چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ,21 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
آمریکا اعلام کرد همچنان در حال بررسی امکان دستیابی به توافقی جامع بر سر برنامه هسته ای ایران تا ضرب الاجل ماه آینده است.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، به نقل از خبرگزاری شین‌هوا، "جنیفر ساکی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اظهارات را در حالی که ضرب الاجل تعیین شده در حال نزدیک شدن است، بیان کرد.

ساکی در پاسخ به این سوال که آیا تمدید دیگر این ضرب الاجل مد نظر قرار خواهد گرفت، گفت : ما در این مرحله از زمان وارد منتفی دانستن یا منتفی ندانستن موارد نمی شویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری روزانه به خبرنگاران گفت: تمرکز ما همچنان بر مشخص کردن این موضوع است که آیا دستیابی به یک موافقتنامه تا 24 نوامبر امکان پذیر است یا خیر.

وی افزود : ما معتقدیم زمان لازم را برای دستیابی به یک توافق داریم.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز چهارشنبه با همتایان خود از اتحادیه اروپا و ایران در وین در نشستی سه جانبه دیدار کند. این در حالی است که مذاکره کنندگانی از شش قدرت - انگلیس، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا و آلمان - برای برگزاری مذاکراتی جدید در روز پنجشنبه در پایتخت اتریش با مقامات ایرانی دیدار خواهند کرد.

ساکی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید هنوز شکاف های بزرگ و مسائل دشواری بر سر رسیدن به توافق با ایران تا ضرب الاجل بیست و چهارم نوامبر وجود دارد آیا شما احتمال تمدید مذاکرات را می دهید؟ گفت:ما می خواهیم که پیام محکمی بفرستیم و آن این است که تمام تمرکز ما بر ضرب الاجل بیست و چهارم نوامبر است.من مطمئنا منظور سوال شما را می فهمم اما ما قصد نداریم که وارد مقوله رد کردن و یا تایید کردن موضوعی در حال حاضر شویم.همانطور که می دانید وزیر خارجه در وین دیداری خواهد داشت.ما اطلاعات لازم را درباره این دیدار کسب خواهیم کرد و درباره آن در هفته های آتی بحث خواهیم کرد اما ما مطمئنا انتظار داریم و معتقدیم که زمان لازم برای رسیدن به توافق را داریم.تمام تمرکز ما بر روی این موضوع قرار دارد که تعیین کنیم آیا این موضوع ممکن است که تا بیست و چهارم نوامبر به توافق برسیم یا نه.مطمئنا ما فرصت های بیشتری در روزها و هفته های آینده برای بحث درباره این موضوع در اختیار خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جان کری با نمایندگان مجلس آمریکا درباره تمدید احتمالی مذاکرات برای بار دوم به توافق رسیده است یا نه ؟گفت:وزیر خارجه مذاکرات منظمی درباره مسائل گوناگون با مقامات داشته است و من قصد ندارم درباره جزئیات آنها صحبت کنم.

وی افزود:اجازه بدهید شفاف باشیم.بیست و چهارم نوامبر ضرب الاجل ماست.این همان تاریخی است که تلاشها و تمرکز ما بر روی آن قرار دارد.من قصد ندارم که درباره آن موضوع(تمدید مذاکرات)گمانه زنی داشته باشم.ما شش هفته تا ضرب الاجل زمان داریم و تمام تمرکز ما رسیدن به این ضرب الاجل است.وزیر خارجه نشستی سه جانبه را فردا پیش رو دارد و به تلاشش برای برداشتن گامهایی به جلو ادامه می دهد.بیست و چهارم نوامبر تاریخ ضرب الاجل است و تمام تمرکز ما روی آن قراردارد و هیچ چیز تغییر پیدا نکرده است.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۰۲۶۷


ارسال