پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ,28 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۹
پاکستان به ایران 100 میلیون دلار بابت دریافت برق بدهکار است
 
بدهی پاکستان به ایران بابت واردات برق از ایران به بیش از 100 میلیون دلار رسیده است و احتمالا پاکستان با قطع صادرات برق از سوی ایران مواجه خواهد شد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، بر پایه گزارش‌های جدید، بدهی اسلام‌آباد به تهران بابت واردات برق از ایران به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.

پاکستان بر اساس قراردادی که با ایران دارد از سال ۲۰۰۲ میلادی برای برخی از مناطق ایالت بلوچستان از جمله "گوادر" ۷۴ مگاوات برق از جمهوری اسلامی وارد می‌کند.

این قرارداد در دسامبر سال جاری به پایان می‌رسد و چنانچه تمدید نشود احتمالا پاکستان با قطع صادرات برق از سوی ایران مواجه خواهد شد.

این در حالی است که مقامات پاکستانی نتوانسته‌اند به سبب تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران بدهی خود را که اکنون به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است، پرداخت کنند.

یکی از مقامات پاکستانی با بیان اینکه اسلام‌آباد برق ایران را با نرخ کمتر از ۱۰ سنت به ازای هر واحد خریداری می‌کند، افزود کشورش در نظر دارد به زودی هیاتی از کارشناسان خود را به ایران اعزام کند تا در مورد توافق موجود و ادامه صادرات برق ایران به پاکستان مذاکره نمایند.

افزون بر این، او ابراز امیدواری کرد که تهران و اسلام‌آباد این قرارداد را تمدید کنند و ایران به صادرات برق به پاکستان با همین نرخ ادامه دهد.

این مقام پاکستانی که نامش فاش نشد تصریح کرد کشورش اخیرا توافقی با ایران منعقد کرده است که بر اساس آن قصد دارد برای تقویت سیستم توزیع برق پاکستان ۱۲ ترانسفورماتور هر یک با ظرفیت ۲۵۰ مگاوات از ایران وارد کند.

پاکستان تا کنون پنج دستگاه از این ۱۲ ترانسفورماتور را دریافت کرده است و هفت دستگاه دیگر نیز در حال ارسال به این کشور هستند.

تولید، انتقال، توزیع و فروش برق در پاکستان توسط دو واحد بخش عمومی و همچنین حدود ۲۰ شرکت مستقل برق انجام می‌شود. هیچ کدام از این واحدها راه حلی اساسی برای بحران برق در این کشور پیدا نکرده‌اند.

گفتنی است ایران به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه در حال حاضر با افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، عراق، پاکستان، نخجوان، ترکیه و ترکمنستان تبادل برق دارد.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۷۰۱


ارسال