سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ,21 January 2020
0
Share/Save/Bookmark
۲
فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان گفت: در 11 ماه امسال8 درصد مرگ و میر ناشی از تصادفات در سیستان و بلوچستان افزایش داشته است.
به گزارش خبرنگار انتظامی عصر هامون، سرهنگ ایوب شرافتی در جمع خبرنگاران در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در زاهدان به تشریح عملکرد 11 ماهه پلیس راه سیستان و بلوچستان پرداخت و اظهار داشت: 53 درصد تصادفات 11 ماهه امسال در محورهای فرعی و 47 درصد در محورهای اصلی به وقوع پیوسته است.
وی افزود: در 11 ماه امسال بر اساس آمار پزشکی قانونی، تعداد کشته شده‌های تصادفات جاده‌ای در سیستان و بلوچستان هشت درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش داشته است.
فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان بیان کرد: محورهای زاهدان - خاش، خاش - سراوان، زرآباد کهیر و دلگان به بزمان بیشترین آمار وقوع تصادفات را در مدت فوق به خود اختصاص داده‌اند.
سرهنگ شرافتی ادامه داد: 53 درصد تصادفات 11 ماهه امسال در محورهای فرعی و 47 درصد در محورهای اصلی به وقوع پیوسته است. با توجه به حساسیت محورهای روستایی و نبود مامور پلیس راه در آن محورها نیاز است دوربین‌های کنترلی در آن محورها نصب شده و تا ضمن بازدارندگی با متخلفان نیز برخورد شود.
وی با بیان اینکه 55 درصد تصادفات به دلیل واژگونی و خروج از جاده رخ داده است، گفت: با توجه به فاصله زیاد بین شهرها در این استان، خستگی و خواب‌آلودگی دلیل اصلی تصادفات واژگونی است.
 فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان گفت: 59 درصد تصادفات 11 ماهه امسال، در شعاع 30 کیلومتر ورودی و خروجی شهرها رخ داده است.24 درصد کل کشته‌شدگان بر اثر تصادفات مربوط به تصادفات خودروهای حامل سوخت غیرمجاز و اتباع بیگانه بوده است.
وی با بیان اینکه 52 درصد از تصادفات در بازه زمانی روز رخ داده است، گفت:  59 درصد تصادفات مربوط به خودروی سواری و 19 درصد مربوط به وانت‌بارها است. در 11 ماهه امسال، 6 هزار و 965 دستگاه خودرو را در اثر تخلفات رانندگی توقیف و برای 624 هزار و 919 فقره نیز جریمه نوشته شده است.سیستان و بلوچستان از نظر رکورد سرعت غیرمجاز رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
فعالیت 80 گشت محسوس پلیس‌راه در محورهای سیستان و بلوچستان
وی پیرامون عملکرد طرح نوروزی پلیس‌راه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: طرح نوروزی پلیس‌راه همزمان با سراسر کشور از 25 اسفندماه جاری آغاز و تا 16 فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.
فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان افزود: در این مدت 80 گشت محسوس پلیس‌راه به همراه 30 تیم انتظامی در محورهای مواصلاتی مستقر بوده و اقدامات کاهش ترافیک را بر عهده خواهند داشت.
سرهنگ شرافتی ادامه داد: با همکاری سایر ارگان‌ها تلاش می‌کنیم، 14 تیم نامحسوس نیز برای کنترل ترافیک و کاهش وقوع تصادفات در محورهای سیستان و بلوچستان مستقر کنیم.
وی با اشاره به اعمال محدودیت‌های ترافیکی برای کامیون‌ها در مدت تعطیلات نوروز، افزود: در روزهای 29 اسفند، چهار و 14 فروردین ماه برای تردد کامیون‌ها و کشنده‌ها به ویژه در محورهای اصلی محدودیت‌های ترافیکی اعمال می‌شود.
فرمانده پلیس راه شمال استان بیان کرد: قبل از آغاز طرح نوروزی، طرح برخورد با خودروهای پلاک مخدوش با همکاری عوامل انتظامی و ایست بازرسی‌ها در محورهای سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود.
وی اضافه کرد: با هدف ارتقا ایمنی، افزایش رضایتمندی مردم و رسیدگی به موقع به سوانح و تصادفات جاده‌ای، در هنگام وقوع تصادفات خسارتی تا مبلغ 5 میلیون تومان نیاز به حضور پلیس در صحنه تصادف نبوده و طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر به بیمه مراجعه و مدارک خود را ارائه و خسارت خود را دریافت کنند.
سرهنگ شرافتی با بیان اینکه نقاط پرحادثه در محورهای سیستان و بلوچستان شناسایی و آشکارسازی شده است، افزود: تصادفات جاده‌ای به سه عامل انسان، راه و وسیله نقلیه بر می‌گردد که با فرهنگ‌سازی می‌توان سهم عامل انسانی را در این موضوع کاهش داد.
وی بیان کرد: مرور مجدد آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، صبوری و گذشت در هنگام رانندگی قطعا از بسیاری از حوادث رانندگی کاسته و از وقوع تصادفات جلوگیری می‌کند.
شرافتی ادامه داد: سیستان و بلوچستان جزو فقیرترین استان‌ها در زمینه راه‌ است و از نعمت بزرگراه و آزادراه نیز آنگونه که باید برخوردار نیست و این عوامل در بروز تصادفات تاثیر بسزایی دارد.
فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان اضافه کرد: قاچاقچیان و خودورهای حامل سوخت و اتباع بیگانه در محورهای این استان باعث بروز تصادفات دلخراش شده و بعضا در اینگونه تصادفات انسان‌های بیگاه جان خود را از دست می‌دهند.
این مسئول خودروی سواری پراید را یکی از نا امن‌ترین خودروها عنوان کرد و گفت: در همه تصادفاتی که پراید حضور داشته تمامی سرنشینان آن کشته شده‌اند.
وی از افزایش هشت درصدی کشته شدگان در تصادفات جاده‌ای در 11 ماهه امسال در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: 53 درصد تصادفات در محورهای فرعی و 47 درصد در محورهای اصلی به قوع پیوسته و بیشترین علت تصادفات نیز واژگونی و خروج از جاده بوده که خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان عامل اصلی گزارش شده است.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۶۰۹۲


ارسال