دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ,30 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۳
چند روزی است که بحث داغ رسانه‌های سینمایی واکنش به حرف‌های عباس کیارستمی درباره دفاع مقدس است.
به گزارش سرویس فرهنگی عصر هامون، مدتی است که بحث داغ رسانه واکنش به حرف های عباس کیارستمی درباره دفاع مقدس است، با مروری بر صحبت های کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا گوش عده ای تیز شد که چرا یک هنرمند باید اینگونه بی پروا در مورد دفاع مقدس و جنگ ایران سخن بگوید.
کیارستمی در حالی این صحبت ها را مطرح کرد که برای بسیاری از مردم و مسئولین دفاع مقدس خط قرمز است و این اظهارات به نوعی توهین به باورهای مردم است، صحبت های خارج از عرف و گاها سخیف برخی هنرمندان این شائبه را نزد عموم پررنگ می کند که عده ای در داخل سینمای ایران به اصول و آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران که سنگ بنای آن با خون هزاران شهید و جانباز است، بی اعتنا هستند و با این اظهارات سعی در کمرنگ کردن این رشادت ها را دارند.
بر کسی پوشیده نیست که این طیف خاص رسانه های در سال های اخیر چه بر سر هنرمند های ارزشی آوردند، از هجمه های گسترده علیه الهام چرخنده و حمله های بی سابقه به او تا اتفاقات پیش آمده برای مریلا زارعی و دیگر هنرمندان ارزشی که در سال های اخیر در مورد آنها بوجود آمده که بگذریم اکنون به پروژه تخریب حاتمی کیا می رسیم این طیف اقلیت در اقدامی قابل تامل، هنرمند ارزشی دیگری را هدف قرار داده اند.
آن چه که کیارستمی در هفته اخیر مطرح کرد، چیزی بود که نشان می دهد افرادی که در طیف هنرمندان غیر ارزشی قرار می گیرند به آرمان های ملی و نه مذهبی و مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی نیز پایبند نیستند.
کیارستمی چه گفت که همه را خشمگین کرد
عباس کیارستمی چندی پیش در حاشیه جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه سیراکیوز آمریکا گفته بود: «یک هفته قبل از اینکه اینجا بیایم یکی از فیلمسازانی که سال‌ها فیلم جنگی ساخته (اشاره به ابراهیم حاتمی کیا) فیلم‌های پرهزینه جنگی و البته با مخاطب کمتر- برای اینکه مخاطب ایرانی دیگر حوصله جنگ نداشت، بنابراین بودجه‌های خیلی سنگین می‌گیرد و فیلم‌های جنگی می‌سازد، گوش من را پیچانده بود که زمانی که ما داشتیم می‌جنگیدیم کیارستمی داشت دنبال دفترچه دوستش می‌گشت. «خانه دوست کجاست» یکی از پربیننده‌ترین فیلمهایی بود که من ساختم، درواقع همه جای دنیا آن را می‌شناسند. «خانه دوست کجاست» ماندگار شد چون راجع به یک ارزش انسانی صحبت می‌کرد اما فیلم‌های تو نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم به هیجان اورد بچه ها را. احمدپور (شخصیت اصلی فیلم خانه دوست کجاست) رفت پس داد دفترچه را، اما تو به هیجان آوردی و احمدپورهای دیگر رفتند در جنگ و کشته شدند و حالا پس از سال‌ها می‌شود راجع به آن‌ها فکر کرد که آن‌ها چطوری از بین رفتند. در یک جنگی که هیچ مفهومی نداشت.»
صحبت های حاتمی کیا در پاسخ به اظهارت خارج از عرف کیارستمی
او اسفندماه سال گذشته در سخنانی اشاره کرده بود: «بین آنچه که مردم می‌خواهند و آنچه بچه‌های سینما می‌گویند فاصله است. سینما برای من بت نیست. فرش قرمز برای ما مسیر خون است. ما با چیزهای عجین بودیم که نمی‌توانیم از آن دست بکشیم. کجاست قلم‌هایی که با قدرت پای این بحث‌ها بایستد. زمانی زیادی است که مجله و روزنامه نمی‌خوانم چون احوالشان با من یکی نیست. اگر دیر اقدام کنیم و توجه‌ای نداشته باشیم اوضاع بدتر می‌شود. اوایل انقلاب فیلم‌های خانواده‌ای داشتیم و مسئله جامعه در آن بود اما الان کاملا پاکسازی شده است. استاد اعظم این جنس نگاه آقای کیارستمی است و تأسی از این نوع نگاه تا دلتان بخواهد وجود دارد و عده‌ای می‌توانند در کشوری که 1200 کیلومتر در آن جنگ می‌شود را نبینند و دنبال دفترچه‌ مشقشان بروند.
وزیر ارشاد: حرف کیارستمی قابل قبول نیست
علی جنتی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب هشت جلدی حجت‌الاسلام حجت‌الله نیکی ملکی با عنوان «بال‌های گشوده شده بر فراز معرفت» در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه نظر شما درباره اظهارات عباس کیارستمی درباره دفاع مقدس چیست؟ گفت: این حرفی که ایشان زده قابل قبول نیست. ایشان می‌گوید جنگ نامفهوم!
وی ادامه داد: دفاع مقدس که دیگر جزء حماسه‌هایی است که همه آحاد ملت به آن معتقدند. دفاع مقدس، دفاع از سرزمین، دفاع از اسلام، دفاع از نوامیس بوده و دیگر کسی نمی‌تواند آن را زیر سوال ببرد.

انتهای پیام/ 7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۶۸۷


ارسال