پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
هزینه هنگفت تعویض کارت های پایان خدمت و معافیت در حالی از دارندگان این کارت ها دریافت می شود که فرد دارنده کارت، خدمت خود را انجام داده و به لحاظ قانونی نیاز به هیچ اقدام دیگری از سوی او نمی باشد.

به گزارش سرويس اجتماعي عصر هامون، تعویض کارت های پایان خدمت و معافیت این روزها از سربازی رفتن هم مهمتر شده است؛ اکثر خانواده ها عضو مذکری دارند که برای تعویض کارت پایان خدمت اقدام کنند.

سوالی که از ابتدای طرح تعویض کارت های معافیت و پایان خدمت همیشه مطرح بوده، لزوم این طرح است که چرا باید کارت ها تعویض شوند،در چند سال گذشته به دلیل تعدد و تنوع کارتهای پایان خدمت که نهادهای نظامی مختلف صادر می کردند به صورت دستی بود و امکان جعل در آنها وجود داشت، ضمن اینکه جعل هم اتفاق افتاده بود مشکل دیگر این بود که کارت ها قابل شناسایی نبود درواقع در سیستم الکترونیکی این کارتها قابل استفاده نیستند.

اما اجرای سیستم صدور یکپارچه و متمرکز کارت پایان خدمت در عمل موجب ایجاد مشکلات متعدد و سرگردانی مردم شده است.

در همین رابطه محمد اسماعیلی یکی از افرادی که برای تعویض کارت پایان خدمت خود با مشکل مواجه شده است  در گفت وگو با  خبرنگار دانا عنوان کرد: بنده 2سال به خدمت سربازی رفته ام چرا باید برای تعویض این کارت پول بدهم، خیلی از دوستانم که خدمت وظیفه عمومی را به پایان رسانده و با تاخیر دریافت کارت مواجه هستند، می‌گویند برنامه‌های کاری یا زندگیشان با این تاخیر دچار مشکل شده است.

 اما دلیل تاخیر در صدور کارتهای جدید به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی، تاخیر در ارسال مدارک و اطلاعات سربازان از سوی رده‌های نظام وظیفه، وجود اشکالاتی در اطلاعات فرستاده شده با توجه به تغییر رویه و فرمت اطلاعات و پروسه توانمندسازی و هماهنگی نیرو‌های انسانی و تجهیزات، سبب شده است صدور کارت‌ها با تاخیر انجام شود.

هزینه هنگفت تعویض کارت های پایان خدمت و معافیت در حالی از دارندگان این کارت ها دریافت می شود که فرد دارنده کارت، خدمت خود را انجام داده و به لحاظ قانونی نیاز به هیچ اقدام دیگری از سوی وی نمی باشد.

 قانونا فردی که خدمت خود را به پایان رسانده یا دارای کارت معافیت است را نمی توان از خدمات اجتماعی به بهانه هایی نظیر قدیمی بودن کارت و هوشمند نبودن آن محروم نمود.

همه افرادی که سالها پیش دین خود را به کشور و نظام ادا کرده و دوران خدمت مقدس سربازی را بدون هیچ چشم داشت و با کمترین دستمزد، به پایان رسانده و موفق به اخذ کارت پایان خدمت شده اند؛ امروز محکوم به پرداخت چند ده هزار تومان به حساب خزانه دولت می باشند حتی گفته شده است تخطی از این حکم به منزله فرار از خدمت سربازی است خواهد بود.

 جای سوال است که آیا مردم مقصر وجود نقص در سامانه های اطلاعاتی دولت هستند آیا مردم، مقصر نبود سامانه های اطلاعاتی جامع و یکپارچه در کشور هستند مگر انواع طرحهای توسعه در این کشور بودجه مصوب خود را ندارند.

مگر نه اینکه مردم سهم خود را غیر مستقیم و در قالب بودجه به دولت پرداخت کرده اند دریافت پول از مردم بابت کدام خدمت است.

 به هر حال،بعد از گذشت بیش از 10 سال از آغاز فرایند دولت الکترونیک و ناتوانی دولت ها و سازمانها، در اجرا و تحقق این امر، حال به جای آنکه دولت و سازمانهای مربوطه به علت سستی و تعلل در این خصوص پاسخگو باشند؛ مردم را جریمه کرده و به اجبار از آنها طلب وجه نقد می کنند.

انتهای پیام/4030

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۳۵۵۲


ارسال