يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۵
دانش آموزان محروم سیستان و بلوچستان چشم انتظار سفیران نیکوکاری
 
محرومیت دانش آموزان سیستان و بلوچستان از فضاهای آموزشی استاندارد تاکنون پای بسیاری از سفیران نیکوکار را به استان باز کرده که از این سفیران تنها رد پایی خالی از تعهد بر جای مانده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون، برخی مسئولان با سفر به سیستان و بلوچستان تاکنون کلنگ هایی برای احداث فضاهای آموزشی در این استان بر زمین زده اند که برخی از آنها پشتوانه ای احساسی داشته و تعهدی برای افراد ایجاد نکرده است.
سفر یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در سال گذشته به سیستان و بلوچستان با هدف کمک به دانش آموزان مناطق محروم از جمله سریال های کلنگ زنی بود که به قول مدیر عامل مجمع خیران استان تنها زخم ناشی از این کلنگ باقی مانده و تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.
تعهدات بدون پشتوانه
مدیرعامل مجمع خیران مدرسه ساز سیستان و بلوچستان در این رابطه در گفتگو با مهر با انتقاد از اقدامات احساسی برخی افراد و مسئولان در تعهد برای احداث مدارس اظهار داشت: قول های کلنگی برخی مسئولان با روحیه مردم سازگار نیست و برای مردم  استان توقع ایجاد می کند.
محمد رسولی بیان داشت: متاسفانه برخی مسئولان و یا افرادی که به اصطلاح با نیت خیر وارد عرصه مدرسه سازی می شوند بیشتر از جنبه احساسی به این موضوع نگاه می کنند و در پاره ای موارد مشاهده می شود که به قول های خود عمل نمی کنند.
وی ادامه داد: قبول مسئولیت در این زمینه، تعهداتی برای فرد و جامعه ایجاد می کند که باید این افراد به آن پایبند باشند.
وی بیان داشت: متاسفانه از سال گذشته تا کنون بیش از ۹ مورد تعهد ساخت مدرسه توسط برخی افراد در استان داده شده که هیچ یک از آنها به تعهدات خود در این راستا عمل نکرده اند.
مدیر عامل مجمع خیران مدرسه ساز سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیش از ۱۰ ماه از تعهداتی که عضو شورای شهر تهران برای احداث مدارس در شهر های زاهدان و ایرانشهر و چابهار داده است می گذرد اما تاکنون به رغم پیگیری های متعدد اقدامی برای احداث این مدرسه ها انجام نشده است.
رسولی اظهار داشت: مردم این استان کم توقع ترین شهروندان ایرانی هستند اما طبیعی است وقتی که یک مسئول از تهران به این منطقه می آید و قول احداث چند مدرسه را می دهد و حتی کلنگ آن را نیز بر زمین می زند برای مردم توقع ایجاد می شود که چرا این مدرسه احداث نشد.
وی افزود: متاسفانه بسیاری از مردم بر این باور هستند که خیر پول احداث بنا را داده و مجمع خیران مدرسه ساز کوتاهی می کند .
وی گفت: به واسطه قولی که این عضو شورای شهر تهران برای احداث این مدرسه دخترانه داد، تا کنون ۴ بار طی یک سال گذشته به تهران رفتیم و با نماینده ایشان در یکی از شرکت های بیمه ملاقات داشتیم اما اقدامی انجام نشده است.
رسولی یادآور شد: با وجود اینکه ایشان متعهد شد مدرسه را به طور کامل احداث و تحویل دهد اما به احداث فضای آموزشی اکتفا کردیم و اعلام داشتیم که سایر نیازها را از محل اعتبارات استانی تامین می کنیم اما بعد از این ملاقات ها حتی جواب تلفن های ما را نیز ندادند.
 
وی بیان داشت: یکی از شرکت های عمرانی نیز در این راستا قول احداث ۶ مدرسه را در استان به این مجمع داده است که این شرکت نیز به تعهدات خود عمل نکرده است.
رسولی تصریح کرد: امسال ۲۱۰ پروژه جدید در سیستان و بلوچستان اعلام شده است که قبل از برگزاری همایش خیران مدرسه ساز تا این لحظه احداث ۱۵ مدرسه را خیران کشور و استان تقبل کردند.
خیران استانی کمر همت بستند
عدم تعهد سفیر نیکوکاری در احداث ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه در زاهدان موجب شد تا خیران استان خود کمر به همت بسته و عملیات ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه دخترانه را  با یک هزار و ۳۰۰ متر زیر بنا هفته گذشته در زاهدان آغاز کنند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در این رابطه اظهار داشت: برای احداث این مدرسه واقع در کریم آباد زاهدان ۲۰ میلیارد ریال نیاز است که ۱۲ میلیارد ریال آن را یکی از خیران بومی استان تقبل کرده و بقیه اعتبار نیز از محل منابع نوسازی استان تامین خواهد شد.
علیرضا راشکی در گفتگو با مهر بیان داشت: این مدرسه با توجه به نیاز دانش آموزان حاشیه شهر زاهدان برای مقطع متوسط اول احداث می شود که با راه اندازی آن ۴۰۰ دانش آموز از مکان آموزشی مناسب بهره مند می شوند.
وی بیان داشت: با توجه به نیاز دانش آموزان این منطقه تلاش داریم ساخت این مدرسه را تا مهرماه سال آینده به اتمام برسانیم.
راشکی با قدردانی از خیران مدرسه ساز استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰ خیر ساخت مدرسه در استان را تقبل کردند که ۲۰ مدرسه مربوط به خیران بومی است.
وی گفت: در حال حاضر ۶ هزار کلاس درس در سیستان و بلوچستان نیاز به بازسازی و چهار هزار کلاس درس نیز نیازمند مقاوم سازی است.
وی یادآور شد: برای رسیدن به سرانه استاندارد متوسط کشوری باید ۴ هزار کلاس درس به مجموعه فضای آموزشی استان اضافه شود و لذا با توجه با اعتبارات محدود احداث این فضای آموزشی مورد نیاز تنها با کمک خیران امکان پذیر است.
گزارش: بابک رحیمیان
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۴۳۷۲


ارسال