شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۰
دستیابی به توافق جامع با ایران را تا ضرب الاجل مقرر بعید است
 
پایگاه اینترنتی اوراسیا ریویو نوشت: طبق پیش بینی کارشناسان، بعید است ایران و قدرتهای جهان به توافق جامع در مذاکرات هسته ای با ایران دست یابند اما طرفین پس از ضرب الاجل بیست و چهارم نوامبر، از مذاکره صرف نظر نخواهند کرد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، این پایگاه اینترنتی امروز در گزارشی نوشت: پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل - آمریکا، انگلیس، چین، فرانسه و روسیه- بعلاوه آلمان گروه پنج بعلاوه یک را تشکیل می دهند که قرار است تا بیست و چهارم نوامبر با ایران در خصوص برنامه هسته ای آن به توافق برسد.

اما نه مقامات دولت اوباما و نه کارشناسان این مسئله دستیابی احتمال نمی‌دهند تا هفته آینده بتوان به یک توافق جامع دست یافت.

"تونی بلینکن" نامزد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای معاونت وزارت خارجه روز چهارشنبه به سنا گفت،‌ دستیابی به توافق در این مرحله دشوار خواهد بود.

اوباما هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت که هنوز شکافهای بزرگی بین دو طرف وجود دارد که رفع آنها در زمان باقی مانده غیرممکن است.

"تریتا پارسی" کارشناس مسائل ایران در شورای ملی ایران و آمریکا مستقر در واشنگتن نیز معتقد است، شکست داعش یک نفع مشترک برای واشنگتن و تهران است.

به احتمال زیاد به همین علت بود که کری وقتی‌که گفت مذاکرات تمدید نخواهد شد، راه را برای مذاکرات آینده باز گذاشت.

اما سومین احتمال این است که طرفین چارچوبی را برای یک توافقنامه تنظیم کنند و مذاکرات را در محدوده پارامترهای آن ادامه دهند.

درواقع طبق پیش بینی کارشناسان، این سناریو محتمل ترین نتیجه مذاکرات در هفته آینده است و بعید می دانند که ایران و پنج بعلاوه یک پس از ضرب الاجل مقرر از ادامه مذاکره صرف نظر کنند.

کری اخیرا گفت که به سمت چارچوب یک توافقنامه پیش می روند.

"بلیز میستزال" مدیر پروژه سیاست خارجی در مرکز سیاست دوحزبی مستقر در واشنگتن معتقد است، فعلا دستیابی به یک توافقنامه جامع یا شکست کامل مذاکرات دو سناریوی بعید است.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۱۶۳۹


ارسال