شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بعضی گفته‌اند که باید در امر به معروف و نهی از منکر احتمال تأثیر وجود داشته باشد، من می‌گویم احتمال تأثیر همه‌جا قطعی است؛ پیداست که جوانان متمایل به امر به معروف و نهی از منکرند، بنابراین وظیفه ما مسئولان، قانونگذاران و مجریان است که راه و زمینه را برای این واجب الهی هموار و فراهم کنیم.
به گزارش سرويس سياسي عصر هامون، امر به معروف و نهی از منکر در مقیاس وسیع و عمومی خود حتی از جهاد بالاتر است و اساس جهاد را این فریضه استوار می‌کند اما اینکه امر به معروف و نهی از منکر چیست و ما در مقابل آن چه وظیفه‌ای داریم در آیات و روایات به صراحت بیان شده است.

امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان اساسی اسلام و ضامن برپا داشتن همه فرایض اسلامی است و باید در جامعه ما احیاء شود و هر فردی از آحاد مردم، خود را در گسترش نیکی و صلاح و برچیده شدن زشتی و گمراهی و فساد، مسئول احساس کند.  

با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و توجه ویژه به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر از این پس در صفحه حقوقی- قضایی، دیدگاه‌ها و بیانات مقام معظم رهبری را در مورد این فریضه دینی مرور می‌کنیم.

* احتمال تأثیر همه‌جا قطعی است 

مقام معظم رهبری در تاریخ 22 اردیبهشت 1377 در دانشگاه تهران فرمودند: بعضی گفته‌اند که باید در امر به معروف و نهی از منکر احتمال تأثیر وجود داشته باشد، من می‌گویم احتمال تأثیر همه‌جا قطعی است؛ مگر در نزد حکومت‌های قلدر، قدرتمندان و سلاطین، البته حرف حساب به گوششان فرو نمی‌رود و اثر نمی‌کند؛ اما برای مردم چرا، برای مردم حرف اثر دارد، بنابراین پاسخ من این است که بهترین روش برای شما که از من سؤال کردید، زبان است.

*زمینه را برای اجرای این واجب الهی هموار کنیم
 
مقام معظم رهبری در تاریخ ۲۹ مهر ۷۱ در دیدار با قشرهای مختلف مردم فرمودند: ما به آحاد ملت عزیز عرض کردیم و گفتیم؛ امر به معروف و نهی از منکر، این واجب الهی را برپا داریم. در بین جوانان در سرتاسر کشور شور و غوغایی به وجود آمد. پس پیداست که این جوانان متمایل به امر به معروف و نهی از منکرند. بنابراین وظیفه ما، مسئولان، قانونگذاران و مجریان است که راه و زمینه را برای این واجب الهی هموار و فراهم کنیم.  

امروز بحمدالله مجلس شورای اسلامی، مجریان، مسئولین کشور و دستگاه قضایی همه از خود این ملت‌اند.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۱۳۶۶


ارسال