سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۷
درمیزگردسیاسی بامحوریت"وحدت"مطرح شد؛
رهبری، محور وحدت اقوام در ایران است/ هیچ گونه تبعیضی بین شیعه و سنی در جمهوری اسلامی نیست
 
تبلیغات منفی دشمن بر علیه شیعه و سنی در استان هیچ تاثیری نداشته است و همواره شیعه و سنی با تاسی از قرآن و دین مبین اسلام با وحدت و اتحاد در کنار هم زندگی می کنند.
به مناسبت هفته وحدت پایگاه خبری عصر هامون میزبان دوتن از علمای شیعه و سنی بود و در مصاحبه ای نظر آنها را در خصوص هفته وحدت و جایگاه علما در اتحاد بین شیعه و سنی را جویا شد که مشروح  این گفتگو را در زیر با هم می خوانیم.
مولوی زین الدین ریگی لادیز یکی از علمای اهل تسنن استان سیستان و بلوچستان در این میز گرد با بیان اینکه وحدت در استان سیستان و بلوچستان بسیار مشهود است، اظهار داشت: مردم شیعه و سنی استان 30 سال است که برادرانه در کنار هم زندگی می کنند و دشمنان نظام با وجود تمام اقداماتی که انجام داده اند راه به جایی نبرده اند.
وجود مقام معظم رهبری در راس نظام باعث وحدت در کشور شده است
وی ادامه داد: از دلایلی که سبب حفظ وحدت در استان و کشور است وجود رهبری عالم و روحانی در راس نظام است که از حقوق اقوام و مذاهب آگاه است و سبب حفظ وحدت در این کشور شده است.
مولوی ریگی لادیز از عوامل دیگر حفظ وحدت در کشور را دین مبین اسلام دانست و بیان کرد: اسلام دین توحید و وحدت است و همانطور که در آیات بیان شده است که همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید مسلمانان نیز چه شیعه و سنی در کنار هم برادرانه زندگی می کنند.
وی اضافه کرد: البته در سایر کشور ها نیز شیعه و سنی هستند و اختلافاتی وجود دارد اما کشور ما به دلیل داشتن رهبری روحانی و عالم همچنان برادرانه با هم زندگی می کنند.
این عالم اهل تسنن بیان کرد: تبلیغات منفی دشمن بر علیه شیعه و سنی در استان هیچ تاثیری نداشته است و همواره شیعه و سنی با تاسی از قرآن و دین مبین اسلام با وحدت و اتحاد در کنار هم زندگی می کنند.

خواستگاه وحدت استان سیستان و بلوچستان است
حجت الاسلام عباسعلی دانشی یکی از علمای اهل تشیع در ادامه با بیان اینکه هر جا که وحدت نباشد جنگ است، افزود: در هیچ جای استان سیستان و بلوچستان جنگ و نزاعی بین علمای شیعه و سنی وجود ندارد و هر چه است برادری ، اخوت، وحدت و همدلی می باشد البته طبیعتا پیروان فرق اسلامی با هم اختلافاتی دارند و این اختلافات را نمی شود انکار کرد همانگونه که اختلافات در درون مذاهب هم وجود دارد همانطور که در مذهب شیعه اختلاف فتوا و دیدگاه داریم در اهل سنت نیز اختلاف فتوا و دیدگاه کلامی داریم.
وی اضافه کرد: اختلافات افکاری و دیدگاهی تفرقه و دشمنی نیست این نوع اختلافات در چهارچوب مذاهب اسلامی پذیرفته شده و سبب رشد بوده است لذا نمی توان گفت که گروهی از روحانیون شیعه و سنی در جنگ و ستیز هستند.
حجت الاسلام دانشی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام پیامبر رحمت نه تنها برای مسلمانان بلکه برای کل جهان است، تصریح کرد: اسلام دین وحدت و همدلی است و وجود مقدس پیامبر همواره واسط این فیض الهی است.
وی با بیان اینکه وحدت یکی از شعار های برجسته انقلاب اسلامی است و این شعار یک شعار تاکتیکی نیست یک شعار بر آمده از باور قلبی فرهیختگان و رهبران جامعه به ویژه رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری است، افزود: بسیاری از اقوام بلوچ و فارس در سیستان و بلوچستان با یکدیگر ازدواج کرده اند و همچنان در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی زندگی می کنند.
وی با بیان اینکه خواستگاه وحدت استان سیستان و بلوچستان است، اظهار داشت: زمانی که رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر در تبعید بودند در دیداری که با مولوی قمر الدین داشتند فرمودند: 12 ربیع  تا 17 ربیع را هفته وحدت بدانیم لذا پیشنهاد اولیه وحدت در استان سیستان و بلوچستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی طرح شد.
وی با بیان اینکه رهبر کبیر انقلاب پیش از این که یک رهبر سیاسی باشد یک مجتهد برجسته قم بود که در جایی از سخنان خود فرمودند که امامت از ضروریات دین نیست تا انکار آن انکار ضروری دین باشد و منکر ضروری دین خارج از مسلمانی باشد.
مولوی ریگی لادیز با بیان اینکه در 30 سال انقلاب ایران هیچ نهضت اسلامی نبوده است که از حمایت های جمهوری اسلامی بهره مند نباشد، افزود: همه نهضت ها و خیزش های اسلامی و جمعیت های اسلامی همواره مورد حمایت رهبر معظم انقلاب بوده و هستند پس اذعان کنیم که وحدت به عنوان یکی دستاوردهای انقلاب اسلامی قابل صدور به دنیای اسلام است.
وی گفت: وحدت در جمهوری اسلامی به حدی فراگیر بوده که تمام بیداری های جهان اسلام نشات و الگو گرفته از انقلاب  اسلامی است لذا دشمنان اسلام همواره با ایجاد گروهک های تکفیری در جهت ضربه زدن به نظام بوده اند.
این عالم اهل سنت تصریح کرد: در بسیاری از کشور ها تبعیضی بین شیعه و سنی وجود دارد اما به پشتوانه انقلاب اسلامی هیچ گونه تبعیضی بین شیعه و سنی در جمهوری اسلامی نیست لذا دشمن دارد کار می کند تا از مسائل کوچک اختلافاتی را بین مذاهب ایجاد کند.
وی  ادامه داد: علما باید بیدار باشند و نگذارند دشمن از اختلافات کوچک سبب فاصله انداختن و تفرقه در کشور شوند لذا باید جوانان وافراد ناآگاه را از حربه دشمنان اسلام آگاه نمایند.
وی با بیان اینکه امام حنفی یکی از امامان اهل تسنن عنوان کرده اند" ما اهل قبله کسی را کافر قرار نمی دهیم"، تصریح کرد:  با توجه به آیات و روایت وهابیون مشرک هستند که کی یاز این گروه های مشرک گروهک تکفیری داعش است که توسط دشمنان حمایت می شود .
حجت الاسلام عباس دانشی با اشاره به اینکه در جامعه ای با جمعیت 80 میلیون نفر افرادی هستند که برداشت های غلطی از دین و قرآن و سنت دارند و به بیراهه می روند، گفت: دشمنان انقلاب اسلامی از این برداشت های غلط دست به نقشه هایی جهت ایجاد تفرقه زدند.
وی ادامه داد: در بسیاری از کشور های مسلمان جنگ های داخلی بوده ولی دلیل اینکه با وجود تلاش های بسیار به پیروزی نرسیده اند عدم وجود وحدت در جامعه بوده است لذا تفرقه در دنیای اسلام هیچ ثمره ای جز قتل و خونریزی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ 100 ساله دنیای اسلام هیچ کس با تکفیر و قتل و عام نتوانسته است اسلام را نابود کند چون مردم متحد و همدل بوده اند، اظهار داشت: در طول  30 سال عمر انقلاب نیز هیچ قدرتی نتوانسته انقلاب را تضعیف کند حتی 6 رییس جمهور آمریکا با وجود گزینه های روی میز هنوز نتوانسته اند انقلاب اسلامی را شکست دهند لذا طراحان این قصه ها می دانند این خواب ها تعبیر نمی شود اینجا رهبر و ولایت فقیه به عنوان سد محکم برای حفظ و حراست ایران پذیرفته شده است و ملت ایران بر آن پافشاری می کنند.
حجت الاسلام دانشی بیان کرد: در سایه امنیت و آرامش و اتحاد و برادری نظام اسلامی از 6 هزار مسجد اهل سنت همواره صدای اذان پخش می شود و تا کنون هیچ مشکلی پیش نیامده است.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۳۴۴۲


ارسال