پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۸
رئیس ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور:
کاهش سهمیه سوخت کلید خورد/امسال هم سهمیه نوروزی نداریم
 
رئیس ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور از کاهش سهمیه سوخت خودروها در کشور خبر داد و گفت: سهمیه تاکسی‌های بین شهری و دوگانه سوز از 900 لیتر به 750 و 500 لیتر کاهش می‌یابد.
به گزارش سرویس اقتصادی عصر هامون به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیرضا فیض‌بخش در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد، از اصلاح سهمیه سوخت خودروها در کشور خبر داد و اظهار داشت: از اول اسفند ماه اصلاحیه‌ جدول سوخت خودروهای وانت‌بار استارت می‌خورد به طوری که 950 هزار وانت‌بار سهمیه سوخت آنها اصلاح و سهمیه آنها مانند سهمیه خودروهای شخصی می‌شود.

وجود دومیلیون وانت بار در کشور

وی تصریح کرد: در مجموع 2 میلیون و 100 هزار وانت‌بار در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و 250 هزار وانت‌بار فعال در سامانه ستاد حمل‌ونقل سوحت ساماندهی شدند و باز هم نیاز به ساماندهی دارند.

کاهش سهمیه از 900 لیتر به 500 لیتر

وی تصریح کرد: موضوع دوم اصلاح سهمیه یک سری تاکسی‌های بنزین سوز و دوگانه سوز است که سهمیه آنها از 900 لیتر به 750 و 500 لیتر کاهش می‌یابد.

فیض بخش افزود: بحث دیگر اصلاح جدول سهمیه سوخت خودروهای نفت و گاز سوز است که این موضوع هم از اول اسفندماه اجرایی می‌شود.

همچنین فیض بخش اظهار داشت: سهمیه ویژه برای نوروز نداریم چرا که در سال گذشته سهمیه‌ای در این خصوص تعلق نگرفته بود.

تحویل سوخت به خودروهای دیزلی منوط به بارنامه

وی در خصوص پیمایش سوخت خودروهای برون شهری تصریح کرد: از اول اردیبهشت سال 94 مصوبه‌ای در خصوص پیمایش سوخت خودروها که در دستور کار بوده اجرایی می‌شود که بر اساس آن خودروهای برون شهری سهمیه خود را بر اساس بارنامه که سازمان راهداری به آنها صادر می‌کند سوخت به آنها اعطا می‌دهد.

وی تأکید کرد: این سامانه به طور کامل تحت کنترل ستاد حمل‌ونقل سوخت بر مبنای GPS است در صورت نداشتن بارنامه سوخت به آنها تعلق نخواهد گرفت.

از اول اسفندماه اجرایی می شود

در ادامه "حسین هاشمی" معاون ستاد حمل و نقل سوخت کشور از اصلاح سه اقدام جدید از ابتدای اسفند ماه جاری خبر داد و گفت: بر اساس ستاد هدفمندی یارانه‌ها اقداماتی در این زمینه انجام شده که کاهش مصرف سوخت وانت بار در دستور کار است؛ علی رغم اینکه وانت بارها 15 درصد ناوگان عمومی را شامل می‌شوند که مصرف سوخت آنها حدود 30 درصد است و شدت مصرف انرژی بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: از سال 90 ابلاغیه‌ای به ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور ارسال شده که سهمیه سوخت وانت بارها اصلاح شود از طرف دیگر مصوبه دیگری در خصوص سهمیه وانت بارهای غیرفعال باید کاهش و به سهمیه عمومی تبدیل شود. فرآیند اجرایی این موضوع از اول اسفند آغاز می‌شود به طوری که 950 هزار وانت بار ساماندهی خواهند شد.

هاشمی افزود: از کل تعداد 2 میلیون و 200 هزار وانت بار حدود 950 هزار در سامانه شناسایی نشده بودند که بعد از طی فرآیندهای مختلف شناسایی و نسبت به کاهش سهمیه آنها اقداماتی صورت خواهد گرفت.

معاون ستاد حمل ونقل سوخت کشور اظهار داشت: تمامی وانت بارها مطابق لیست وزارت کشور شناسایی شده و در سامانه حمل‌ونقل سوخت ساماندهی می‌شوند.

وی همچنین در خصوص سهمیه خودروهای تاکسی بین شهری گفت: یک ابلاغیه‌ای در ستاد حمل‌ونقل سوخت برای افزایش سفر مصوب شده بود که سهمیه تاکسی‌های بین شهری 20 درصد افزایش یابد که با توجه به مغایر بودن آن و پیگیری‌های وزارت نفت و هیأت دولت قرار شد به سهمیه تاکسی‌های بین شهری از 900 لیتر به 750 لیتر و تاکسی‌های دوگانه سوز از 900 لیتر به 500 لیتر از اول اسفند ماه تقلیل می‌یابد.

هاشمی افزود: همچنین اصلاحیه ای در خصوص سهمیه نفت و گاز در بخش حمل‌ونقل مطرح است که در این زمینه اقدامات اصلاحی از سال‌های گذشته شروع شده و برنامه‌ریزی برای کاهش سهمیه سوخت آنها در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن در کوتاه مدت اصلاح حق برداشت نفت و گاز خودروهای دیزلی بر اساس مصوبه در ستاد قاچاق کالا و ارز تصویب و به کار گروه ستاد حمل‌ونقل ارسال شد که مصوبه نهایی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ شد.

معاون ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور ادامه داد: همچنین تغییرات جزئی بر اساس رفتار و اطلاعات بانک مصرف سوخت صورت خواهد گرفت که خودروهای بین زیر 10 تن سهمیه آنها از 60 لیتر به 50 لیتر، خودروهای گازوئیل بین 10 تا 20 تن از 180 لیتربه 144 لیتر در روز، نفت وگاز بین 20 تا 30 تن از 250 لیتر در روز به 200 لیتر، 30 تا 40 تن از 300 لیتر به 240 لیتر و نفت و گاز 40 تا 50 تن 250 لیتر به 200 لیتر از اول اسفند ماه کاهش می‌یابد.

هاشمی تصریح کرد: بالغ بر 90 درصد خودروهای گازوئیلی در کلاس‌بندی‌های مختلف کمتر از 80 درصد حق برداشت سهمیه سوخت را استفاده می‌کردند بنابراین برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی سهمیه آنها کاهش می‌یابد.

وی تأکید کرد: برای تسهیل و روان‌سازی سوخت به خودروها تصمیمات خوبی گرفته شده برای اینکه مشکلی برای رانندگان به وجود نیاید میزان ذخیره سوخت از دو روز به سه روز افزایش می‌یابد.

وجود 15 میلیون کارت سوخت در کشور

هاشمی از وجود 15 میلیون کارت سوخت در کشور خبر داد و گفت: حدود 800 هزار کارت مربوط به خودروهای دیزلی و مابقی بنزین و موتورسیکلت است به طوری که 14 میلیون کارت سوخت مربوط به خودروهای بنزینی می‌باشد و امسال یک برنامه‌ریزی برای ساماندهی کارت‌های سوخت در کشور صورت گرفته به طوری که در سال جاری 2 میلیون کارت سوخت خودروهای مربوط به آژانس موسسه اتومبیل کرایه و موتورسیکلت‌ها ابطال شده است.

گفتنی است که سهمیه سوخت خودروهای مربوط به آژانس موسسه اتومبیل کرایه نیز کاهش یافته است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۳۵۵


ارسال