پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ,3 December 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۵
در خصوص نامه به رهبر ایران، شما را به خود اوباما ارجاع می‌دهم
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما با هر توافقی با ایران بدون راستی آزمایی و نظارت موافقت نخواهیم کرد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا،

*** گزارش آژانس
"جنیفر ساکی"  در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران گفت:این گزارش نهایی نبوده است و یک گزارش مقدماتی بوده است.من موضوع را بررسی می کنم و بعدا نظر خود را اعلام می کنیم.ما بارها اعلام کرده ایم که آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش مهمی دارد و بارها اعلام کرده ایم که نظارت بر هر توافقی مهمترین بخش هر توافقی است و ما با هر توافقی بدون راستی آزمایی موافقت نخواهیم کرد.من و تیم ما این گزارش را ندیده اند و ما از ایران می خواهیم که به مقررات آژانس پایبند باشد و زمینه دسترسی را برای آنها فراهم کند.هرگونه توافقی باید قابل راستی آزمایی و قابل اجرا باشد.

***فضاسازی جدید گروهک منافقین
ساکی درباره فضاسازی جدید گروهک منافقین درباره موضوع اتمی ایران گفت: ما از این گزارشها آگاهیم و اظهار نظری درباره آن نداریم.

*** نامه به رهبر ایران
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ارسال نامه ای از طرف اوباما برای رهبر معظم ایران گفت:من فکر نکنم که کسی این نامه را تایید کرده باشد و اگر این نامه از طرف رئیس جمهور فرستاده شده باشد من شما را به وی ارجاع می‌دهم.

*** با هر توافقی با ایران بدون راستی آزمایی و نظارت موافقت نخواهیم کرد
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا گزارش آژانس و منافقین نمی تواند دلیلی بر بی اعتمادی به ایران در مذاکرات پنج به علاوه یک باشد، گفت: این مذاکرات درباره اعتماد نیست بلکه درباره این است که چرا ایران می خواهد  به جامعه بین المللی نشان دهد و  متقاعد کند که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.این مذاکرات درباره این است که آمریکا و متحدانش احساس می کنند که برنامه اتمی این کشور باید قابل راستی آزمایی و نظارت باشد تا از دستیابی ایران به سلاح اتمی(!) جلوگیری کند.بدیهی است که این وضعیت هم اکنون وجود ندارد و بدیهی است که اگر این وضعیت وجود نداشته باشد در نتیجه توافقی هم نخواهد بود. 

*** میدانیم نیروهای ایرانی در حال آموزش و مشاوره به نیروهای عراقی هستند
ساکی درباره اظهارات سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا که گفته بود که هیچ همکاری نظامی بین آمریکا و ایران در مقابله با داعش وجود نداشته است، مدعی شد: همه ما می دانیم که ایران شماری از مشاوران خود را به عراق فرستاده است که به نیروهای امنیتی عراق در امر آموزش و تسلیح مشاوره می دهند. ما می دانیم که ایران مقادیری تسلیحات از جمله مهمات و هواپیما برای نیروهای مسلح عراق فراهم آورده است.ما جدی بودن اوضاع امنیتی عراق را به دلیل اقدامات داعش درک می کنیم اما ما نگرانی خود را درباره اقدامات ایرانی ها و پیش از این درباره ارسال تسلیحات از طرف آنها به عراق اعلام می کنیم.

*** فلسطین
این سخنگو درباره اوضاع قدس اشغالی گفت:بدیهی است که ما هرگونه خشونت را محکوم می کنیم و اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم.جان کری وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد در واشنگتن با مقامات اسرائیلی،فلسطینی و اردنی در تماس هستند.

وی درباره اینکه رژیم صهیونیستی از حضور نمازگزاران جوان فلسطینی به مسجد الاقصی جلوگیری می کند،گفت:وضعیت کنونی باید حفظ شود.

ساکی درباره اظهارات اخیر ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا  درباره تلفات جنگ غزه گفت:همانطور که ما در زمان درگیری تابستان اعلام کردیم ما از حق اسرائیل برای دفاع از خودش حمایت می کنیم و حملات موشکی حماس را محکوم می کنیم.

*** داعش
وی افزود:داعش از تهدید و ارعاب و خشونت برای حاکم کردن ایدئولوژی سرکوبگر خود استفاده می کند که هیچ جایی در آینده سوریه و منطقه ندارد.ما تلاش های زیادی برای از بین بردن منابع مالی داعش صورت داده ایم.ما به پالایشگاههای آنها حمله کرده ایم. همانطور که می دانید بخش زیادی از منابع مالی آنها به این موضوع مربوط می شود.ما با کشورهای زیادی در تعامل هستیم تا درآمد آنها از راه نفت را قطع کنیم تا دیگر خریداری برای نفت آنها نباشد و این کار دشوارتر شود.این موضوع تاثیر زیادی بر منابع مالی آنها خواهد داشت.

ساکی درباره انتشار تصاویر دو کودک که گفته شده در حملات هوایی آمریکا به سوریه کشته شده اند گفت:ما این موضوع را به طور جدی بررسی و مورد ارزیابی قرار می دهیم.

*** اوکراین
وی درباره اوضاع اوکراین گفت:دیروز ما شاهد حضور ردیف تانک های جنگی،خودروهای زره پوش و خودروهای ترابری نظامی زیادی در حدود بیست و پنج کیلومتر در داخل خاک روسیه بودیم.براساس گزارش امروز دولت اوکراین،روسیه توپخانه سنگین خود  و تانک های تی -64را به داخل اوکراین منتقل کرده است.اگر تقابلی صورت گیرد،آمریکا این تجاوز را محکوم می کند و این به معنای نقض معاهده مینسک خواهد بود که علاوه بر دولت اوکراین،روسیه و جدایی طلبان هم آنرا امضاء‌کرده اند.ما بر تلاش هرچه سریعتر روسیه و جدایی طلبان برای عمل به مفاد معاهده مینسک تاکید می کنیم.تسلیحات و نیروهای روسیه باید از اوکراین عقب نشینی کنند.حاکمیت اوکراین باید بر اساس مرزهای بین المللی محترم شمرده شود و سازمان امنیت و همکاری اروپا باید بر مرزها نظارت کند و تمامی گروگانها باید آزاد شوند.


*** یمن
این سخنگو درباره اوضاع یمن و درخواست تظاهرکنندگان برای اخراج سفیر آمریکا گفت: ما از نزدیک اوضاع را زیر نظر داریم و مراقب ایمنی و امنیت کارکنان خود در آنجا هستیم و به طور روزانه اوضاع را بررسی می کنیم. اما درباره اوضاع میدانی این کشور و موضوع تحریم ها باید بگویم که برخی عناصر خاص به دنبال بهره برداری از وضعیت موجود هستند و به دنبال آتش افروز به نفع خود برای رسیدن به اهداف شخصی خود هستند و این موضوع تحریم ها به منظور پاسخگویی به وضعیت میدانی موجود است.ما به دنبال مشاهده ثبات و امنیت در این کشور هستیم و از آن حمایت می کنیم.

ساکی درباره اوضاع لیبی گفت: معتقدیم که چالش های این کشور به راه حلی سیاسی نیازمند است و کشورهای دیگری به جز آمریکا درباره اوضاع این کشور ابراز نگرانی می کنند.
 
انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۱۰۹۰


ارسال