جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ ,3 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۴
Telnet در دنیای فناوری اطلاعات به چه معناست؟
 
تِل‌نت(Telnet ) یک پروتکل تحت شبکه است که در اینترنت و شبکه‌های محلی استفاده می‌شود.
به گزارش سرويس خواندني هاي عصر هامون، این شبکه در سال ۱۹۶۹ توسعه یافت.بیشتر تجهیزات شبکه‌ای و سیستم‌های عاملی که دارای مدل مرجع اینترنتی هستند، تل‌نت را پشتیبانی می‌کند.

جزئیات پروتکل
 
Telnet یک پروتکل سرویس دهنده و سرویس گیرنده‌است و براساس انتقال ارتباطی عمل می‌کند.این TCP به صورت 23 Port است.اگر چه telnet می‌تواند TCP/IP را بر NCP اجرا کند.پروتکل‌ها چند پسوند دارند و هر یک استاندارد اینترنت می‌باشند. IETF به 27 STD اشاره می‌کند. 32 STB نیز در تعریف پسوندها کاربرد داشته‌است. دیگر پسوندهای IETF یک استاندارد هستند.
 
امنیت

وقتی Telnet در سال ۱۹۶۹ طراحی شد بیشتر کاربرهای شبکه درحوزه‌های کامپیوتر موسسات آکادمیک، یا در تسهیلات تحقیق دولتی و خصوصی فعال بودند.در این محیط (سال ۱۹۶۹) امنیت خیلی مورد توجه نبود تا اینکه سال ۱۹۹۰ انفجار پهنای باند شد.

با افزایش تعداد مردم در دسترسی به اینترنت تعدادی تلاش می‌کنند تا به سرویس دهنده‌های دیگر نفوذ(crack) کنند که (سرویس دهنده‌ها) به طور متناوب رمزگذاری شدند حتی بیشتر از یک ضرورت. 

کارشناسان ایمنی مانند موسسه Sans و اعضای Compoos معتقدند که استفاده از Telnet برای ثبت راه دور می‌تواند در شرایط عادی متوقف شود. 

معایب

Telnet نمی‌تواند رمزبرداری داده‌های ارسال شده را انجام دهد؛بنابراین می‌توان روابط را با یک رمز عبور رشد داد.این عامل دسترسی به یک ردیاب است.آنها بین دو میزبان قرار دارند و Telnet می‌تواند بسته‌ها را با اطلاعات کافی عرضه کند.برنامه‌های کمکی مانند Tcdump و Wircshark از این نوع هستند.این نوع فرایندهای اجرایی Telnet می‌توانند بدون طرح اعتبارسازی توصیف شوند؛ بنابراین باید ارتباطات بین دو میزبان برقرار شوند. 

در Telnet چندین آسیب پذیری نیز دیده شده‌است.این نوع نقایص در استفاده پروتکل Telnet زیاد هستند به خصوص در اینترنت و پروتکل SSH که ابتدا در سال ۱۹۹۵ گزارش شد.

 SSH می‌تواند قابلیت Telnet را افزایش دهد.این اعتبارسازی کلیدی می‌تواند متضمن دسترسی به ادعاهای واقعی باشد.این پروتکل‌ها تعمیم Telnet هستند و می‌تواندن اعتبار sasl و امنیت TLS را به دنبال داشته باشند. با این وجود بیشتر این فرایندها حامی این تعمیم نمی‌باشند.

 مزیت اصلی TLS- TENET شامل توانایی استفاده از گواهینامه سرور می‌باشد.آنها دارای کلید ذخیره می‌باشند.در SSH ضعفهای کاربر باید به خوبی شناخته شوند.

Telnet 5250
 
5250IBM  یا ۳۲۷۰ می‌تواند از طریق سرویس گیرنده telnet مایت شود: 52010 TN و سرورهای IBM نیز نقش مهم دارند.سرویس دهنده و سرویس گیرنده از داده‌های IBM 525 بر telnet استفاده می‌کنند.البته حمایت از رمزبرداری SSL نیز عملی است. SSH دارای تقلید ۵۲۵۰ نمی‌باشد. در 400 / OS وردی ۹۹۲می‌تواند ایمن‌سازی telnet را عملی کند.

وضعیت فعلی
 
از اواسط ۲۰۰۰ اگرچه پروتکل telnet مورد حمایت زیادی بوده‌است.سرویس گیرنده‌ها توانسته‌اند تمام سرویس‌ها را دریافت کنند. بدون آنکه از نرم‌افزار خاص استفاده شود.گاهی اوقات خدمات شبکه‌ای اشکال زدایی مانند SMTP،IRC،HTTP و FTP یا DOP3 یک روش ساده برای ارسال دستور و بررسی واکنش هستند.
 
سرور telnet

بدون کد مبدا 
telnetd یک telnet داخلی به زبان جاوا می‌باشد.

Poor woman's یک سرور telnet جاوای مستقل است.
 
Synchronet telnet server یک سرور BBS linux و 32 win است که حامی http،nutp pop3،ftp و دیگرپروتکل‌ها است.

انتهاي پيام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۴۲۲۸


ارسال