سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ,21 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
یک روزنامه آمریکایی نوشت: آمریکا امیدوار است با ارائه طرحی هم اعتبار خود را حفظ کند هم مسیری را برای ادامه مذاکرات هسته‌ای پیشنهاد کند.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، روزنامه نیویورک تایمز چاپ آمریکا روز شنبه در گزارشی به قلم "دیوید ای سانگرسِپت" در پایگاه اینترنتی خود نوشت در طول چند سال آمریکا قاطعیت و ابتکار خود را برای کُند کردن روند تولید سوخت هسته‌ای در ایران نشان داده است. آمریکا حتی دست به اقدامات خرابکارانه، حملات سایبری و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران زده است. اکنون مذاکره کنندگان با بکارگیری ترکیبی از دیپلماسی حفظ ظاهر و فن آوری‌های ابتکاری تلاش می‌کنند رویکرد جدیدی را اتخاذ کنند و در این چارچوب از ایران درخواست می‌کنند لوله کش به تاسیسات هسته‌ای خود خبر کند.

آن گونه که نویسنده در ادامه توضیح می‌دهد منظور از خبر کردن لوله کش این است که ایران ارتباط میان سانتریفیوژهای خود را قطع کند اما این سانتریفیوژها همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

نویسنده نیویورک تایمز در ادامه نوشته است اکنون این ایده مطرح است که باید ایرانی‌ها متقاعد شوند که از بسیاری از لوله‌هایی که سانتریفیوژهای آنها را به هم مرتبط می‌کنند قطع کنند. چون فعالیت تعداد بیشماری از سانتریفیوژها در کنار هم و با هم تولید سوخت هسته‌ای را ممکن می‌کند. به این ترتیب ایرانی‌ها می‌توانند بر روی موضع خود مبنی بر فعالیت نوزده هزار سانتریفیوژ ایستادگی کنند.

کارشناسان آزمایشگاه‌های هسته‌ای آمریکا گفته‌اند در صورتی که لوله کشی‌های میان سانتریفیوژهای ایران برداشته شوند آمریکا و همپیمانان آن می‌توانند بدرستی مدعی شوند که آنها زمان مورد نیاز ایران را برای دستیابی به سوخت هسته‌ای طولانی کرده‌اند و زمان کافی را برای واکنش غرب در برابر ایران فراهم کرده‌اند. ‌این موضوع یکی از ایده‌های محدودی است که می‌تواند امیدهایی را در مذاکرات هسته‌ای ایران در هفته جاری در نیویورک ایجاد کند پیش از آن که حسن روحانی رئیس جمهور ایران و باراک اوباما برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شوند. یک سال قبل زمانی که بنظر می‌رسید پیشرفت‌های بزرگی در مساله هسته‌ای ایران دور از انتظار بود این احتمال مطرح شد که رهبران دو کشور همزمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل فراتر از اولین تماس تلفنی میان سران ارشد دو کشور در طول سه دهه گذشته عمل خواهند کرد و برای اولین بار رو در رو با هم دیدار و گفتگو خواهند کرد.

یک مقام ارشد دولت اوباما سه شنبه شب در کنفرانسی خبری تنها گفت ما برای گفتگوی رو در رو آماده‌ایم. بنظر می‌رسد زمان چنین دیداری رسیده است چون آمریکا و ایران بطور ناخواسته خود را در جنگ علیه افراط گرایان گروه تروریستی خلافت اسلامی در یک جبهه می‌بینند. همچنین دو طرف تنها دو ماه تا ضرب الاجل نهایی برای دستیابی به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای فرصت دارند. با این حال شرایط بحرانی است چون آمریکایی‌ها می‌گویند تمایلی به هماهنگی و همکاری با ایران علیه گروه داعش ندارند و ایرانی‌ها هم اعلام کرده اند آنها ابتدا خواهان حل مساله هسته‌ای هستند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هفته جاری گفت مساله هسته‌ای ایران به اندازه کافی پیچیده است.

نویسنده نیویورک تایمز در ادامه نوشته است در واقع موضوع هسته‌ای ایران پیچیده‌تر هم شده است. براساس توافقات غیرقطعی مسائلی در مذاکرات وین در ژوئیه مورد بررسی قرارگرفتند اما زمانی که مذاکرات هسته‌ای ایران تمدید شد این موضوعات بطور ناگهانی باردیگر در مذاکرات مطرح شدند.

نویسنده نیویورک تایمز در ادامه نوشته است هر دو طرف بصراحت نگران هستند زیرا اگر نتوانند در طول ده روز آینده درباره مسائل اساسی به توافق دست بیابند بسیار دشوار است که بتوان تصوری درباره جزئیات پیچیده در توافقنامه نهایی در زمان باقی مانده ارائه کرد. در این مرحله است که موضوع قطع لوله کشی میان سانتریفیوژهای ایران مطرح می‌شود. قطع ارتباط سانتریفیوژها یکی از چندین ایده مطرح در این مرحله است. این ایده در گفتگوهای میان اعضای تیم آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای با کارشناسان بخش آزمایشگاه‌های انرژی این کشور بدست آمده است. البته این پیشنهاد بدون کم و کاست و نواقص نیست.

روبرت اینهورن از اعضای سابق تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کارشناس فعلی موسسه بروکینگز مدعی شد: اجرای این پیشنهاد باعث خواهد شد ایران نتواند فعالیت‌های خود را برای یک دوره زمانی قابل توجه بازسازی و بطور مجدد شروع کند.

نویسنده نیویورک تایمز در پایان نوشته است هنوز مشخص نیست که آیا کسانی که در کنگره آمریکا به این طرح مشکوک هستند و همچنین مسئولان اسرائیل این طرح را خواهند پذیرفت یا خیر.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۴۷۹


ارسال