چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۲
” گرانی” در نمایشگاه فروش بهاره هم غرفه زد؛
شهروند زاهدانی: اعلام تورم صفر درصدی واقع بینانه نیست/ قدرت پایین خرید، مردم را به سمت کالای ارزان کشانده است
 
با توجه به اینکه مسئولین کشور تورم کشور در ماه گذشته را صفر درصد عنوان کردند، این موضوع با شرایط حاکم بر بازار منطبق نیست و قیمت اجناس و مواد اولیه نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، چند سالی است که با نزدیک شدن به سال جدید، نمایشگاهی در سراسر سیستان و بلوچستان برای عرضه مایحتاج نوروزی مردم ترتیب داده می شود تا مردم بتوانند راحت تر، نیازهای نوروزی خود را تامین کنند.
امسال نیز مانند سال های قبل این نمایشگاه فروش بهاره در نمایشگاه دائمی در زاهدان برپا شده است؛ نمایشگاه هایی که وظیفه تامین پوشاک، کیف و کفش و مواد خوراکی و سایر مایحتاج عمومی شهروندان، آن هم با کیفیت و قیمت مناسب را بر عهده دارند. امسال علاوه بر این موضوع مرکز آمار هم اعلام کرد که تورم بهمن ماه صفر است که این کار بزرگی است و برای اولین‌بار در کشور شاهد آن هستیم.
اما آیا آن چه که مسئولان به عنوان هدف اصلی از برپایی این نمایشگاه و کاهش تورم مطرح کرده اند محقق شده است؟ برای گرفتن پاسخ این سوال خبرنگار عصر هامون سری به نمایشگاه فروش بهاره زاهدان در سال ۹۳ زد و سوالاتی در این باره از بازدید کنندگان پرسید.

قدرت پایین خرید، مردم را به سمت کالای ارزان کشانده است
فروشنده کفش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با بیان اینکه قدرت پایین خرید، مردم را به سمت کالای ارزان کشانده است، گفت: در چند ماه اخیر به علت افزایش قیمت قدرت خرید مردم کمتر شده بود اما اکنون به علت نزدیک شدن به نوروز مجبور به خرید عید شده اند.
وی گفت: اکثر خریدارن اکنون به دنبال جنس ارزان می گردند که بتوانند خرید کنند و زیاد به کیفیت اجناس اهمیت نمی دهند.

اگر تورم صفر است پس این همه گرانی بابت چیست؟!
یکی از شهروندان که برای خرید نوروز به نمایشگاه آمده بود در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون بیان کرد: نسبت به سال گذشته به علت گرانی توان خریدم خیلی کمتر شده و جهت تامین لوازم و مایحتاج شب عید خانواده با مشکل روبرو شده ام.
وی افزود: مسئولینی که اعلام می کنند که تورم نداریم احتمالاً خودشان خرید نمی کنند تا متوجه این همه گرانی شوند،  زمانی که طی همین چند ماه قیمت برخی اجناس دوبرابر است چطور می گویند تورم و گرانی نداریم!

دولت قبل بیشتر به فکر مردم بود
یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار داشت: در دولت قبل شاهد بودیم مبلغی به عنوان عیدی و همچنین سهمیه بنزین عیدی به مردم داده می شد که این خود کمکی به مردم بود اما در این دولت همه اینها حذف شد و حتی همین یارانه ای هم که مردم چشم امید به آن بسته اند را دارند حذف می کنند.
وی افزود: مقدار تورم را باید با توجه به گرانی و جیب مردم در جامعه سنجید نه طبق آماری بر روی کاغذ با اعداد و ارقام اعلام کنند که تورم صفر است! باید دید آیا مردم با این همه گرانی هنوز توان خرید قدیم را دارند یا نه؟

مهار نرخ تورم تبلیغاتی بیش از سوی دولت نیست
فروشنده ای دیگر در گفت و گوبا خبرنگار اجتماعی عصر هامون با بیان اینکه مهار نرخ تورم تبلیغاتی بیش از سوی دولت نیست، گفت: در این چند ماه مردم فقط شاهد افزایش قیمت ها در بازار هستند بنابراین لازم است دولت چاره ای برای برنامه های اقتصادی خود بیندیشد تا با یکسان بودن گفته های مسئولین و نرخ بازار شبهاتی مبنی بر تبلیغاتی بودن کاهش نرخ تورم در جامعه پیش نیاید.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۶۰۹۵


ارسال