر رشد اقتصادی در سال ۹۱ منهای ۶.۸ دهم درصد بود این رقم در پایان ۹۲، منهای ۱.۱ دهم درصد شده و این اقدام مثبتی در صحنه اقتصاد محسوب می‌شود و در پایان سال ۹۳ رشد اقتصادی مثبت خواهد بود.

دولت موظف به اشتغال جوانان است

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم بویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از لحاظ اشتغال در فشار شدیدی قرار دارند، گفت:‌دولت موظف است شرایط لازم را برای اشتغال جوانان فراهم کند و امسال به حول و قوه الهی گام‌های اولیه در این زمینه برداشته خواهد شد و در طرح‌هایی که برای استان اردبیل نیز تعیین شده، این موضوع مورد توجه بوده است.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: دولت در کنار اقدامات مهم اقتصادی در زمینه مسایل اجتماعی بویژه بخش سلامت نیز گام‌های مهمی برداشته است به نحوی که همه مردم ایران را تحت پوشش بیمه سلامت قرار داده و تمامی مردم در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی شاهد خواهند بود که شرایط نسبت به سال گذشته، کاملا متفاوت شده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: امروز هر کس در بیمارستان بستری می‌شود در شهرها فقط ۷.۵ درصد مخارج و در روستاها ۵ درصد مخارج را پرداخت می‌کند در حالی که در گذشته ناچار بود بالای ۳۵ درصد پرداخت کند و دولت به دنبال آن است که مردم زندگی آرامی را پیش رو داشته باشند.

تاپایان آذر 7 میلیارد دلار بلوکه شده را آزاد کردیم

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه امروز شرایط اقتصادی کشور با گذشته کاملاً متفاوت است ، گفت: اگر چه هنوز در شرایط تحریم هستیم و در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی گام‌های مهمی پیش‌رو داریم اما در عین حال سازمان تحریم غیرقانونی علیه ملت ایران دچار ترک شده است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: تا پایان آذر ماه جاری ۷ میلیارد دلار از پول ایران را که تحت تحریم قدرت‌های بزرگ بوده، آزاد کرده و آزاد خواهیم کرد.

رییس‌ جمهوری افزود: در زمینه خودرو و قطعات آن و پتروشیمی و صادرات و واردات و مسایل بانکی شرایط تحریم با سال گذشته کاملاً متفاوتی است، اما در عین حال باید گام‌های بیشتری در زمینه رفع تحریم‌ها برداشته شود.

دکتر روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود اردبیل را زادگاه عالمان و فقهای والا مقامی همچون آیت‌الله مقدسی اردبیلی، آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، آیت‌الله مشکینی و آیت‌الله مروج و مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی دانست و گفت: این استان در کنار عالمان و فقهای عالی‌قدر، از سرداران بزرگ و ورزشکاران معروفی برخوردار است که مایه افتخار مردم ایران است.

رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به اقدامات و طرح‌های دولت برای پیشرفت و تعالی استان اردبیل اظهار داشت: مجموعاً ۶۷ طرح در سال ۹۳ و ۹ طرح در سال ۹۴ برای پیشرفت استان اجرایی خواهد شد و این دولت پیگیری خواهد کرد تا همه آنها عملیاتی شود.

دکتر روحانی شبکه آبیاری و زه‌کشی را یکی از بزرگترین طرح‌های دولت برای استان اردبیل معرفی کرد و گفت: این طرح در ۳ الی ۴ سال آینده عملیاتی خواهد شد و با این پروژه ، بیش از ۷۳ هزار هکتار از اراضی منطقه ، تحت پوشش شبکه‌های آبیاری قرار خواهد گرفت و دولت برای این پروژه ۸ میلیارد دلار در نظر گرفته و با این طرح به صورت مستقیم حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

رییس‌ جمهوری به پایان رسیدن سد و شبکه کیوی را یکی دیگر از طرح‌های مهم دولت برای استان اردبیل معرفی کرد و گفت: این طرح قبل از پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و ۷ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی را تحت پوشش قرار خواهد داد.

دکتر روحانی گفت: آب‌رسانی به شهر اردبیل یکی دیگر از طرح‌های مهم دولت برای استان اردبیل است و این طرح در سال ۹۵ به بهره‌برداری می رسد.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: نیروگاه سبلان نیز از طرح‌های مهم دولت است که بخش بخار آن امروز، آغاز خواهد شد و با این طرح ۴۸۰ مگاوات به برق استان اضافه می‌شود.

دکتر روحانی همچنین طرح راه‌آهن میانه به اردبیل را از طرح‌های مهم دولت برای استان اردبیل دانست و گفت: این طرح به طول ۱۷۵ کیلومتر به بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که بخشی از آن به صورت ارزی خواهد بود و دولت مصمم است همه امکانات خود را برای تکمیل این طرح که برای توسعه استان بسیار مهم است ، بکار گیرد.

رییس‌ جمهوری همچنین بر تدوین طرح گردشگری استان اردبیل تأکید کرد و گفت: استان اردبیل ظرفیت‌های فراوانی برای گردشگری طبیعت و سلامت دارد و به معاونت مربوطه اعلام کردم که طرح جامع گردشگری را به دولت ارائه دهد و دولت از آن حمایت می‌کند.


انتهای پیام/ 4030


کد مطلب: 58496

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/58496/رییس-جمهوری-وارد-اردبیل-سخنرانی-روحانی-اجتماع-بزرگ-مردم

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/