يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۷
نقش چشمگیر ایران در عملیات آزادسازی تکریت/ "سلیمانی"، سردار در سایه
 
س ان ان در گزارشی اعلام کرد ایران در عملیات آزادسازی شهر تکریت عراق نقش جدی ایفا می کند.
به گزارش سرویس بین الملل عصر هامون، به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، بن ویدمن خبرنگار این شبکه در گزارشی گفت: عملیات گسترده نظامی برای آزاد کردن شهر تکریت در عراق همچنان ادامه دارد. این درحالی است که یک ژنرال ایرانی (سردار قاسم سلیمانی) کل این عملیات را زیرنظر دارد. مشارکت ایران در این عراق ، همسایگان سنی ایران بویژه عربستان سعودی را به شدت ناراحت کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرد وضع تکریت نشانه ای است دال بر نگرانی ما مبنی بر اینکه ، ایران کنترل عراق را در دست بگیرد.

این درحالی است که نیروهای ارتش عراق به همراه نیروهای مردمی برای آزادسازی این شهر در تلاش هستند. این نیروها از چندین جبهه در حال نزدیک شدن هرچه بیشتر به شهر تکریت هستند. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران ، فردی است که اصلا یکجا بند نمی شود. مقامات عراقی که ما با آنها صحبت کردیم نیز می گویند سلیمانی در عراق است. اما ما او را در این عملیات تکریت ندیدیم. عراقی ها، سلیمانی را سرباز گمنام می خوانند زیرا او اصلا دیده نمی شود. به هرحال، در عملیات تکریت دیدیم که نقش ایران در این عملیات به شدت ستوده می شود.

گزارشگر سی ان ان ادامه داد ما با ستار الغانم ، از اعضای پارلمان عراق صحبت کردیم و او به ما گفت که حمایت ایران از عراق از آغاز جنگ با داعش بسیار قوی بوده و بسیار سزاوار ستایش است. این مقام عراقی ، نقش ایران را در این عملیات با حملات هوایی نیروهای ائتلاف در منطقه مقایسه کرد و گفت این حملات هوایی بسیار محدود است. دیگر مقامات عراقی هم که از رویکرد آمریکا انتقاد دارند می گویند در عملیات تلاش برای آزادسازی شهر تکریت، کمک چندانی به صورت پوشش هوایی آمریکا در این عملیات زمینی دریافت نکرده اند. البته مقامات دولت عراق نیز گفته اند که از آمریکا و متحدانش برای این عملیات، درخواست کمک نکرده اند. در این میان باید به نکته جالبی توجه داشت. یکی از نکات جالب توجهی که با شنود گفتگوهای بیسیم های اعش می توان به آن پی برد این است که سران این گروه به اعضای آن دستور داده اند موی سر و صورت خود را در شهر تکریت بتراشند و پوشش نظامی خود را از تن خارج کنند و لباس عادی بر تن کنند. ظاهرا اعضای عراقی این گروه نیز در حال خارج شدن از شهر تکریت هستند. اما نیروهای خارجی حاضر در جمع داعشی ها همچنان در تکریت می مانند. آنها به شدت مصمم هستند تا به این مبارزه ادامه بدهند. یکی از مشکلات اصلی نیروهای نظامی ارتش عراق و مردمی در عملیات آزادسازی تکریت، سلاح های دست ساز این گروه است که همه جا پراکنده شده است. تعداد زیادی از تک تیراندازهای داعش نیز در تکریت فعالیت دارند. گفته می شود مناطق زیادی از حومه تکریت ، آزاد شده است. نیروهای مردمی عراق که یگانهای بسیج مردمی است و از آن با نام هشد الشعبی یاد می شود ، پس از فروپاشی گسترده ارتش عراق شکل گرفته است. این نیروها می گویند دست کم دویست کیلومتر مربع از مناطق شرق تکریت را آزاد کرده اند. به هرحال، عملیات برای آزاد سازی کامل شهر تکریت آهسته اما به صورت جدی ادامه دارد و پیشرفتهایی درحال تحقق یافتن است.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۶۰۹۸


ارسال