دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ,6 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در چهارمین روز از هفته دولت وزیر امور خارجه کشورمان میهمان برنامه نگاه یک از شبکه اول سیما بود تا برنامه ها و اهداف خود در این وزارتخانه را تشریح کند.
به گزارش عصر هامون،در چهارمین روز از هفته دولت، امشب (سه‌شنبه) محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، میهمان «برنامه نگاه یک» از شبکه اول سیما بود تا برنامه ها و اهداف خود در این وزارتخانه را تشریح کند.

محور اظهارات محمدجواد ظریف، در این برنامه را در ادامه می‌خوانید...

*پادشاه عمان می‌خواستند در یک حرکت نمادین اولین شخصیت سیاسی باشند که به ایران سفر می‌کنند.

*توافقات خوبی بین دو دولت ایران و عمان و وزرای مربوطه به ویژه در حوزه نفت و گاز و بحث های منطقه ای صورت گرفت.

*نسبت به تهدیدات منطقه ای دیدگاه مشترکی بین ایران و عمان وجود دارد.

*فلتمن در ایران ماموریت ویژه ای در مورد سوریه داشت و در این مورد ملاقات کوتاهی با هم داشتیم.

*هیچ دولت و کشوری به اندازه ایران حق ندارد حمله شیمیایی را محکوم کند؛ ایران قربانی سلاح شیمیایی است.

*به فلتمن گفتم که هرگونه ماجراجویی و دخالت خارجی در منطقه کل منطقه را به آتش می‌کشد؛ افراط و خشونت حد و مرز نمی شناسد.

*شان پادشاه عمان فراتر از آن است که پیام بیاورد. ارسال پیام روش های خودش را دارد.

*سلطان عمان دیدگاه‌هایی که به نظرش دیدگاه مقامات آمریکایی بود مطرح کردند و نظرات ما را شنیدند و ممکن است نظرات ما را به مقامات آمریکایی منتقل کنند.

*فلتمن گرچه تبعه آمریکاست اما به عنوان معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل به ایران سفر کرد و صرفا در مورد سوریه مسائلی را مطرح کرد.

*تله بسیار بد و خطرناکی برای اوباما در منطقه ایجاد شده و اگر در این دام گرفتار شود حتماً خاطره‌ بسیار بدی از دوران ریاست جمهوری‌اش در ذهن‌ها باقی خواهد گذاشت.

*حوزه سیاست‌خارجی حوزه پیگیری آرمان‌ها و منافع ملی است.

*دکتر روحانی بنا ندارد معاونت‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه که در دولت دهم پایه‌گذاری شد را ادامه دهند.

*سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یک دستگاه قانونی است که وزارت امورخارجه با آن همکاری دارد.

*نمایندگی‌هایی که دوره آنها به پایان رسیده باید جایگزین کنیم؛ اگر دولت هم عوض نمی‌شد این افراد باید جایگزین می‌شدند. برای انتخاب افراد با دوستانم در وزارت امور خارجه مشورت کردم. دیپلمات‌های توانمندی داریم که ۸ سال کنار گذاشته شدند؛ با آنها نیز مشورت می‌کنم.

*یک معیار برای انتخاب همکارانم، تخصص است؛ این افراد باید دنیادیده و آب‌دیده باشند. زمانی ما مجبور بودیم از مردم هزینه کنیم که از این بابت از مردم عذرخواهی می‌کنم، البته آن موقع شرایط انقلاب به گونه ای بود که مجبور بودیم در صحنه، کار یادبگیریم.

*برای ورود به وزارت امورخارجه آزمون استخدامی برگزار می شود. من در گذشته یک نفر را خودم به وزارت امورخارجه وارد نکردم. اما اکنون ملاکم برای ورود افراد شایسته سالاری است.

*اولویتم در وزارت امورخارجه ارتقای عزت ایران و ایرانی در مجامع جهانی است. بهبود وضعیت معیشتی مردم که با شرایط جهانی ارتباط پیدا می‌کند از دیگر اولویت‌هاست. بهبود روابط به ویژه با همسایگان نیز از اولویت‌هاست. گفتگوها را افزایش و سوء تفاهم ها را کاهش می دهیم. ایران ذاتا صلح طلب است و با هرکس که دست دوستی دراز کند تعامل خواهد داشت.

*عمده‌ترین چالش پیرامون وزارت امورخارجه موضوع هسته‌ای ایران است که به ناحق به عنوان یک تهدید مطرح می‌شود. ما همانگونه که مقام معظم رهبری گفته اند استفاده از سلاح هسته ای را یک حرام شرعی می دانیم؛ علاوه بر این آن را یک خطر بزرگ می‌دانیم.

*ایران بزرگترین قدرت طبیعی منطقه است؛ انقلاب اسلامی به ایران قدرت می‌دهد. ما یک الگوی جدید یعنی الگوی مردم‌سالاری مبتنی بر ارزش‌های مذهبی را ارائه کرده ایم؛ نیازی به سلاح هسته‌ای نداریم. مردم می‌دانند اگر روی حق هسته‌ای پافشاری می‌کنیم برای عزتمان است.

*به دنبال حفظ حقوق هسته‌ایمان هستیم و هیچ تمایل و منافعی در استفاده از سلاح هسته‌ای نداریم.

*آمریکا به دنبال نگران کردن مردم دنیاست و یکی از حوزه هایی که دنیا را نگران می کند سلاح‌های کشتار جمعی است. نباید به کسانی که دنبال تنش و ایجاد ارعاب در دنیا نسبت به ما هستند اجازه دهیم به اهدافشان برسند. عباراتی که ممکن است در حوزه مسائل هسته‌ای ناآگاهانه استفاده شده و سوء تفاهم ایجاد کرده نباید استفاده شود.

*اصولا انتقال پرونده ایران از آژانس انرژی اتمی به شورای امنیت با مقررات تطابق ندارد؛ من این را بارها گفته‌ام.

*دکتر روحانی در مورد انتخاب مذاکره کننده هسته ای ایران تصمیم می گیرد اما هنوز این انتخاب صورت نگرفته است.

*در گفتگوی تلفنی، خانم اشتون گفت آمادگی دارد مذاکرات از سرگرفته شود. امیدواریم در رفتار ۱+۵ این تغییر را ببینیم که از مذاکرات به سمت رسیدن به راه حل حرکت می‌کنند.

*مفید نمی‌دانم بحث شروط مذاکره در رسانه مطرح شود، مذاکره در پشت میز مذاکره باید صورت گیرد. اما دو اصل در مذاکرات هسته ای باید وجود داشته باشد، یکی به رسمیت شناخته شدن حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای و دیگری رفع نگرانی‌ها نسبت به ایران در جهان.

*روش‌هایی برای اقدام افراد و یا شرکت‌هایی که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته اند وجود دارد، تعدادی از آنها توانسته اند در محاکم بین‌المللی احکامی را علیه تحریم ها بگیرند.

*نباید سیاست‌ ما واکنشی باشد، ایران حرف برای گفتن دارد. مقام معظم رهبری با حرام شرعی دانسن استفاده از سلاح هسته‌ای، بحث حق الناس را که فراتر از حقوق بشر است در فضای بین‌المللی مطرح کردند؛ این‌ها قدرت جمهوری اسلامی است.

*به نظر من آرمان‌ها در جهت منافع ملی است؛ آنچه به ایران قدرت داده به دلیل این است که در طول سال‌های بعد از انقلاب با در نظر گرفتن آرمان‌ها سیاست خود را در پیش گرفته است.

*رئیس جمهور در مورد سفرهای خارجی سختگیر است و مسائل مختلفی را برای حضور در مجامع بین‌المللی در نظر می گیرند، ما امیدواریم بتوانیم ایشان را متقاعد کنیم در مجمع عمومی سازمان ملل حضور یابند.

*جانشین خزاعی در سازمان ملل هنوز مشخص نشده است.

*حضور زنان در عرصه مختلف باید نشان داده شود به ویژه در عرصه بین المللی، همچنین من منعتقدم انتخاب همکاران باید براساس تخصص باشد بنابراین این دو مسئله در انتخاب های من در نظرگرفته خواهد شد.

*هنوز نگفته ام که آیا سخنگو وزارت امورخارجه بانو هست یا خیر، اسامی همکارانم را در روزهای آینده با هم اعلام خواهم کرد.
*از مردم می‌خواهم برای ما دعا کنند.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۲۸


ارسال