پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۸
گزارشی از وضعیت اسف بار شهر زابل در آستانه سال نو;
خودنمایی نابسامانی های زابل در سایه ضعف مدیران شهری/ مسافران نوروزی از حداقل ها هم محرومند!
 
در آستانه سال جدید و تکاپوهای روزهای پایانی سال و زمانی که در حال گذر و چیزی در حدود 12 روز دیگر به آغاز سال جدید باقی نمانده در حالیکه رنگ و بوی از سال نو در زابل دیده نمی شود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از اوشیدا، در آستانه سال جدید و تکاپوهای روزهای پایانی سال و زمانی که در حال گذر و چیزی در حدود 12 روز دیگر به آغاز سال جدید باقی نمانده در حالیکه رنگ و بوی از سال نو در زابل دیده نمی شود.
از آنجائیکه همه می دانیم؛ زیباسازی میدان ها ،بلوارها ،پارک ها ،معابر اصلی و ورودی ابتدای شهر برای استفاده شهروندان و مسافران نوروزی جزء اولویت های هر شهری برای جذب مهمانان و گردشگران نوروزی خواهد بود.
خبرنگار اوشیدا امروز سری به برخی از میدان های اصلی شهر زده که تصاویر خود گویا و روشن از آمادگی شهر برای پذیرایی از شهروندان و مسافران نوروزی در سال جدید است.
 
 
میدان یعقوب لیث زابل
میدان یعقوب لیث، ابتدای ورودی شهر زابل واقع شده است و از لحاظ کاشت گل و درخت ها و هماهنگ سازی فضای سبز توجه ای نشده است و با توجه به روزهای پایانی سال تغییری در مرمت و کاشت گل و گیاه و رنگ آمیزی صورت نگرفته است که خود گویایی عدم توجه به ایجاد فضای سبز مناسب برای استفاده شهروندان است.
 
کف پوش میدان در بیشتر قسمت ها از بین رفته است که نیاز به تعمیر و بازسازی دارد و این یکی دیگر از بی توجه های مسئولین به فضای سبز ،مرمت و بازسازی آن در این شهر قابل تامل است.
 
حوضی که حتی با یک رنگ آمیزی ساده به شکل بسیار زیبا در خواهد آمد کافی ست یک سفره هفت سین زیبا در کف این استخر نقاشی کرد و  شاهد تعجب شهروندان بود و این بار دیگر همتی می خواهد همراه با اراده و عزمی راسخ .
متاسفانه اینجا به قدری سوژه بی توجهی وجود دارد که حیفمان می آید بی توجه از کنار آنها بگذریم ،بالاخره مسافر و شهروندان برای ساعاتی قرار است از این فضا استفاده کنند و بالطبع یکی از مکانهای ضروری ،سرویس های بهداشتی هر پارک و بوستانی است که مسافران نوروزی و شهروندان انتظار فضای مناسب توام با رعایت بهداشت در این مکانها را از سوی مسئولین ذیربط دارند.
 
حداقل سالی یکبار به بهانه آغاز سال جدید به راه اندازی این مکانها بخصوص در ایام تعطیلان نوروز توجه گردد.
 
واقعا دیدن این تصاویر بی مهری و کم توجهی به شهروندان از سوی مسئولین مربوطه نیست ،سرویسهای بهداشتی که قرار است به شهروندان و مسافران نوروزی در ایام تعطیلات سرویس دهی کنند خودشان نیاز به سرویس دهی کلی هستند ،البته اگر همتی باشد.
 
و این هم تنها سرویس بهداشتی پارک ملت زابل با امکانات جانبی !!! و احتمالا ترافیک سنگین صف شهروندان در ایام نوروز بر پشت این درب...
 
رسیدیم به زباله های که در کنار نهر آبی در همین میدان ورودی شهر جا خوش کرده و از قرار معلوم مسافران نوروزی در کنار آب و زباله سال را تحویل خواهند کرد.
اکبر راننده کامیون ،اهل اصفهان که زیر سایه درختی در حال استراحت بود ،با اظهار نارضایتی گفت: سهم شهروندان در این شهر همین آب و زباله است و این ورودی شهر زابل است که در واقع برای رانندگان کامیون مکان مناسبی برای نماز و چه برسد به استراحت ندارد.
این شهروند غیر بومی از وضعیت نامناسب سرویس های بهداشتی در زابل نیز اظهار گلایه مندی کرد.
 
و حکایت همچنان باقی ست...
جداول و باغچه های کوچک داخل پیاده رو ها در بیشتر خیابانها و میدان ها عاری از سبزه و گل های تزئینی ست که منظره ای نامناسبی را به این بخش از خیابانها داده است که با همت و توجه به فضای سبز و با برنامه ریزی هدفمند چهره شهر را زیبا کنیم .
 
وضعیت پیاده رو ها در شهر زابل نامناسب است و روزی نیست که به دلیل روکش و کف پوش نامناسب آن شاهد اظهار گلایه مندی شهروندان نباشیم ،مشکلاتی که کمرنگ شده و از دید مسئولین امر مشکل دیده نمی شود!
 
چاله های که هر روز بر وسعت ، عمق و تعدادشان افزوده می شود و از دید مسئولین امر پنهان!
و این است حکایت شهر ما ....
 
و شهروندانی که چه آرزوهایی دارند... مهمان های زیادی به این شهر بیاید ! سرمایه گذار بیاید ! دکترهای متخصص بیاید و ...
خیابان باید چشم نواز باشد؛ یک خیابان زشت، عبوث و با حاشیه‌ای ناخوشایند شهروندان و گردشگران را ناراضی خواهد کرد..
لزوم توجه بیشتر مدیران شهری به فضای سبز  معابر و خیابانها
مسئولین شهرداری توجهشان به فضای سبز کنار خیابانها و معابر دو چندان شود ،چرا که این مسیرها هر روز توسط شهروندان چندین بار طی می شوند و زیبایی فضای سبز خیابانها منجر به آرامش و لطافت روحشان شده و دیدن آن زیباییها  برایشان لذت بخش خواهد بود.
سالی دگر خواهد آمد و مردمی که همچنان در قول های نافرجام مدیران و مسئولین روزگار می گذرانند...
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۶۱۹۰


ارسال