جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ ,21 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲
ثبت بیش از هزار و ۸۰۰ وقف جدید در کشور
 
سخنگوی سازمان اوقاف گفت: تاکنون بیش از هزار و ۸۰۰ وقف جدید در کشور طی سال جاری ثبت شده است اما با این حال امکان مشارکت مردم در این سنت نبوی برای همه مهیا نیست.
به گزارش سرويس اجتماعي عصر هامون، از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حسن ربیعی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در گذشته مردم برای کار عام المنفعه، اراضی و املاک خود را وقف می‌کردند، اما امروزه چنین وقف‌هایی به صورت انفرادی کمتر شده است، گفت: هر چند آمار همین موقوفات هم رو به افزایش است و تاکنون بیش از هزار و 800 وقف جدید در کشور امسال ثبت شده است اما با این حال امکان مشارکت مردم در این سنت نبوی برای همه مهیا نیست.

ربیعی افزود: برای گسترش بیش از پیش فرهنگ وقف، در جامعه مدل‌های جدیدی در سازمان اوقاف و امورخیریه برای انجام وقف‌های جمعی و گروهی طراحی شده است که از جمله این مدل‌ها می‌توان به طراحی و انتشار اوراق وقف اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اوراق وقف ابزاری است که امکان وقف کردن را برای همه اقشار جامعه در هر صنف و گروهی و با هر مبلغی فراهم می‌کند، گفت: اوراق وقف یک نوع ورقه بهادار غیرانتفاعی است که جهت توسعه موقوفات و ایجاد امکانی برای مشارکت مردم در تمامی سطوح در این عرصه طراحی شده است.

سخنگوی سازمان اوقاف افزود: منظور از ورقه بهادار غیرانتفاعی این است که هدف خریدار اوراق، اهداف نیکوکارانه و خیر است، به عبارت دیگر این ابزار شرایطی را فراهم کرده است که افراد با کم ترین میزان (یک میلیون ریال) بتوانند در امر وقف و امور خیریه سهیم باشند.

وی در ادامه با تشریح سازوکار در نظر گرفته شده برای اوراق وقف، گفت: براساس ماده 45 قانون بودجه سال 1392 به سازمان اوقاف و امور خیریه اجازه داده شده است تا نسبت به انتشار اوراق وقف تا میزان 3 هزار میلیارد ریال اقدام کند، در همین ماده اوراق وقف را براساس عقد صلح طراحی کرده است، یعنی مردم با خرید این اوراق، این امکان را به سازمان اوقاف و امور خیریه می‌دهند تا این سازمان نسبت به احداث طرح‌های عام المنفعه و مشخص اقدام کند.

ربیعی افزود: پس از احداث و تکمیل پروژه‌های مورد نیاز در جامعه، سازمان اوقاف به نیابت از دارندگان اوراق، صیغه وقف را جاری می‌سازد و بدین وسیله عده کثیری از مردم توانسته‌اند با مبالغی اندک در ساخت طرحی عام المنفعه شریک باشند و تمامی افرادی که سرمایه‌های خود را در این راه قرار داده‌اند به عنوان واقفان آن مجموعه شناخته می‌شوند.

وی گفت: این ساز و کار سبب می‌شود تا هر کس به اندازه توانش بتواند در رابطه با سنت وقف ایفای نقش کرده و امیدواریم در ثواب این کار سهیم باشد.

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به بررسی حوزه‌های متعدد جهت انتشار اوراق وقف گفت: تحقیقات به عمل آمده نشان داد که در حال حاضر بهترین حوزه برای انتشار اوراق وقف، حوزه سلامت است، در این راستا طی جلسات متعددی با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط، موضوع مطرح شد و از این رویکرد که منطبق با منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)است، به شدت استقبال شد.

وی با بیان اینکه در این راستا چند طرح برای احداث و تجهیز بیمارستان در نظر گرفته شده است، گفت: در تمامی این موارد، زمینِ مورد نظر مطابق با نیت واقف، وقف ساخت بیمارستان و مراکز درمانی شده است و این مراکز به گونه ای انتخاب شده‌اند که هر یک بتوانند نیاز خاص مردم را رفع کنند.

سخنگوی سازمان اوقاف در خصوص چرایی انتخاب حوزه درمانی سرطان برای نخستین بیمارستان در این طرح گفت: براساس سند سلامت جمهوری اسلامی ایران در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، شایع ترین علل مرگ و میر در کشور براساس میزان بروز بیماری‌ها عبارتند از بیماری‌های قلبی- عروقی، حوادث و سرطان‌ها. همچنین طبق پیش بینی انجام شده توسط سازمان جهانی بهداشت، تا سال 2030 سهم بیماری‌های غیر واگیر مانند سرطان‌ها و بیماری‌های عروق مغزی و همچنین تصادفات در علل مرگ در سطح جهان افزایش خواهد داشت.

وی افزود: براساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت نیز شمار موارد جدید بیماری سرطان از سال 2000 میلادی که حدود 10 میلیون نفر در سال بوده است، در سال 2020 میلادی با افزایش صد درصدی به حدود 20 میلیون نفر در سال خواهد رسید، درحالی که حدود دو سوم این افزایش در کشورهای در حال توسعه رخ خواهد داد که ایران نیز در این دسته طبقه بندی می شود.

ربیعی با بیان اینکه سرطان پس از بیماری های قلبی عروقی و حوادث، سومین علت مرگ و میر در کشور است، ادامه داد: براساس آمار منتشر شده از سوی برنامه ثبت پاتولوژی سرطان در ایران، سالانه بیش از نود هزار مورد جدید سرطان در کشور بروز و برآورد می شود که حدود نیم میلیون نفر نیز با این تشخیص در کشور زندگی می کنند. برآوردها نیز نشان می‌دهد که تعداد موارد جدید و همچنین مرگ ناشی از سرطان طی 10 تا 15 سال آینده در کشور به دست کم دو برابر امروز افزایش می یابد.

وی گفت: از سویی دیگر توزیع سطوح بیمارستانی به طور عام و بیمارستان‌های اختصاصی سرطان به طور خاص، نشان دهنده کمبود بیمارستان تخصصی سرطان در سطح کشور است.
مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: با توجه به این موارد و نیز روند سرعت یافتن بیماری‌ها، لزوم توجه نظام سلامت ایران به اختصاص دادن سهم بیشتری از منابع و امکانات خود به سمت انجام تحقیقات برای پیشگیری از سرطان و کاهش میزان بروز و شیوع آن، درمان مناسب بیماران سرطانی و مراقبت از بیماری و توانبخشی بیماران احساس می شود.

وی درخصوص دلیل انتخاب شهر ری برای احداث نخستین سایت بیمارستان تخصصی سرطان کشور گفت: در بررسی آمارهای منتشره درخصوص معیارهای توسعه یافتگی مناطق 22 گانه شهر تهران که رتبه بندی آن براساس تلفیق هفت معیار توسعه یافتگی انجام شده، خاطرنشان شده است که منطقه 20 در میان 22 منطقه استان، در رتبه هفدهم قرار گرفته است.

ربیعی افزود: کمبود مراکز درمانی در مناطق جنوبی تهران (15، 16 ، 19 و 20) و شهرهای همجوار و سکونت بیش از 2 میلیون نفر از جمعیت تهران در این مناطق کم برخوردار، احداث این بیمارستان تخصصی را در منطقه 20 ضروری ساخته است.

وی گفت: از این آمار می توان نتیجه گرفت که منطقه 20 و مناطق همجوار آن جزء مناطق نابرخوردار به لحاظ توسعه یافتگی در استان تهران هستند، ضمن آنکه در نزدیکی شهرستان ری، شهرستان های نابرخورداری چون کهریزک، پاکدشت، قرچک، ورامین و پیشوا نیز قرار گرفته اند که می توانند از خدمات شهر ری برخوردار شوند.

سخنگوی سازمان اوقاف بعد سلامت معنوی را یکی دیگر از دلایل انتخاب شهر ری و همجواری با بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع) برای احداث نخستین بیمارستان تخصصی سرطان در این منطقه دانست و گفت: سازمان جهانی بهداشت، بعد سلامت معنوی را به عنوان یکی از ارکان چهارگانه سلامت مطرح کرده و قرارگیری حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در فاصله بسیار کمی از زمین مورد نظر، این رکن را مستحکم تر کرده است.

وی محورهای مواصلاتی درون شهری و درون منطقه‌ای را یکی دیگر از مولفه‌های انتخاب شهر ری برای احداث این بیمارستان برشمرد و افزود: وجود بزرگراه امام علی(ع) و نیز فاصله بسیار کم از محورهای مواصلاتی درون شهری و درون منطقه‌ای و قرارگیری زمین مورد نظر در منطقه‌ای کم تراکم به لحاظ امکان دسترسی از اقصی نقاط استان و نیز استان‌های همجوار را بدون ورود به کالبد شهر تهران ایجاد کرده است.

ربیعی با بیان اینکه زمین موقوفه روحانی نژاد که برای احداث این بیمارستان درنظر گرفته شده، دارای دید و منظره بسیار مناسبی به حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) است، گفت: مجموع این موارد ما را بر آن داشت تا با همکاری مردم، خیرین و متخصصین و همت تمام مسئولان مرتبط با حوزه سلامت، بیمارستان تخصصی سرطان را در شهر ری احداث کنیم.

سخنگوی سازمان اوقاف در تشریح مشخصات بیمارستان تخصصی سرطان گفت: این بیمارستان با ظرفیت 500 تختخواب پیش بینی شده است که در فاز اول 224 تختخواب آن به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه طراحی و اجرای فاز اول این بیمارستان 3 سال طول خواهد کشید، افزود: فاز نخست این بیمارستان در زمین موقوفه روحانی نژاد که با نیت احداث بیمارستان وقف شده است به مساحت 11 هزار مترمربع اجرایی خواهد شد.

ربیعی با بیان برخی امکانات و ویژگی‌های نخستین بیمارستان تخصصی سرطان کشور گفت: در این بیمارستان تخصصی سرطان، بخش هایی مانند اورژانس، بخش جراحی سرطان، بخش داخلی، واحدهای پاراکلینیک شامل رادیو تراپی، واحدهای کلینیک شامل رادیولوژی، آزمایشگاه ، بخش مراقبت های ویژه، بخش تسکین، بخش بستری، بخش آموزشی، فضاهای اداری و پشتیبانی و پارکینگ پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: مراسم کلنگ زنی ساخت بیمارستان تخصصی سرطان در کشور روز یکشنبه 30 شهریورماه در محل موقوفه روحانی نژاد واقع در جوار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار می شود.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۴۵۱


ارسال