پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ,26 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به مسائل اخیر درباره اسیدپاشی‌های صورت گرفته در اصفهان، بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس و نهایی شدن موضوع بورسیه‌های غیرقانونی واکنش نشان داد.
به گزارش سرويس سياسي عصر هامون، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه ۴ آبان در نطق پیش از دستور خود گفت: در چندروز اخیر مسائل مختلفی در کشور مطرح شده است که لازم می‌دانم به آنها اشاره کنم.

وی ادامه داد: بی‌تردید امروز که آغاز ماه محرم است اذهان همگان متوجه قیامی است که در تاریخ بشریت از نظر صلابت و پاکی، هدف‌های متعالی و فداکاری یگانه ماند. قیامی که حقیقت شهادت را ظهور بخشید، قیامی که زندگی عزتمندانه را به مسلمانان نشان داد؛ قیام خونینی که غیرت حسینی را در رگ‌های مومنان به جریان انداخت و به حق او را خون خدا نامیدند.

لاریجانی افزود:: باید بدانیم که امام حسین (ع) هدف این قیام منزه و متعالی را در نامه به محمدبن حنفیه این گونه بیان می‌کند که من برای تفریح و تفرج و فساد و ظلم قیام نکردم بلکه برای اصلاح در امت جدم قیام کردم و قصد و هدف این قیام اقامه امر به معروف و نهی از منکر است و به سیره‌ جدم و پدرم عمل کردم.

* تعطیلی امر به معروف و نهی‌از منکر در جامعه ضایعه‌ای ایجاد می‌کند که اصلاح آن وضع قیام بزرگی را می‌طلبد

وی تصریح کرد: ملاحظه می‌کنید که قیامی که در عظمت آن همین بس که همه ائمه اطهار و اولیای دینی در اهمیت و بزرگداشت آن به مسلمانان توصیه اکید کردند، امام حسین (ع) هدف آن را اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه معرفی می‌کند و این امر نشان می‌دهد که امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌ای است که تعطیلی آن در جامعه چنان ضایعه‌ای و کژی‌ای ایجاد می‌کند که اصلاح آن وضع قیام بزرگی را می‌طلبد.

رئیس قوه مقننه با بیان این که مبادا کسی تصور کند این امر برای جامعه جنبه‌ فرعی دارد و تفننی است، تصریح کرد: مبادا کسانی با این فریضه مهم برخورد سیاسی کنند، مجلس شورای اسلامی از دوره‌ قبل در این زمینه کار تحقیقاتی کرد و بعد از سالها طرحی تدوین شد و پس از بررسی در کمیسیون مشترک حقوقی و فرهنگی در دستور مجلس قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که این همه فضاسازی علیه این طرح و مرتبط کردن آن با برخی از مسائل رخ داده در کشور کار نادرستی بوده خاطر نشان کرد: می‌گویند در این طرح اشکالاتی وجود دارد، خب هنوز که در مجلس به تصویب نهایی نرسیده اگر هم اشکالی است در مجلس مطرح کنید طبق آیین نامه بررسی می‌شود.

* روح طرح امر به معروف و نهی‌از منکر با فضاهایی که ساخته‌اند در تناقض است

لاریجانی ادامه داد: برخی نیز بیان کردند که در این طرح عده‌ای خاص می‌توانند اقداماتی انجام دهند، تعجب آور است؛ چرا که اولا در این طرح اقدام عملی در اختیار دولت قرار گرفته و مردم وظیفه‌ زبانی دارند نه عملی، ثانیا برای این که عده‌ای خودسر اقدامی نکنند برای آن ساز و کاری در نظر گرفته شده است. البته ممکن است عده‌ای در ترکیب این ستاد نظر داشته باشند که به موقع مورد مداقه قرار می‌گیرد. اما روح این طرح با این فضاهایی که ساخته‌اند در تناقض است.

وی افزود: همه‌ی آقایان صاحب‌نظر توجه داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر هم یک فریضه مهم اسلامی و حیات بخش برای جامعه است و هم نص قانون اساسی است و لذا باید حامی این امر مهم باشند.

*حادثه تلخ اسیدپاشی در اصفهان از قبیح‌ترین صحنه‌های رذیلانه است

لاریجانی با اشاره به حوادث اسیدپاشی در شهر اصفهان گفت: قطعا حادثه تلخ و شنیع اسیدپاشی در استان اصفهان یکی از قبیح‌ترین صحنه‌های رذیلانه است و از ابتدای این حادثه پیگیری جدی صورت گرفت و با قوه قضائیه و سایر بخش‌های امنیتی تماس گرفته شد که موضوع را با همه توان پیگیری کنند و در این رابطه افرادی دستگیر شدند ولی بررسی‌ها در حال پیگیری است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این رابطه لازم می‌دانم که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با جدیت پیگیر موضوع باشند و نتیجه را به مجلس گزارش دهند اما اینکه پدیده اجتماعی زشت مستمسکی شود برای تسویه حساب سیاسی جریان‌ها، خطای دیگری بوده که رخ داده است و بد‌تر از این موضوع مرتبط کردن آن به بحث امر به معروف و نهی از منکر است که این اقدام قطعا منکر دیگری بوده که انجام شده است.

*سیاسی کردن حادثه اسیدپاشی اصفهان نامردی سیاسی است

وی گفت: کدام جریان سیاسی مطرح در کشور در پی چنین اقداماتی می‌تواند باشد، چرا فضای سیاسی کشور را بلاوجه غبار آلود می‌کنید از طرفی دیگر سیاسی کردن یک اقدام زننده جز فرصت طلبی چیز دیگری نیست و یک نامردی سیاسی است که متأسفانه زمانی در دوره‌هایی هم از این اقدامات شده و نتیجه آن تندروی‌هایی بود که به کشور لطمه زده است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: همه بحث‌های یک سال در مجامع و رسانه‌ها این بود که از گذشته درس گرفته شود و معتدل عمل کند حال این روش که تکرار روش‌های مذموم سابق است از این رو حق حکم می‌کند که مسائل امنیتی در جامعه به سوی اجتماعی شدن برود نه بالعکس که پدیده‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی شود به ویژه وقتی ملاحظه می‌کنند که در شرایط ملتهب منطقه قدرت‌ها می‌خواهند که آرامش کشور ایران که سنگر پایداری است بر هم بزنند و‌ گاه با رسانه‌های خود به تحریک و شیطنت می‌پردازند باید توجه رسانه‌ها و سیاستمداران بیشتر و دقیق‌تر باشد.

وی با اشاره به تخلفات در بورس‌های علمی کشور افزود: از اقدام وزارت علوم که نتایج کار را ارائه کرد تشکر می‌کنم و این کار باید با دقت صورت می‌گرفت و در همین زمینه دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی از قبل تذکرات جدی به وزارت علوم داده بود که برخی از این بورسیه‌ها تخلف از قانون است و باید اصلاح شود و باید دیوان محاسبات پیگیر موضوع باشد که با متخلفین برخورد جدی صورت بگیرد.

*ناروا می‌گویند که استیضاح وزیر علوم برای پیگیری بورسیه‌های غیر قانونی بوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی: تعجب‌آور است در موضوعی که هم دولت و هم مجلس مصمم به پیگیری آن هستند به ناروا طوری حرف زده می‌شود و یا در رسانه‌ها منعکس می‌شود که مجلس با پیگیری این موضوع مخالف است و حتی استیضاح وزیر به دلیل پیگیری تخلفات بورسیه‌ها بوده است.

لاریجانی تصریح کرد: حال آنکه دیوان محاسبات که نهادی زیرمجموعه مجلس است پیگیر این تخلف بود و بحث استیضاح هم ربطی به مسئله بورسیه‌ها نداشت. مسائل دیگری در زمینه رفتار سیاسی و فرهنگی وزیر و انتصابات وی بیشتر دلیل استیضاح بود. البته در ارتباط با مسئله استیضاح در مجلس عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف بودند اما چرا غیرمنصفانه عمل می‌کنید؟ در نقد استیضاح می‌توان بحث کرد اما چرا به ناروا امری را به استیضاح مرتبط می‌کنید؟ اگر هم در بین نمایندگان به این موضوع پرداخته‌اند به نحوه اقدامات رسانه‌ای آن ایراد می‌گرفتند و نه اصل تخلف در بورسیه‌ها.

وی افزود: این هم نمونه دیگری از رفتار ناسالم سیاسی است که برای از میدان به در کردن طرف مقابل به ناحق او را متهم به امری می‌کنند. جریان‌های سیاسی کشور باید این درک را در این شرایط داشته باشند که در طی سال‌های گذشته از این رفتارها گاه صورت گرفت و منشأ مناقشات و کینه‌ها و دشمنی‌ها شد. آیا قصد دارند این روند غلط اصلاح شود یا می‌خواهند ‌آن را تکرار کنند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر از منظر منافع ملی و امنیت ملی به این مسائل توجه شود که در شرایط پرمسئله و ملتهب منطقه ایران کانون آرامش امنیتی است که البته به خاطر دشمنی قدرت‌های بزرگ با تحریم‌هایی مواجه شده باید همه استعدادها و انرژی‌ها در جهت توسعه کشور و پایداری ملی همگرا شود. طبعا رقابت‌های سیاسی باید از کیفیت عقلانی‌تر و برادرانه برخوردار باشد و نه غیر مردانه و از هر فرصتی استفاده شود تا طرف مقابل را متهم و در افکار عمومی خوار کنند و ابزاری را از این طریق به دست بیگانگان بدهند تا که سوءاستفاده کند.

لاریجانی گفت: برخی مقامات آمریکایی در حین مذاکرات مطالبی را مطرح کردند که مغایر موضع آنان در آشکارا بوده است و هر گاه که طرف ایرانی اعتراض کرده است گفته‌اند برای شرایط داخلی و وضعیت کنگره این مطالب را بیان می‌کنند.

*جمهوری اسلامی ایران جز چارچوب منطقی شفافیت در فناوری هسته‌ای محدودیتی را نمی‌پذیرد

وی ادامه داد: اگر واقعا اینگونه است که باید بر این مدیریت جهانی تأسف خورد که با حیله‌گری درون خود را آرام می‌کنند و اگر مکری در مذاکرات است که بدانند برای طرف ایرانی موضوع روشن شده و از این رهگذر کلاهی دوخته نمی‌شود و جمهوری اسلامی جز چارچوب منطقی شفافیت در فناوری هسته‌ای محدودیتی را نمی‌پذیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همین امر نشان می‌دهد فرزندان انقلاب که امروز درگیر دشمنی بیرونی هستند باید مراقبت بیشتری در رفتار درونی خود داشته باشند که به همگرایی و هم‌افزایی در آنها بینجامد.

انتهای پیام/4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۰۶۷۱


ارسال