چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ,25 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۳
بي‌ثباتي در مصر موجب به خطر افتادن منافع آمریکا می‌شود
 
ويليام کوهن وزير دفاع اسبق آمريکا گفت: بي ثباتي در مصر باعث بي ثبات شدن همه منطقه و به خطر افتادن منافع آمريکا مي‌شود.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شبکه تلويزيوني سي ان ان‌، کوهن درباره منتقدان اوباما در خصوص روابط آمريکا و مصر گفت: قطع کمک‌هاي آمريکا به مصر که عمده آن نيز نظامي هستند، موضوع ساده‌اي نيست. البته آمريکا هنوز بر مصر نفوذ دارد ولي در سالهاي اخير اين نفوذ بسيار کم شده است و رئيس جمهور نيز تلاش مي‌کند در خصوص منافع راهبردي ما در داشتن مصر با ثبات که اميد مي‌رود به سوي مردمسالاري حرکت کند، توازني ايجاد کند. اينها اصول اخلاقي ما هستند و تا زماني که نظاميان مصري همچنان از نيروي قهريه براي به دست آوردن و کنترل کشور استفاده کنند، گزينه‌هاي چنداني در دست نيست.

وي ادامه داد: رئيس جمهور و کنگره مي‌توانند کمک‌هاي نظامي خود را قطع کنند ولي بايد اين را در نظر داشته باشيم که کشورهاي حاشيه خليج فارس دوازده تا سيزده ميليارد دلار به مصر کمک مي‌کنند و کمک يک و نيم ميليارد دلاري آمريکا چندان به چشم نمي‌آيد. به باور من مساله‌اي که بايد به شدت نگران آن باشيم ثبات در اين کشور و از جمله کانال سوئز است که بخش عمده از نفت دنيا از آن عبور مي‌کند. بايد به موضوع نگراني اسرائيل از ثبات در صحراي سينا نيز توجه کنيم.

کوهن تصريح کرد: از ديدگاه اسرائيل، از يک سو حماس، بي ثباتي در مصر و از ديگر سو ناآرامي‌هاي سوريه را داريم و در ديگر سو نيز بمب گذاري‌هاي لبنان را شاهديم که در نتيجه منافع گسترده‌تر آمريکا در منطقه را بايد بگيريم.

وزير دفاع اسبق آمريکا ادامه داد: اگر قرار باشد روابط خود را با ارتش مصر به صورت کلي محدود کنيم که من اصلا آن را توصيه نمي‌کنم، اين فرصت را براي روس‌ها پديد مي‌آورد تا وارد عمل شوند. از ديگر سو مي‌بينيم که سعودي‌ها به روس‌ها وعده داده‌اند در صورتي که به حل و فصل بحران در سوريه کمک کنند، تجهيزات آنان را خريداري مي‌کنند. از اين رو بازگشت نظامي روس‌ها به منطقه با حکومت خودکامه‌اي که آنان دارند، مي‌تواند مايه نگراني عمده براي منطقه و آمريکا باشد.

کوهن تصريح کرد روابط نظامي بين مصر و آمريکا بسيار ديرباز است و هر دو طرف براي آن اهميت زيادي قائل هستند. آمريکا به مصر به چشم عاملي ثبات بخش نگاه مي‌کند؛ اين کشور با اسرائيل پيمان صلح دارد. از اين رو فقط موضوع مصر مطرح نيست بلکه بايد به همه منطقه نگريست. ولي تا زماني که ارتش مصر همچنان به خونريزي‌هاي خود براي به دست آوردن ثبات اين کشور ادامه دهد، بايد نوع روابط خود را با اين کشور تغيير دهيم.

وي افزود در اين صورت اگر چه از نفوذ ما بر اين کشور کاسته مي‌شود ولي باعث مي‌شود کشوري ديگر مانند روسيه نتواند وارد شود و موضوع کمک را مطرح کند. آمريکا مي‌تواند در حال حاضر نيز بين حاميان مرسي و حاميان ارتش آمريکا نوعي مصالحه برقرار کند تا با برقراري ثبات، اين کشور به سوي مردمسالاري حرکت کند
انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۹۸۹


ارسال