جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ,27 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس وزرای علوم جنبش عدم تعهد گفت: مردم کشور من طی 12 سال اخیر تنها به دلیل پیگیری حق مسلم خود برای دستیابی به دانش و فناوری نوین انرژی هسته‌ای تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است، مجریان تحریم‌ها و کسانی که مدیریت امنیتی کردن بحث هسته‌ای ایران را برعهده دارند به خوبی از نیات و اهداف مردم و دولت ایران آگاه بوده و امروز کسی در جهان نمی‌تواند ادعا کند که برنامه هسته‌ای ایران ماهیت غیرصلح آمیز داشته است.
به گزارش سرویس سیاسی عصر هامون، اجلاس وزرای علوم عضو جنبش عدم تعهد با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سالن اجلاس سران آغاز شد.

دکتر روحانی خطاب به میهمانان حاضر در سالن بیان داشت: از اینکه دعوت جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت در کنفرانس وزرای علوم و فناوری و نوآوری جنبش پذیرفتید صمیمانه قدردانی می‌نمایم. حضور در جمع شما وزرای محترم علوم فناوری و نوآوری و دیگر مقامات علمی و دانشگاهی کشورهای عضو مایه خرسندی است و به همه شما خوش آمد عرض می‌کنم این اجلاس از شان و اعتبار والایی برخوردار است. زیرا علوم میراث مشترک بشریت است و همچنان که برای پیشرفت علم و فناوری نمی‌توان مرزی قائل شد گسترش و توسعه آن هم جدایی از مبدا جغرافیایی مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد، لذا برای فراگیری و بسط علم هیچ مرزی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: دسترسی به علوم و فناوری یک حق از حقوق اساسی بشر به شمار می‌رود و در کنار این‌ها می‌توان گفت که منافع ناشی از توسعه علوم و فناوری هم مرزی نمی‌شناسد. اجازه دهید به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی ایران و رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد ضمن یادآوری سخنرانی سال 2013 خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و طرح جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری و تصویب آن تاکید کنم که هر چند کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به قدرت‌های بزرگ و بلوک بندی‌های سیاسی متعهد نیستند، ولی تعهدی تزلزل ناپذیر به علوم فناوری و توسعه کشورهای خود دارند.

چرا که علم و فناوری نه تنها از یک سو به توسعه کشورها می‌انجامد بلکه از سوی دیگر بستری پایدار و طولانی مدت برای حذف خشونت و افراطی گری به همراه می‌آورد گسترش فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه ذیل یک نظام سیاسی و اقتصادی بین المللی ناکارامد زمینه‌های مساعد و بستر گسترش افراط گری و خشونت را فراهم آورده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصلاح این مناسبات و حرکت به سوی توسعه پایدار در سطح جهان و ایجاد جوامع دانش بنیان کاهش تمایل به سلطه‌گری افراط گری و خشونت را در پی خواهد داشت، تصریح کرد: علم و فناوری با همه ابعاد جانبی مثبت آن زمینه‌ساز صلح و امنیت خواهد بود. یکی از ده اصل تاسیس جنبش عدم تعهد ارتقای منافع و همکاری‌های متقابل است، تحولات بنیادین در چند دهه گذشته تجدید نظر در نقش و آینده جنبش را برای هم خوان ساختن آن با نیازهای دنیای جدید الزام‌آور ساخته است یقینا همکاری‌های علمی و فناوری برای ارتقای توسعه و رفاه کشورهای عضو می‌تواند در خدمت هدف غایی جنبش یعنی برقراری صلح آرامش و برابری میان دولت‌ها اعم از کوچک و بزرگ باشد.

رئیس جمهور افزود: ما دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد می‌توانیم به دور از آرمان‌های غیرواقع گرایانه زمینه‌های مشترک همکاری‌های علمی و فناوری را جستجو و استخراج نماییم. ظرفیت‌های علمی قابل توجهی درون کشورهای عضو وجود دارد که می‌تواند با دیگر اعضا به اشتراک گذاشته شود البته تبدیل این ظرفیت‌ها به ثرورت به نحوی که در زندگی شهروندان قابل لمس باشد نیازمندبرقراری ارتباط میان علوم اقتصاد و صنایع به گونه‌ای است که افزایش اشتغال و رفاه مردم را در پی داشته باشد.

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از کشورهای عضو علی رغم در اختیار داشتن بنیه علمی قابل قبول فاقد حلقه ارتباطی میان صنعت و علوم هستند و بدین ترتیب هزینه‌های صرف شده برای آموزش و تربیت نیروی انسانی به نفع مطلوب تبدیل به ثروت نمی‌شود.

روحانی اظهار داشت: کشورهای صنعتی نیز با استفاده از این خلا زمینه‌های جذب نیروهای علمی و تربیت شده کشورهای در حال توسعه را فراهم می‌آورند لذا تا هنگامی که ما سیاست گذاران کشورهای در حال توسعه قادر به اصلاح وضعیت و برقراری حلقه مفقوده میان علوم و صنایع نشویم فرار مغزها هم چنان ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از نشانه‌های سلطه‌گری مدرن در دنیای امروز تحمیل تبعیض علمی در کشورهای جهان است، گفت: همانگونه که پیشتر اشاره شد دسترسی به علوم از حقوق اولیه افراد و کشورها بوده و دولت یا شهروندان هیچ کشوری را نباید به بهانه‌های واهی از دسترسی به دانش محروم ساخت، تبعیض علمی به ابزاری برای تحمیل توسعه نیافتگی و استمرار چرخه فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه تبدیل شده و در این راستا ضرورت دارد کشورهای مستقل به طور یک پارچه در مقابل چنین رویکردی که به دوران ما تعلق ندارد ایستادگی نمایند.

روحانی گفت: مردم کشور من طی 12 سال اخیر تنها به دلیل پیگیری حق مسلم خود برای دستیابی به دانش و فناوری نوین انرژی هسته‌ای تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است، مجریان تحریم‌ها و کسانی که مدیریت امنیتی کردن بحث هسته‌ای ایران را برعهده دارند به خوبی از نیات و اهداف مردم و دولت ایران آگاه بوده و امروز کسی در جهان نمی‌تواند ادعا کند که برنامه هسته‌ای ایران ماهیت غیرصلح آمیز داشته است.

وی ادامه داد: اما چرا فشارهای غیرمنطقی همچنان ادامه دارد؟! پاسخ را باید در تلاش دارندگان علوم و فناوری برای ممانعت از دسترسی و ورود دیگران جستجو کرد، این رفتار سلطه جویانه مصداق بارز تحمیل تبعیض علمی است که می‌تواند هر یک از کشورهای در حال توسعه را درگیر خود نماید با این وجود و همان طور که می‌دانید جمهوری اسلامی ایران با تشخیص اهمیت علم و فناوری در توسعه همه جانبه بسترهای رشد پایدار را براین مبنا قراهم آورده و امروزه با داشتن 4.5 میلیون دانشجو که دو میلیون و 200 هزار نفر از انان را دانشجوی زن تشکیل می‌دهد از نظر نیروی انسانی توانا در ردیف کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد، مقام شانزدهم علمی جهان براساس مقالات علمی منتشر شده و انجام ده‌ها ابر پروژه همچون ساخت ماهواره و ماهواره‌بر، ساخت ابر رایانه نانوتکنولوژی، دستگاه تولید داروهای انحصاری در کنار پیشرفت‌های تکنولوژیک هسته‌ای تنها بخشی از این دستاوردها به شمار می‌رود.

روحانی با بیان اینکه یکی از پایه‌های موفقیت جمهوری اسلامی در توسعه علم و فناوری در چند دهه گذشته نگاه عالمانه به حضور زنان در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است، گفت: امروز شاهد پیشتازی زنان در ورود به دانشگاه‌ها هستیم، کارآیی شگرف این قشر در نانو فناوری بیوفناروی، علوم شناختی و فناوری اطلاعات در کشور نشان می‌دهد که کشورهای عضو نمی‌توانند فرصت گرانبهای حضور زنان در عرصه‌های علم و فناوری را به دست فراموشی بسپارند. یافتن راهکارهای افزایش سطح مشارکت زنان در روند رو به توسعه کشورها می‌تواند یکی از اهداف این کنفرانس باشد.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: خانم‌ها، آقایان! ما براین باوریم که نقش فناوری اطلاعاتی و ارتباطی از جمله اینترنت در توسعه علوم و فنون انکار ناپذیر است، کشورها به طور برابر حق دارند از این فناوری‌ها برای پیشرفت و توسعه جوامع خویش استفاده نمایند، مدیریت فعلی اینترنت و ماهیت انحصاری آن بسیاری از کشورهای در حال توسعه را از استفاده شایسته از این ابزار مهم محروم ساخته است علاوه بر این سو استفاده از این فناوری‌ها از سوی کسانی که مدیریت آن را برعهده دارند می‌تواند تهدیدی علیه توسعه دیگر کشورها محسوب گردد. لازم است همکاری و همیاری کشورهای عضو جنبش برای ارتقای نقش خود در مدیریت اینترنت و منافع آن تقویت شود.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای ما در معرض بلایای طبیعی قرار دارند و به کشورهای فقیرتر از این حیث بسیار آسیب پذیرترند برای کاهش و کنترل آسیب‌های این حوادث همکاری کشورهای جنبش در حوزه علوم و تکنولوژی‌های پیچیده از جمله فضایی به منظور فراهم آوردن اطلاعات سنجش از راه دور برای مدیریت بلایای طبیعی کشورهای عضو از اهمیت بالایی برخوردار است. ایجاد شبکه‌های علمی میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای عضو جنبش به منظور تبادل اطلاعات و تجارب علمی و فناوری و همکاری در اجرای پروژه مشترک ابزاری مشترک برای تقویت همکاری و انسجام میان اعضا ارزیابی می‌گردد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: براین اساس پیشنهاد می‌کنم که مرکز همکاری علمی و فناوری به میزبانی شکل گیرد و این مرکز تلاش کند تا شکاف جوامع در این زمینه کاهش پیدا کند و محیط مناسب‌تری برای زیست بهتر فراهم شود.

وی بیان داشت: در پایان مایلم به این نکته اشاره کنم که سال 2015 برای همه کشورها عضو جنبش سالی با اهمیت است در حالی که مذاکرات جهانی برای تدوین دستور کار بین‌المللی توسعه در دهه‌های آینده در جریان است نشست بین‌المللی تامین منطقه مالی توسعه برگزار می‌گردد و همزمان مذاکرات مربوط به سند جدید تغییرات اقلیم ادامه دارد.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: از این رو برگزاری اولین نشست علوم و فناوری جنبش عدم تعهد فرصتی مغتنم برای هم اندیشی کشورهای عضو به منظور هم افزایی ایده‌ها و هماهنگی بیشتر موازین کشورهای در حال توسعه فراهم می‌آورد تا انتظارات این کشورها از نشست‌های مذکور در حوزه علوم و فناوری و نوآوری در کنار سایر اقدامات اساسی مورد نظر تبیین گردد.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۶۰۶


ارسال