دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ,18 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
طبق این طراحی، سوریه باید تحت حاکمیت سه‌گانۀ "علوی‌ها"، "کردها" و "استان‌های سنی‌نشین" قرار گیرد. به همین ترتیب عراق نیز باید به سه بخش مجزای "شیعی" (جنوب)، "سنی" (غرب) و "کرد" (شمال) تقسیم گردد. دو دولت ترکیه و عربستان سعودی، از این طرح تجزیه استقبال کرده و در این راستا تاکنون همکاری‌های نزدیکی با نظامیان غربی و نیروهای ناتو داشته‌اند.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، استراتژی‌های غرب برای طراحی خاورمیانه‌ای با "نقشۀ جدید" در سال‌های بعد از 2010 فراز و نشیب‌هایی داشته؛ بحران‌ها از یک سو و مقاومت دولت‌ها و ملت‌ها از سوی دیگر، سرعت پیشبرد این راهبردها را (به ترتیب) زیاد یا کم کرده است. اکنون در حالی به ماه‌های پایانی سال 2014 نزدیک می‌شویم که این استراتژی‌ها روی مناطق حساس و بحرانی دست گذاشته و درصددند حتی تغییراتی در قلمرو اراضی منطقه ایجاد کنند.
 
روزنامه سوییسی "نویه زوریخ" روز یکشنبه 20 مهر 93 (12 اکتبر) نوشت: داعش، در واقع پا روی همان ردّ پای خونینی گذاشته که پیش از آن، "القاعده"، "طالبان" و دیگران گذاشته بودند. این روزنامه در ادامه داعش را "باند سربُرها" نامید و افزود:
 
 
 
ظهور پدیدۀ داعش، ثمرۀ یک سری تغییر و تحولات پیوسته است و ناامنی‌های امروز در نهایت به "چیدمان جدید جهان" منجر خواهد شد.
 
*** خاور میانه، غنیمت جنگی
 
می‌توان گفت صد سال است که خاورمیانه به عنوان غنیمت جنگی میان چپاولگران دست به دست شده است. فرانسه و انگلیس در زمان جنگ جهانی اول و در سال 1916، بر سر یکپارچگی در منافع ملی با هم توافق کردند و آمریکا، این دو کشور را دو بازوی قدرت چپ و راست خود قرار داد؛ این در حالی بود که اکثریت غالب کشورهای منطقه اراده‌ای بر خلاف ارادۀ این قدرت‌ها داشتند. لذا تلاش ملت‌های منطقه برای داشتن استقلال و توسعه در مرزهای جدید، با اعمال زور توسط بیگانگان ناکام می‌ماند.
 
پایان جنگ جهانی دوم، ثبات و تعادل نسبی میان دو قطب شوروی و ایالات متحده به وجود آورد. هرچند دست ملت‌های جوان منطقه اندکی باز شد ولی با این حال در عراق و مصر دولت‌های وابسته روی کار آمدند. در این میان گروه‌های قومی-مذهبی متنوع، سعی کردند با تضمین امنیت و وعدۀ شکوفایی فرهنگی و اقتصادی، دولت‌های دست‌نشانده را تحت تأثیر خود قرار دهند.
 
سیستم‌های حاکم بر ناسیونالیسم اعراب، در آن سال‌ها عمدتاً بر سرکوب و خفقان استوار بود. تا اینکه از سال 2010 خیزش‌ها و اعتراضاتی در کشورهای جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا به راه افتاد و ملت‌های جوان و سرکوب‌شده را در جستجوی آزادی، شکوفایی اقتصادی و استقلال سیاسی به خیابان‌ها کشاند. قصد آنان تغییر در کشورشان بود نه نابودی کشورشان.
 
جوش و خروش قیام‌های منطقه تا جایی پیش رفت که نام "انقلاب آگاهی"، "بیداری اسلامی" و حتی "بهار عربی" را از آن خود کرد. حاکمان تونس، مصر، لیبی و یمن ساقط شدند ولی قیام‌های مردمی در برخی رژیم‌های پادشاهی مانند بحرین، کویت، عربستان سعودی و اردن، با تدابیر خشونت‌آمیز امنیتی در نطفه خفه شد.
 
 
خبرگزاری "یونگه ولت" در تحلیل چشم‌انداز تحولات سوریه می‌نویسد:
 
شرایط در سوریه و عراق به دلیل برخورداری از موقعیت مهم جغرافیایی، با دخالت‌های بین‌المللی روبرو شده است. آتش آشوب‌های داخلی پراکنده، با هیزم گروه‌های تروریستی شعله‌ور شده و شاخه‌های ایدئولوژی و تفکر تکفیری در کشورهای موسوم به "هلال شیعی" ریشه دوانده‌اند.
 
معیارهای خلافت بر مسلمانان از سوی گروهی که در ابتدا "دولت اسلامی عراق در شرق مدیترانه" (ISIL) نامیده می‌شد، شباهت بسیاری با فهم خلافت در بین پادشاهان سعودی داشت: سرکوب بی‌رحمانه با پرچم به اصطلاح "شریعت اسلامی" و سربریدن هرکس که خلاف آنان بیندیشد به نام مبارزه با "کفار".
 
 
*** داعش محصول رسمی مفتی‌های وهابی

به گزارش یونگه ولت، تنها در ماه اوت 2014، 22 نفر در عربستان سعودی سر بریده شدند. در فضای مجازی و محافل غیررسمی (مانند توییتر) این مفتی‌های پادشاهی سعودی هستند که در فجایع فعلیِ سوریه و عراق مسئول شناخته می‌شوند. داعش، محصول موعظۀ وهابیون سعودی است.
 
*** آنکارا و ریاض، مصمم به جنگی تمام‌عیار
 
حکومت‌های استبدادی حوزه خلیج فارس، در بحبوحه بی‌ثباتی در سوریه و عراق به این نتیجه رسیدند که برای جبران ناکامی‌های داخلی‌شان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی، می‌توانند با کمک هم‌پیمانان غربی‌شان به منابع غنی نفت و گاز، راه‌های مبادلاتی و مناطق راهبردی شرق مدیترانه دست یابند.
 
سال 2011 غرب با پروپاگاندای عظیم رسانه‌ای و شعار "دوستان سوریه" به میدان آمد تا نظام مشروع سوریه را به انزوای سیاسی بکشاند. هدف، به زیر کشیدن دولت مردمی و قانونی "بشار اسد" بود و برای رسیدن به این هدف، هر یک از متحدان منطقه‌ای مانند ترکیه و قطر با انگیزه‌های خاص خود به جرگۀ غرب پیوستند. 
 
*** داعش از چه زمانی قدرت گرفت؟

سال 2013 درگیری‌های داخلی میان گروه‌های تروریستی درون سوریه شدت یافت و عربستان سعودی برای کنترل و مهار "جبهه النصرة" به تقویت گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" در شرق سوریه پرداخت.
 
پایگاه تحلیلی "گلوبال ریسرچ" اخیراً اعترافی از "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا منتشر کرد که بر اساس آن، هم ترکیه و هم شیخ‌نشینان حاشیه خلیج فارس - از جمله عربستان- در تشکیل و تجهیز نظامی گروهک‌های افراطی مانند النصرة و داعش نقش مستقیم داشتند. 
 
 
معاون رئیس جمهور آمریکا در جمع دانشجویان دانشگاه هاروارد آمریکا گفت: دولت‌های ترکیه، عربستان و امارات، به حدی برای سقوط بشار اسد و کلید زدن یک جنگ تمام‌عیار بین شیعه و سنی، مصمم بودند که با کوچکترین اشاره‌ای حاضر بودند صدها میلیون دلار پول و هزاران تُن سلاح را به کسانی ببخشند که قصد جنگ با دولت سوریه را دارند.
 
*** تجزیه سه کشور بحران‌زده به 14 منطقه!
 
غرب به خوبی دریافته است که شرط لازم و کافی برای تغییر چیدمان کنونی خاورمیانه، تجزیۀ زیرساخت‌هاست و این تجزیه را باید از دولت‌هایی شروع کرد که نه به نقشه‌راه جدید غرب تن می‌دهند و نه در قبال هژمونی عربستان (سلطه حاکمیت وهابی در منطقه) انعطاف‌پذیرند (عراق و سوریه).
 
یونگه ولت در گزارش خود این طور ادامه می‌دهد: در نقشه‌راه جدید غرب، حقوق شهروندی، اجتماعی و اقتصادی اهمیتی ندارد و حاکمیت سیاسی حرف اول را می‌زند. کشورهای حوزه خلیج فارس به دنبال عقب راندن نفوذ ایران طبق منافع اسرائیل هستند. بدین منظور پس از جنگ‌افروزی هشت ساله میان دو کشور شیعی ایران و عراق (1980-1988) صحنه جنگ دیگری رقم خورده که بر محور جملۀ آشنای "تفرقه بینداز و حکومت کن" استوار است. 
 
"کاندلیزا رایس" وزیر امور خارجه وقت آمریکا در جریان جنگ 33 روزه لبنان- اسرائیل در سال 2006، "رنج‌های کنونی لبنان" را به "درد تولد خاورمیانه‌ای جدید" تشبیه کرد.
 
روزنامه "نیویورک تایمز" سپتامبر 2013 مطلبی با عنوان "چگونه می‌توان از 5 کشور 14 کشور ساخت؟" به همراه یک نقشه ترسیمی از محدوده جنوب شرقی خاورمیانه و شبه‌جزیره عرب منتشر کرد.
 
 
در این نقشه به ترتیب کشورهای سوریه، عراق، لیبی، یمن و سرانجام عربستان باید تجزیه شوند و برای این هدف دقیقاً تمرکز بر تفاوت‌های قومی - مذهبی پیش‌بینی شده است.
 
این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت:
 
طبق این طراحی، سوریه باید تحت حاکمیت سه‌گانۀ "علوی‌ها"، "کردها" و "استان‌های سنی‌نشین" قرار گیرد. به همین ترتیب عراق نیز باید به سه بخش مجزای "شیعی" (جنوب)، "سنی" (غرب) و "کرد" (شمال) تقسیم گردد. دو دولت ترکیه و عربستان سعودی، از این طرح تجزیه استقبال کرده و در این راستا تاکنون همکاری‌های نزدیکی با نظامیان غربی و نیروهای ناتو داشته‌اند.
 
به طور مثال سرویس‌های جاسوسی ریاض، خود را به یک سیستم کنترل نظامی پیشرفته که از کشور آلمان وارد کرده‌اند، مجهز نموده‌اند. ترکیه 10.000 سرباز به همراه تانک‌های جنگی در کوبانی (واقع در مرزهای شمالی سوریه) را مستقر کرده است. ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس پشت‌جبهه‌ای امن در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند.
 
 
گروه موسوم به دوستان سوریه در سال 2012
 
 
گروه موسوم به ائتلاف ضدّ داعش به رهبری آمریکا در سال 2014
 
به نظر می‌رسد گروه موسوم به "دوستان سوریه" که در سال 2012 با هدف اسقاط نظام سوریه تشکیل شد، پس از گذشت دو سال به "ائتلاف ضدّ داعش" تغییر نام داده و اکنون تجزیۀ این کشور را در دستور کار دارد.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۰۳۷۸


ارسال