چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ,26 February 2020
2
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۳
در پی واکنش به انتشار مطلبی با عنوان طلاق فقط در زابل؛
پاسخ قاطع فرماندار زابل به هفته نامه زندگی مثبت/ قدردانی جمعی از صاحبان قلم از اقدام قابل توجه فرماندار ویژه زابل
 
فرماندار ویژه زابل گفت: نمی دانم چرا این نویسنده محترم از همه جای این کشور پهناور ، در مورد پیشنهاد طنزآمیزی که در مورد کاهش طلاق ارایه نموده اند ،شهر زابل را برگزیده اند؟!!
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا،طلاق، فقط در زابل عنوان مطلبی ست که به تازگی در هفته نامه زندگی مثبت منتشر شده است،مطلبی که گویا نسبت طلاق و آمار فزاینده آن را در کشور به سمت زابل نشانه رفته و به نوعی قصد دارد خوانندگان را نسبت به این شهر تاریخی و اصالت دینی و فرهنگی مثال زدنی مردمان این خطه به باد طنز گرفته و با سوء استفاده از سخنان برخی از مسئولین سیستان که اینجا را منطقه ی با پایین ترین آمار طلاق به دلیل جایگاه عظیم خانواده و اصالت دینی و سنتی در زندگی مردم و با اهمیت داشتن کانون خانواده در بین خانوادههای سیستانی طلاق را امری ناپسند و مورد نکوهش قرار می دهند و حال نویسندگانی با کمال بی توجهی به نگاه زیبا و پر اهمیت مردم سیستان به جایگاه خانواده امر طلاق را به زبان طنز به مردم این خطه می چسبانند.
به دنبال انتشار این مطلب جمع کثیری از اندیشمندان و صاحبان قلم سیستانی و آحاد مردم با ارسال بخش قابل توجهی از نظرات از اقدام قابل توجه هوشنگ ناظری فرماندار زابل که با قاطعیت و درایت برای چندین مرتبه از اصالت و بزرگی سیستان در برابر کرنش ها و سخنان بیهوده افراد واکنش نشان داده و پاسخی که در ادامه خواهد آمد را در دفاع از سیستان و در جهت نشان دادن سیستان به عنوان مهد تمدن،اندیشه و فرهیختگی قدردانی نمودند.
هوشنگ ناظری فرماندار زابل در پاسخ به مطلب طنزآلود طلاق فقط در زابل نامه ای به سردبیر هفته نامه زندگی مثبت به شرح ذیل ارسال نمود:
"طلاق، فقط در زابل" به قلم آقای امیر وفایی را مشاهده و چون کلمه زابل در عنوان نوشتارشان بود راغب شدم متن را نیز بخوانم .
خواندم و متاسف شدم ، توقع داشتم هرچند مطلب در قالب طنز نگارش گردیده ولیکن در این روزهایی که مشکلات عدیده ای اعم از خشکسالی های چند ساله و طوفان های شدید و هجوم شن های روان و ریزگردها و تبعات منفی ناشی از این پدیده های خسارت آور طبیعی و اقلیمی ، مردم زجرکشیده سیستان را خسته و امان آنها را بریده است ، نویسنده و نویسندگانی پیدا شوند که نقاط مثبت این منطقه مهم را مطرح و نوشتارشان در راستای امید دادن و امید افزایی باشد . اگر مرهمی بر آلام آنان نمی نهند دیگر دردی بر دردها نیفزایند.
نمی دانم چرا این نویسنده محترم از همه جای این کشور پهناور ، در مورد پیشنهاد طنزآمیزی که در مورد کاهش طلاق ارایه نموده اند ،شهر زابل را برگزیده اند؟!!
شاید این روزها که رسانه ملی و مطبوعات و پایگاه های اطلاع رسانی برای انعکاس مشکلات مردم سیستان فعال گردیده اند. نام سیستان و شهر زابل ملکه ذهن ایشان گردیده و ایشان هم متوجه این مطلب شده اند که مردم صبور این منطقه ، آستانه تحملشان بالاست و هنوز به طنز هم که شده می توان مشکلات سایر مناطق کشور را به این سمت سوق داد.؟!
شاید ایشان هم از این موضوع مطلع شده اند که تعدادی از متکدیان و معتادین غیر بومی مستقر در سیستان برای اینکه باعث باعث آزار و اذیت مردم سایر مناطق نگردند به سیستان تبعید گردیده اند و می گردند و همانطور که می توان آمار متکدیان و معتادین سایر مناطق را کم و به آمار معنادین سیستان افزود ، برای کاهش آمار طلاق سایر مناطق کشور و انتقال خانواده های دارای مشکل و کودکان طلاق و… نیز می توان از سیستان و زابل استفاده کرد و رکورد این ناهنجاری اجتماعی نیز مثل همیشه برای سیستان ثبت شود ؟!
شاید ایشان هم از این موضوع مطلع شده است که هرچه مشکل وجود دارد باید در یک محدوده جغرافیایی مشخص خلاصه گردد. و بقول معروف این مشکل هم روی مشکلات دیگر؟!
شاید ایشان هم این مطلب را متوجه شده اند که هرچه سختی و ناهنجاری محسوب می گردد باید برای این مردم صبور و ولایتمدار تعریف گردد.
نمیدانم شاید هم بالعکس ایشان از هیچی اطلاع ندارند و فکر می کنند سیستان یک نقطه برخوردار است و عدالت اجتماعی حکم می کند که بخشی از مشکلات سایر مناطق الزاما باید به این نقطه برخوردار و بدون مشکل تسری پیدا کند که تعادل برقرار گردد؟!!
وشاید و شاید؟!!
بهرحال بهر دلیلی که باشد ، اینگونه نوشتار و گفتار و رفتارها که در هر قالبی می خواهد گنجانیده شود چیزی جز تاکید و اصرار بر عقب نگهداشتن غیر عادلانه و غیر منصفانه یک منطقه از ارتقاء شاخص های توسعه ای نیست ، که آگاهانه و یا ناآگاهانه از سوی بعضی افراد حقیقی و یا حقوقی اعمال می گردد.
بکارگیری این نوع ادبیات در واقع با سیاست های محرومیت زدایی و کم کردن فاصله مناطق برخوردار با مناطق غیر برخوردار ، که بطور جدی در دستور کار نظام قرار دارد مغایر و منافات داشته و از سیاست های دولت تدبیر و امید که بدنبال تحقق واژه های “آرامش و امید” در جامعه می باشد بدور است.
لذا مقتضی است بر اساس قانون مطبوعات نسبت به اصلاح متن اقدام بایسته معمول و جایگاه و شان مردم سیستان و شهر زابل رعایت گردد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۲۲۰


ارسال
رستم
۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ۱۱:۰۹
احسن اقای ناظری عزیز با قدرت مشکلات را پیگیر باش مردم سیستان کنار شما خواهند ماند
 
ک111
۱۳۹۳/۰۶/۲۸ ۱۰:۱۹
تنهاکسانی که بیشترین اهمییت رابه خانه وخانواده میدهندمردم سیستان هستندوازجناب فرماندار نیزتشکرمی کنیم که به این نویسنده ی بی اطلاع متذکرشدند