جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۴
فرماندار شهرستان هیرمند:
در سال ۱۳۹۳ مقدار ۲۱۰ تن کالا از بازارچه گمشاد به افغانستان صادر شده است
 
شهرستان هیرمند دارای ۱۱۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است ،وجود دو بازارچه مرزی در این منطقه موقعیتی خاص و سوق الجیشی به این شهرستان بخشیده است .
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از ندای هیرمند، بازارچه مرزی گمشاد در شمالی ترین نقطه شهرستان هیرمند و هم مرز با ولایت فراه افغانستان است که پس از قریب به سه سال تعطیلی در چند ماه اخیر فعالیت داشته است.
در سال ۱۳۹۳ مقدار ۲۱۰ تن کالا با ارزش ۱۸۶ هزار دلار از بازارچه گمشاد به کشور افغانستان صادر شده است .
محمدعلی پیری فرماندار شهرستان هیرمند با بیان اینکه اقداماتی در زمینه فعال کردن بازرچه مرزی گمشاد صورت گرفته است گفت: بازارچه گمشاد مشکلات عمده ای داشته و با رایزنی هایی که انجام شد توانستیم این بازارچه را فعال کنیم.
وی افزود: عمده مواد صادراتی شامل انواع مواد شوینده ،مواد خوراکی از قبیل آبمیوه ،رب گوجه فرنگی و همچنین گچ و نظیر آن بوده است و میزان واردات از افغانستان از نظر وزنی بیش از ۵۰تن به ارزش سه میلیارد ریال و عمده واردات شامل گاو و گوساله که تعداد آن ۲۳۰ راس می باشد بوده است .
فرماندار شهرستان هیرمند اضافه کرد: در ارتباط با ترانزیت ماده ۱۱۶ نیز از بازارچه گمشاد فعالیت هایی صورت گرفته است و به لحاظ وزنی قریب به ۱۲ هزار تن صادرات ترانزیت کالا از بازارچه گمشاد داشته ایم که از نظر ارزش ،رقمی بالغ بر ۸۴۰ هزار دلار می باشد و عمده کالاهای ترانزیتی ماده ۱۱۶ هم، سیمان خاکستری بوده است .
محمدعلی پیری فرماندار شهرستان هیرمند در پایان گفت: امیدواریم با رایزنی هایی که هم از طریق مسئولین و هم از طریق مردم صورت بگیرد میزان ترانزیت از این بازارچه در سال ۱۳۹۴ به حد اعلاء خود برسد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۶۸۶۰


ارسال