سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ,18 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۲
مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان،
سیستان و بلوچستان رتبه نخست ولادت در کشور را دارد/ ۹۵ درصد ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در استان غیر قانونی است
 
مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: سيستان و بلوچستان رتبه نخست ولادت در كشور را دارد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از تفتان ما،رضا راحت دهمرده در نشست شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان خاش که در سرسرای فرمانداری برگزار شد، ضمن اشاره به راه اندازی سامانه شناسنامه مکانیزه و نیز آماده شدن زمینه صادر کردن کارت هوشمند ملی در خاش خواستار فعالیت و تلاش جدی تر اعضای شورای هماهنگی در انجام ماموریت های ثبت احوال و مکانیزه کردن ثبت وفات در شهرستان خاش شدند.

وی با اشاره به اینکه پایین ترین سن ازدواج دختران در این استان ۲۱ و پسران نیز ۲۵ است، افزود: آماری که در دفاتر رسمی به ثبت رسیده نشانگر این است که درصد طلاق در این استان ۵/. به هزار بوده( از هر ۱۶ هزار ازدواج یک طلاق) و در کشور نیز ۵ به یک است.

دهمرده وی با اشاره به این مطلب که ۱۰ روز برای فوت و ۱۵ روز برای تولد مدت زمان لازم است، افزود: بحث دیر ثبت کردن فوتی ها یکی از مهمترین مسائل و نگرانی های ما است که باید در این مسئله بیشتر اهتمام ورزید.

وی با بیان اینکه طرح مهم رابطان ثبت احوال که از سال ۱۳۸۹ در استان اجرایی شده و موجب افزایش ثبت وقایع چهار گانه در این استان شده است، تاکید کرد: آمارها باید دقیق و کارشناسی شده باشد و به صورت هفتگی لازم است آمارها از مراکز آماری سطح شهرستان جمع آوری و به اداره ثبت احوال ارسال گردد.

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در استان درصد ولادت ۳۵ به هزار و در کشور ۶ در هزار است که از این رو استان سیستان و بلوچستان رتبه اول ولادت در کشور را به خود اختصاص داده است.

IF

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از جمعیت سیستان و بلوچستان به زیر ۳۰ سال هستند و رتبه جوان جمعیت کشور متعلق به این استان است، اذعان داشت: پایین ترین سن ازدواج و پایین ترین درصد میزان طلاق در کشور را متعلق به این استان دانست.

وی کمبود نیروی انسانی را از دغدغه های اساسی ثبت احوال در استان برشمرد و افزود: مجوز استخدام در در ثبت احوال استان برای تصدی پست های سازمانی در مرحله اول صادر شده است که امیدواریم پس از رفع مشکل در اخذ آزمون بتوانیم نیروهای مورد نیاز خود را جذب کنیم.

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان به جایگاه و اهمیت آمار و اطلاعات در تدوین برنامه های توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان اشاره کرد و گفت: سندهای سجلی اساسی ترین اسناد هویتی هر شخصی در جامعه است که نقش مهمی در هدف گذاریهای خرد و کلان آن جامعه بحساب می آید و به این علت اجرای به موقع وقایع حیاتی می تواند در پردازش آمار و اطلاعات موثر باشد.

دهمرده بیان کرد: ۹۵% ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی غیر قانونی است و باید این ازدواج ها به صورت کاملا رسمی و از سوی دولت باشد و ادارات کل اتباع خارجی هویت افراد و این گونه ازدواج ها را تایید کنند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش نیز در ادامه با تاکید بر رعایت حقوق شهروندان در مراحل درخواست سجل های شناسایی، گفت: تلاش برای بهبود شیوه های خدمت رسانی و خدمت مطلوب تر به مردم کاری بسیار با ارزش و پر اهمیت است.

IF

محمدعلی شهنوازی تاکید کرد: افرادی که سند سجلی خود را در اختیار سایرین قرار می دهند باید بدانند که فروش شناسنامه به بیگانگان خیانت به کشور و ملت ایران است و کار بسیار ننگین و زشتی است.

فرماندار خاش نیز در ادامه با شرح وضعیت خدمات دهی به شهروندان برای دریافت اسناد هویتی در حوزه‌ی شهرستان، پراکندگی و جمعیت وسعت شهرستان کمبود نیروهای اداری و کمبود امکانات و تجهیزات را از مهمترین مشکلات ارائه خدمات هویتی در شهرستان خاش عنوان کرد.

محمداکبر چاکرزهی از ثبت احوال بعنوان یک نهاد حاکمیتی و فرهنگی یادکرد و اظهارداشت: این دستگاه گنجینه گرانبهایی از اسنادی است که همه رویدادهای زندگی ایرانیان را ثبت و نگهداری می کند که این اطلاعات مهم، اساس متقن سایر فعالیت های دولت خواهد بود.

.

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان خاش نیز در ادامه ضمن ارائه گزارشی از میزان مرگ و میر و زاد و ولد در شهرستان خاش، گفت: در چهارماه نخست سال ۹۲ بیش از یک هزار و ۷۴۲ نفر ولادت و بیش از ۳۰۳ نفر فوت و در چهارماه نخست سال ۹۳ یک هزار و ۷۶۵ نفر ولادت و ۲۲۲ نفر فوت در خاش ثبت شده است.

محمد خواجه تصریح کرد: در چهارماه نخست سال ۹۲ قریب به ۳۰۳ نفر ازدواج، ۲۶ نفر طلاق و نیز در چهارماه نخست سال ۹۳ حدود ۳۵۷ نفر ازدواج و ۲۹ نفر طلاق در این شهرستان ثبت شده است.

وی افزود: باید جهت جمع آوری آمار از اداراتی که آمار مرگ و میر و زاد و ولد را ثبت می کنند یک نفر بعنوان رابط معرفی شود و یک روز خاص نیز جهت جمع آوری این اطلاعات و آمارها مشخص گردد.

خواجه با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ پرونده فاقد شناسنامه در خاش وجود دارد، بیان کرد: شهرستان خاش رتبه نخست منع خدمات به فاقدین شناسنامه دارد که این نیز یک ضعف و نقطه ای منفی است.

به گفته ی این مسئول، اداره ثبت احوال خاش در حال حاضر رتبه ای خوبی را در استان دارد که آمار و اطلاعات ثبت ازدواج جزء رتبه بندی حساب نمی شود اما آمار ولادت و فوت نیز جزء این رتبه بندی محسوب می گردد.

رئیس اداره ثبت احوال خاش در پایان گفت: ثبت کردن وقایع حیاتی پایه های آمارهای حیاتی بوده و در مدت سالها نظام اطلاعات بهداشتی را تحت الشعاع قرار می دهد و اینگونه همراهی و همدلی موجود در میان دستگاه ها و مدیران اجرایی شهرستان سبب پیشرفت در کارها می گردد.

گفتنی است در حاشیه این مراسم از جمعی فعالان عرصه ثبت احوال تجلیل شد.

.

.

.

.

.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۳۱۹۲


ارسال