شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ,22 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۶
در نشست خبری با اصحابه رسانه مطرح شد؛
سیستان و بلوچستان رتبه اول کشور در باروری/ بیش از 3 هزار نفر در صف تعیین هویت
 
مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان رتبه اول کشور در باروری را دارد، گفت: در هر ساعت در استان 11 نوزاد متولد می شوند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، رضا راحت دهمرده با بیان اینکه اولین شناسنامه در کشور سوم دی ماه 1297 در تهران ثبت شد به همین دلیل این روز به نام روز ملی ثبت احوال نامگذاری شده است، اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان اولین شناسنامه سال 1307 به نام میرزا مرحوم ولی الله رئوفی در زابل صادر شد و پس از آن در کلیه شهرستان های استان این اداره فعال شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 45 اداره و نمایندگی ثبت احوال در سطح استان کار ارائه خدمات دهی به مردم را انجام می دهند.
مدیر کل ثبت احوال با بیان اینکه یکی از طرح های بزرگ صورت گرفته امسال طرح آرشیو الکترونیکی اسناد است، بیان کرد: تا کنون 4 میلیون و 500 هزار سند ولادت و فوت در استان ثبت شده است به گونه ای که اسناد استان سیستان و بلوچستان چون سایر کشور بر روی آرشیو ادارت ثبت احوال کل کشور قابل مشاهده است.
صدور 51 هزار جلد شناسنامه مكانيزه بالای 15 سال در استان سیستان و بلوچستان
راحت دهمرده تصریح کرد: در 7 ماهه سال 93 نیز بیش از 51 هزار جلد شناسنامه در استان صادر گردیده است.
وی افزود: سالانه بیش از 100 هزار شناسنامه بالای 15 سال و 100 هزار شناسنامه زیر 15 سال در استان صادر و در اختیار مردم قرار می گیرد.
مدیر کل ثبت احوال استان در خصوص ویژگیهای شناسنامه های مکانیزه جدید گفت:  ضريب امنيتي شناسنامه هاي جديد بسيار بالا بوده و امكان جعل آن صفر مي باشد و به جهت اينكه مشخصات هويتي و عكس فرد نيز به صورت اسكن بوده و داراي روكش امنيتي مي باشد به هيچ وجه امكان تغيير آن وجود نخواهد داشت.
راه اندازی نمایندگی ثبت احوال در 8 بیمارستان استان
وی بیان کرد: جهت تسریع در صدور شناسنامه در 8 بیمارستان استان نمایندگی ثبت احوال راه اندازی شده است و در کمتر از 20 دقیقه شناسنامه صادر و تحویل مردم می شود.
راحت دهمرده گفت: از ابتدای امسال در 25 اداره ثبت احوال ایستگاه صدور کارت ملی هوشمند راه اندازی شده است که در شهرستان زاهدان 3 ایستگاه فعالیت می کنند.
مدیر کل ثبت احوال استان افزود: در 8 ماهه نخست سال 17 هزار کارت ملی هوشمند در استان صادر و تحویل مردم شده است.
بیش از 3 هزار نفر در صف تعیین هویت
وی در ادامه با بیان اینکه 2 هزار و 399 ثبت یار در استان مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: در استان به دلیل وجود اتباع بیگانه بیش از 3 هزار متقاضی فاقد شناسنامه داریم.
وی بیان کرد: سال گذشته 4 هزار نفر فاقد شناسنامه بودند که 700 پرونده تعیین تکلیف شده است و سایر پرونده در دست بررسی است.
ثبت 847 واقعه ولادت حاصل چند قلوزایی در سیستان و بلوچستان
راحت دهمرده خاطر نشان کرد: در 9 ماه اول امسال تعداد 73 هزار و 222 واقعه ولادت در سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده که از این تعداد 38 هزار و 10 واقعه پسر و تعداد 35 هزار و 212 واقعه فرزند دختر بوده است.مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: در هر شبانه روز 365 نوزاد و در هر ساعت 11 نوزاد در سیستان و بلوچستان متولد می شوند.
وی با اشاره به اینکه نسبت جنسی ولادت در استان سیستان و بلوچستان برابر با 108 است، بیان کرد: به ازای تولد 108 نوزاد پسر 100 نوزاد دختر متولد می شوند که میزان تولد نوزاد دختر کمتر از نوزاد پسر است.
وی بالاترین نرخ ولادت در کشور را  با 35 در هزار مربوط به استان سیستان و بلوچستان خواند و  گفت: میانگین کشوری 19.6 است.
مدیر کل ثبت احوال استان میزان ولادت نه ماهه اول سال را نسبت به مقدار مشابه در سال قبل 4.7 رشد خواند که این سهم در کشور 0.7 درصد است  و اضافه کرد: به طور میانگین سالانه یک میلیون و چهارصد واقعه ولادت در کشور و انجام می شود که سهم استان سیستان و بلوچستان 96 هزار واقعه است.
وی یکی از اهداف مهم سازمان ثبت احوال را ثبت به موقع وقایع حیاتی خواند و اظهار داشت: هر ولادت تا 15 و هر فوت تا 10روز تمام باید ثبت قانونی شود که این امر در استان سیستان و بلوچستان با توجه به تمهیدات ایجاد شده تا 94 درصد وقایع در موعد مقرر ثبت شده است و 6 درصد باقی مانده مربوط به فاقدین شناسنامه است.
ثبت بیش از 33 هزار واقعه ولادت در بیمارستان ها
مدیر کل سازمان ثبت احوال گفت:  تعداد 33 هزار وچهارصد و سیزده واقعه ولادت در بیمارستانها ثبت شده است  که 77 درصد مربوط به بیمارستانهای شهری بوده است که نیازی به مراجعه سازمان ثبت احوال نداشته است. 
راحت دهمرده از وجود 847 مورد چند  قلو زایی در استان خبر داد و ادامه داد: 822 مورد مربوط به دوقلوها، 24 مورد سه قلو و دو مورد چهار قلو است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از وجود 16 هزار واقعه فوت در استان طی سال جاری خبر داد و افزود: از این تعداد 7 هزار و 692 واقعه مربوط به  مردان و 8 هزار و 347 واقعه مربوط به بانوان و 169 واقعه نامشخص است.
مدیر کل ثبت احوال استان از وجود 847 مورد چند  قلو زایی در استان خبر داد و ادامه داد: 822 مورد مربوط به دوقلوها، 24 مورد سه قلو و دو مورد چهار قلو است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از وجود 16 هزار واقعه فوت در استان طی سال جاری خبر داد و افزود: از این تعداد 7 هزار و 692 واقعه مربوط به  مردان و 8 هزار و 347 واقعه مربوط به بانوان و 169 واقعه نامشخص است.
راحت دهمرده از وجود 847 مورد چند  قلو زایی در استان خبر داد و ادامه داد: 822 مورد مربوط به دوقلوها، 24 مورد سه قلو و دو مورد چهار قلو است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از وجود 16 هزار واقعه فوت در استان طی سال جاری خبر داد و افزود: از این تعداد 7 هزار و 692 واقعه مربوط به  مردان و 8 هزار و 347 واقعه مربوط به بانوان و 169 واقعه نامشخص است.
سیستان و بلوچستان دارای پائین ترین آمار طلاق
دهمرده همچنین با بیان اینکه در ۹ ماهه اخیر تعداد یک هزار و ۴۴ واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده است بیان داشت: میزان طلاق در استان نیم در هزار است در حالی که آمار میانگین کشوری یک و نه دهم است.
وی افزود: از هر ۱۶ واقعه ازدواج تنها یک ازدواج در استان منجر به طلاق می شود و این در حالی است که آمار میانگین کشوری به ازای هر ۵ واقعه ازدواج یکی به طلاق منجر شده و در تهران به ازای هر ۳ ازدواج  یک طلاق به ثبت رسیده است.
وی بیان داشت: بیشترین طلاق های ثبت شده در گروه سنی مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و در گروه سنی بانوان ۲۰ تا ۲۴ سال به ثبت رسیده  و به طور متوسط در هر ماه ۱۱۶ طلاق در استان به وقوع پیوسته است.
پائین ترین سن ازدواج
مدیر کل ثبت احوال استان همچنین با بیان اینکه پائین ترین سن ازدواج به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد بیان داشت: بیشترین واقعه ازدواج در بین مردان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال و در بین دختران از سن ۱۵ تا ۱۹ سال به ثبت رسیده است که ۲ سال از میانگین سن کشوری کمتر است.  
دهمرده اظهار داشت: در ۹ ماهه گذشته تعداد ۶ هزار و ۵۲۶ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۲ هزار و ۹۱۸ واقعه در مناطق شهری و تعداد ۳ هزار و ۵۸۸ واقعه در مناطق روستایی ثبت شده است.
سیستان و بلوچستان جوان ترین استان کشور
دهمرده اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای جوان ترین جمعیت کشور است و ۳۷ و شش دهم جمعیت استان را کودکان و نوجوانان تا ۱۴ سال، ۳۳  و دو دهم جمعیت را افراد ۱۵ تا ۲۹ سال، ۲۶ و ۹ دهم درصد را جمعیت ۳۰ تا ۶۴ سال و تنها ۳ و ۳ دهم درصد جمعیت استان را سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال به بالا تشکیل می دهد.
وی همچنین جمعیت سیستان و بلوچستان را تعداد ۲ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۸۵۱ عنوان کرد و گفت: ۵۱ درصد این جمعیت در مناطق روستایی و ۴۹ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۲۷۹۸


ارسال