جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۶
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان:
تالاب بین المللی هامون میزبان روز جهانی تالاب ها است
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تالاب هامون امسال همزمان با 13 بهمن ماه "روز جهانی تالاب " میزبان مسئولان ملی و بین المللی محیط زیست است.
سعید محمودی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی تالاب ها "تالابها برای آینده ما، همراه شوید" است، گفت: با پیگیری هایی که انجام دادیم و اهمیتی که دکتر ابتکار به تالاب هامون قائل بود مراسم روز جهانی تالابها امسال در کنار تالاب بین المللی هامون برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این مراسم با هدف ارتقای حساسیت های ملی و بین المللی در خصوص وضعیت تالاب های کشور و منطقه برگزار می شود، ادامه داد: ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون وزیر خارجه، معاون وزیر نیرو، معاون وزیر جهاد کشاورزی و برخی دیگر از مسئولین کشوری در این مراسم حضور خواهند داشت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: در جلسه ای که پس از مراسم با حضور مسئولین کشوری و کارگروه هامون برگزار می شود در خصوص حقآبه و احیا هامون بحث و بررسی می شود.
تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران است که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد، این تالاب چند سالی است با پدیده خشکسالی مواجه شده و مشکلاتی را برای اهالی منطقه ایجاد کرده است.
روز جهانی تالاب ها (به انگلیسی: World Wetlands Day) سالیانه در تاریخ ۲ فوریه برگزار می شود.
دوم فوریه 1971 کنوانسیون رامسر در شهر رامسر ( شمال ایران ) با هدف حفاظت از تالاب های جهان به امضا رسید بر این اساس از این روز به عنوان روز جهانی تالاب ها نیز یاد می کنند.
روز جهانی تالاب ها برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ جشن گرفته شد و اکنون نیز بعد از گذشت سال ها همچنان در دنیا از جمله ایران در این روز برنامه های متنوعی در راستای حفاظت از تالاب ها برگزار می شود.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۴۵۳۸


ارسال