دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ,1 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳
آشفته بازار شب عید
 
مصرف‌کنندگان ایرانی امسال در حالی به استقبال بهار می‌روند که تلاش دستگاه‌های اجرایی برای سلب مسئولیت خود از تنظیم بازار شب عید زمینه افزایش قیمت و سودجویی در عرضه برخی کالاها را فراهم کرده است.
به گزارش سرویس اقتصادی عصرهامون،
تنظيم بازار ميوه ناظر ندارد
تنظيم بازار محصولات كشاورزي ازجمله وظايفي است كه ارديبهشت‌ماه امسال با ابلاغ قانون انتزاع وظايف تنظيم بازار اين محصولات از وزارت صنعت به وزارت جهادكشاورزي واگذار شد و در شهريورماه امسال مسئولان وزارت صنعت در ستاد تنظيم بازار رسما اين وظايف را به وزارت جهاد واگذار كردند اما اقدام ديرهنگام اين وزارتخانه در خريد و ذخيره‌سازي‌ سيب و پرتقال شب عيد توسط سازمان تعاون روستايي زمينه افزايش زودهنگام قيمت انواع مركبات در بازار، سودجويي برخي محتكران سيب و پرتقال و عرضه نارنگي قاچاق پاكستاني در ميادين ميوه و تره بار را فراهم كرده است.
مسئولان وزارت جهادكشاورزي با سكوت در برابر گراني‌هاي اخير ميوه و مركبات، از سرانه توليد ۴برابري مركبات در كشور خبر داده و معتقدند اين وزارتخانه وظيفه توليد، تأمين و ذخيره‌سازي‌ سيب و پرتقال را داشته و ابزاري اجرايي براي برخورد با تخلفات قيمت و عرضه اين اقلام را ندارد. اين شرايط موجب شده تا طي چند هفته گذشته كاهش عرضه برخي انواع ميوه و مركبات زمينه رشد دوبرابري قيمت سيب، پرتقال و نارنگي و گراني ۲هزار توماني نرخ موز را فراهم كند.
اما وزارت صنعت با استناد به واگذاري اختيارات تنظيم بازار ميوه شب عيد به وزارت جهادكشاورزي برخورد با اين تخلفات را وظيفه خود نمي‌داند. ابوالقاسم حسين‌پور، مديركل دفتر ميوه‌هاي گرمسيري و نيمه‌گرمسيري وزارت جهادكشاورزي پيش از اين در گفت‌وگو با همشهري، نظارت بر بازار ميوه و مركبات را بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت دانسته و اعلام كرده بود، وزارت جهادكشاورزي تنها متولي توليد، تأمين و ذخيره‌سازي‌ محصولات كشاورزي وسيب و پرتقال شب عيد است.
جهانگير عرب، قائم‌مقام معاونت باغباني وزارت جهادكشاورزي نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ما وظيفه نظارت بر قيمت و عرضه سيب و پرتقال شب عيد را بر عهده كارگروه ستاد تنظيم بازار دانست كه وزارت صنعت و سازمان تعزيرات نيز ازجمله اعضاي آن هستند. اين در حالي است كه مجتبي خسروتاج، معاون بازرگاني داخلي وزارت صنعت در نشست خبري ديروز خود اعلام كرد مسئوليت تنظيم بازار ميوه شب عيد در همه مراحل قيمت‌گذاري، نظارت بر قيمت اين محصولات در بازار و برخورد با تخلفات بر عهده وزارت جهادكشاورزي است.
وي تأكيد كرد: وزارت صنعت هيچ دخالتي حتي در زمينه نظارت بر بازار ميوه شب عيد ندارد اما بازرسي اصناف و سازمان حمايت آماده همكاري با وزارت جهاد براي تنظيم بازار ميوه هستند. محمد محمدي، مديركل تعزيرات حكومتي استان تهران با بيان اينكه وظيفه سازمان تعزيرات حكومتي رسيدگي به شكايات و صدور رأي براي تخلفات مختلف ازجمله گرانفروشي و احتكار است به خبرنگار ما گفت: نظارت بر بازار ميوه شب عيد بر عهده ساير دستگاه‌هاي نظارتي مانند بازرسي اصناف، سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمايت است. گرچه در برخي موارد تعزيرات حكومتي در نظارت بر بازار و برخورد با برخي تخلفات در بازار ميوه و مركبات به كمك دستگاه‌هاي نظارتي آمده است.
نمايشگاه‌هاي ملوك‌الطوايفي
ضعف نظارت بر بازار شب عيد موجب شده تا برگزاري نمايشگاه‌هاي فروش بهاره نيز به فرصتي براي سودجويي بيشتر عرضه‌كنندگان كالا تبديل شود. تخلفاتي كه معاون بازرگاني داخلي وزير صنعت وعده برخورد با آنها را داده و اعلام كرد: متأسفانه عملكرد ملوك‌الطوايفي در برپايي نمايشگاه‌هاي فروش بهاره را شاهد هستيم به‌نحوي كه برخي ارگان‌ها يا بخش خصوصي بدون توجه به زيرساخت‌ها حتي در پادگان‌ها نيز نمايشگاه فروش بهاره بر پا مي‌كنند. خسروتاج افزود: از شوراي تأمين استان درخواست برخورد با نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم كالا بدون مجوز ‌ را كرده‌ايم.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۴۵۶
مرجع : تابناک


ارسال