شهدای گمنامی که حتی سنگ قبر هم ندارند

غبار فراموشی بر مزار شهدای گمنام نیمروز

17 آذر 1393 ساعت 13:31

شهریور سال ۹۳بود که ۲ شهید گمنام سالهای دفاع مقدس قدم به دیار سیستان گذاشتند و مهمان مردم خونگرم و با صفای شهرستان نیمروز شدند.


به گزارش سرویس ایثار و شهادت عصر هامون به نقل از اوشیدا، شهریور سال ۹۳بود که ۲ شهید گمنام سالهای دفاع مقدس قدم به دیار سیستان گذاشتند و مهمان مردم خونگرم و با صفای شهرستان نیمروز شدند، شهر پر از بنر ها و پوسترهایی بود که شهدا را به اصطلاح صاحب شده بودند و امروز پس از گذشت سه ماه از تدفین شهدای گمنام در ادیمی از توابع شهرستان نیمروز کماکان مزار این شهدای گرانقدر بی قبر بوده و دل هر سیستانی را می رنجاند.
اما دیری نپایید که گمنامی،غربت و فراموش شدن تعریف امروز مقبره شهدای شهرستان نیمروز شد، آنان که دیروز برای حفظ این مرز وبوم خالصانه جنگیدند و در غربت شهید شدند اکنون نیز به غربتی دیگر رسیده اند، البته تفاوت این دو غربت در آن است که غربت قبلی در برابر دشمنان و بیگانگان بود ولی اکنون…؟!!!
سر صحبت مان این بار با آنهایی است که قبل از ورود این شهدا برای تصاحب انها گریبان می دریدند و اکنون در خواب اند. بی شک آنان که "عند ربهم یرزقون"اند نیازی به من و شمای زمینی ندارند اما دفاع از ارزش ها و آرمانهای نظام اسلامی چیزی بیشتر از ساختن آرامگاه و سنگ قبر دو شهید است،هزینه های یک سنگ قبر و آرامگاه بی شک کمتر از آن است که بتوان نامش را هزینه گذاشت.
سینه هایمان مالامال است از درد این بی محبتی در حق آنهایی که دار و ندارشان را دادند و نام گمنامی گرفتند، حال پاسخ آن مادری که هنوز چشم انتظار فرزندش است و خدا خدا می کند که خبری از او بیاید و شما آنان را در میان کویر سیستان در غربت به خاک سپردید؛ چیست؟ آن دنیا که دست در دست فرزند ۱۹ ساله اش برای قدر دانی از میهمان نوازیتان(!) به پیشواز خواهد آمد، چگونه سر بلند خواهید کرد؟
یادتان نرود اینان پرستو های عملیات های بدر و تک دشمن هستند.
اینک انتظار می‌رود مسئولان امر و همچنین سایر متصدیان دوباره با آن همت قبلی که برای خاکسپاری این شهدا داشتند، پای‌کار بیایند و یادمان و المانی درخور و شایسته این شهدای غریب ایجاد کنند چرا که اگر قرار بود با آمدن این شهدا به شهرمان این‌گونه با آن‌ها برخورد و فراموششان کنیم بهتر بود در همان بیابان‌های مناطق عملیاتی و جبهه‌ها می‌ماندند.
مگر فراموش کرده‌ایم این فرموده امام راحل را در وصف شهدای گمنام که فرمودند، «سلام من بر مفقودین عزیز که مونسی جز نسیم صحرا و پناهگاهی به‌ جز مادرشان حضرت زهرا (س) ندارند.» و ای‌کاش فراموش نکنیم که آرامش و آسایش امروزمان را مدیون چه کسانی هستیم.
حمزه دهقان مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سیستان و بلوچستان در این خصوص اظهار داشت: فرماندار هر شهری رئیس هیات امنای آستان مقدس شهدای گمنام است و وظیفه حفظ آثار فقط تحویل شهدا و برگزاری مراسم خاکسپاری است.
دهقان افزود: به فرماندار شهرستان نیمروز قبلا اعلام شده است که کار محوطه سازی و اقدامات اولیه را به پیش ببرید در ادامه روند کار حفظ آثار استان نیز همکاری لازم را انجام خواهد داد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه از شهرهای مختلف در ابتدا تقاضای شهدای گمنام داشته و پیگیر تدفین شهدا در منطقه خودشان می شوند ولی بعد از تدفین شهدا اقدام موثر و در خور شان شهدای گمنام مبنی بر ایجاد آرامگاه و محوطه سازی صورت نمی گیرد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: این مشکل در شهرستان نیمروز روی داده است و اقدامات موثری انجام نشده است.
وی بیان نمود: باید در کنار شهدای گمنام فعالیتهای مذهبی همچون برگزاری ادعیه و مراسماتی در شان شهدای گمنام برگزار شود.
تقی طاهری فرماندار شهرستان نیمروز در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: سنگ قبر برای شهدای گمنام سفارش داده شده است ولی متاسفانه خیر که تامین مصالح برای ساخت آرامگاه شهدای گمنام را داده بود فوت نموده و دچار مشکل شدیم .
فرماندار نیمروز افزود: درست است که در این خصوص کوتاهی صورت گرفته است اما این مسئله مورد پیگیری قرار گرفته و در حال حاضر سنگ قبر برای شهدای گمنام سفارش داده شده است و ان شاءالله روند اقدامات بعدی با همکاری شهردار نیمروز به پیش برود.
انتهای پیام/


کد مطلب: 62257

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/62257/غبار-فراموشی-مزار-شهدای-گمنام-نیمروز

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/