چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
سفیر ایران در سوریه گفت: مشکلات منطقه به دست اهل منطقه قابل حل است و همکاری و همگرایی منطقه‌ای قادر خواهد بود در برابر خطراتی که منافع و مصالح مردم را تهدید می‌کند بایستد.
به گزارش سرويس سياسي عصر هامون، "محمدرضا رئوف‌شیبانی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عربی سوریه درباره خطراتی که سوریه را در شرایط فعلی تهدید می‌کند، گفت: خطر اصلی که متوجه سوریه بود ساقط شدن کلیه مؤسسات این کشور و تبدیل شدن سوریه به یک سومالی جدید بود.

وی تصریح کرد: با همتی که مردم، مسئولان، ریاست جمهوری و ارتش سوریه به خرج دادند توانستند توطئه‌ای که در برابر کشورشان ایجاد شده بود را از بین ببرند و این خطر را پشت سر بگذارند.

شیبانی اظهار داشت: مسئله حائز اهمیت در سوریه وجود پدیده‌ جدیدی تحت نام تکفیر و داعش است که نه تنها سوریه را مورد تهدید قرار می‌دهد بلکه کل کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

سفیر ایران در سوریه درباره علل شکل‌گیری داعش بیان داشت: یکی از مهم‌ترین علل اساسی شکل‌گیری داعش سیاست‌های اشتباهی بود که از سوی آمریکا، اروپا و برخی کشورهای منطقه در قبال تحولات جاری اتخاذ شد.

وی افزود: سیاست‌های اشتباه غربی‌ها باعث رشد و تربیت این پدیده در منطقه شد و نه تنها مصالح مردم منطقه را مورد تهدید قرار داده بلکه منافع و مصالح فرامنطقه‌ای به ویژه اروپایی‌ها را تهدید می‌کند.

سفیر ایران در سوریه تصریح کرد: این پدیده ضرورت یک نوع همکاری جدی بین کشورهای منطقه برای عبور از این مرحله حساس را ایجاب می‌کند.

وی ادامه داد: در کلام اخیری که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان داشتند بر ضرورت همکاری منطقه‌ای برای عبور از این مرحله حساس و خطرناک تأکید کردند و ما هم به نوبه خود بر ضرورت این همکاری تأکید داریم.

شیبانی اظهار داشت: ما از ابتدا همواره تأکید داشته‌ایم که مشکلات منطقه به دست اهل منطقه قابل حل است و همکاری و همگرایی منطقه‌ای قادر خواهد بود در برابر خطراتی که منافع و مصالح مردم را تهدید می‌کند بایستد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وجود عوامل خارجی در تحولات منطقه‌ای مسائل را حل نخواهد کرد بلکه تهدیدات و خطرات جدیدی را با پیچیدگی بیشتر موجب می‌شود، به همین خاطر در کنار ضرورت همگرایی و همکاری منطقه‌ای بر ضرورت عدم دخالت خارجی در امور داخلی منطقه تأکید می‌کنیم.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۸۹۵۶


ارسال