دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ,25 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۴
بایکی از کهکشان های مرموز عالم آشنا شوید+عکس
 
کهکشان NGC 524 یکی از قدیمی ترین کهکشان ها است که مدتهای بسیاری از عمر آن سپری شده و ستاره شناسان بر این باورند که این کهکشان مارپیچی تا کنون زندگی خود را بسیار مرموز سپری کرده است.
به گزارش عصر هامون،این گردابی که در تصویر قابل رصد است کهکشان NGC ۵۲۴ می باشد که در رده کهکشان های عدسی شکل جای گرفته و در فاصله ۹۰ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی حوت قرار دارد و این تصویر توسط تلسکوپ فضایی هابل تهیه شده است.

دانشمندان کهکشان های عدسی شکل را یک حالت میانی در تکامل کهکشان های بیضوی و مارپیچی می دانند و کهکشان های مارپیچی، کهکشان هایی میانسال هستند با بازوانی گسترده و چرخشی شکل که یک میلیون ستاره را در خود جای می دهند.

در کنار ستاره های این نوع کهکشان ها ابرهای بزرگ گاز و غبار هم در بازوها وجود دارد که هرگاه به اندازه کافی فشرده و متراکم شوند، تبدیل به جایی برای تولد ستارگان جدید می شوند و زمانی که همه گاز درون این مناطق تخلیه شده و به فضا انتقال یابد بازوهای چرخشی آن به تدریج محو و شکل مارپیچی رفته رفته از بین می رود.

در پی تحلیل رفتن یک دیسک روشن پر از ستاره های قدیمی که رنگ آنها سرخ می باشد احاطه کرده که کمی گاز و گرد و غبار کهکشان را احاطه کرده و کهکشان عدسی شکل را پدید آورده است.

در این تصویر جزئیات کهکشان NGC ۵۲۴ به وضوح قابل رویت است به طوری که برآمدگی مرکزی آن به وسیله گازهای باقی مانده شکل گرفته و با مشاهداتی که تا کنون صورت گرفته مشخص شده کهکشان مقداری از حرکات مارپیچ خود راحفظ کرده است.
انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۲۰۳


ارسال