يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ,1 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۴
گزارش عصر هامون به بهانه سالروز اسطوره شدن معلم سیستانی؛
نگارش آخرین درس معلم سیستانی بر روی تخته سرخ روشنگری وحدت و مقاومت
 
جواد نوروزی آخرین درسش را روی تخته سرخ روشنگری وحدت و مقاومت برای دانش‌آموزان و مردم نوشت و خود رویا شد و به خاطرات ماندگار مردم پیوست و یادش تا ابد افتخار جایگاه پیامبریش شد.
به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت عصر هامون، سال‌های قبل همهمه‌ای در میان مردم راسک پیچید که هر کس با شنیدن آن بغض در گلویش می‌پیچید و اشک از چشمانش سرازیر می‌شد. همه به نوعی عزادار شده بودند، در تمامی مجالس از اسطوره‌ای سخن می‌گفتند که تازه خلق شده است.
او رستم نبود، پیامبری نوظهور نبود، او فرماندهی بلند پایه یا رئیس‌جمهور کشوری نبود، او فقط یک معلم در روستایی دورافتاده بود، آری فقط یک معلم، معلمی که درس انسانیت می داد و اسطوره دوران‌ها شد.
جواد نوروزی در شهریور 67 در خانواده مذهبی در شهرستان ایرانشهر به دنیا آمد. علاقه و تشویق خانواده‌اش به تحصیل موجب شد دوره‌های ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را با موفقیت پشت سر نهاده و با مدرک فوق دیپلم ادبیات و علوم انسانی در سال ۸۹ پس از استخدام در آموزش و پرورش، به روستای «حیط» از توابع شهرستان راسک در جنوب سیستان و بلوچستان منتقل و تقریبا ۴ سال در مدرسه این بخش آموزگار باشد.
جواد نوروزی آخرین درسش را روی تخته سرخ روشنگری وحدت و مقاومت برای دانش‌آموزان و مردم نوشت و خود رویا شد و به خاطرات ماندگار مردم پیوست.
عجین‌ شدن جایگاه والای معلمی با وجود آسمانیِ جواد نوروزی، یاد او را در روزی که راهی تدریس وحدت و مقاومت بود برای تمامی معلمان و بخصوص مردم راسک حکاکی کرد و یادش تا ابد افتخار جایگاه پیامبریش شد.
 26 فروردین ماه 93 بود که همه خود را برای حضور رییس جمهور به استادیوم 17 شهریور آماده و از شهر های مختلف به زاهدان می آمدند اما کسی خبر نداشت که تروریست های وهابی در روستایی دور افتاده قصد دارند باغبان وحدتی را پرپر کنند.
«جواد نوروزی» معلم پایه 6 روستای حیط از توابع شهرستان راسک هنگام رفتن به محل کار به ضرب 5 گلوله توسط راکبان موتور سوار مسلح به سلاح گرم کشته شد.

درس اول، روحیه وحدت و مقاومت را در خود زنده نگه دارید
ملیحه پورمندان همسر شهید جواد نوروزی با نگاهی به زندگی سراسر درس همسرش،‌ معلمی را یکی از مهم ترین شغل ها بر می شمارد که خداوند لیاقت و سعادت آن را به هر کسی نمی دهد. به نظر او اگر معلمی شغل انبیاست و انبیاء منتخبین پروردگارند، معلم ها هم بندگان برگزیده خداوند هستند. بندگانی که وظیفه پرورش و تربیت نسلی بزرگ را بر عهده دارند.
او در شریط کنونی مهم ترین وظیفه معلم ها را ایجاد انگیزه و عشق به تحصیل در میان جوانان و حفظ روحیه وحدت و مقاومت می داند و می گوید: باید به دانش اموزان گفته شود این مملکت مال شما است و باید با هر سختی آن را بسازید و باید تلاش کنید تا ادامه دهنده راه شهدا که همان راه امام شهداست باشید.

پدر شهید: به شهادت فرزند معلمم افتخار می‌کنم
محمد نوروزی، پدر معلم شهید جواد نوروزی با بیان اینکه شهید مثل شمع بوده، می‌سوزد تا دیگران از آن آسایش یابند، اظهار داشت:  بنده افتخار می‌کنم فرزند معلمم به شهادت رسیده است چرا که معلمی شغل انبیا بوده و کارش هدایت امت سرگردان از جهل و نجات از دریای پر تلاطم به ساحل نجات است.
وی یادآور شد: شهادت تنها مغلوب شدن دشمن در برابر ما نیست؛ بلکه شهادت به زندگی پس از مرگ نیز معنای خاصی می‌بخشد و شهید جز در برابر زیبایی مطلق سر فرود نمی‌آورد و گناه معلم این است که می‌خواهد جهل و نادانی را از جلوی چشم نسل آینده این مرز و بوم کنار بزند و ایادی استکبار نمی‌خواهند در نقاط محروم مثل سیستان و بلوچستان فرهنگ‌سازی شود و آنها می‌خواهند منطقه را ناامن جلوه دهند.

78 شهید فرهنگی در استان داریم
عباس پالاش مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصر هامون، با بیان اینکه ترویج فرهنگ شهادت یک کار جهادی است، اظهار داشت: تعداد 310 دانش‌آموز و معلم شهید در استان داریم، 310 شهیدی که دوران جوانی و نوجوانی خود را به‌جای نشستن پشت میز مدرسه، در سنگرهای جهاد دانشگاهی بزرگ سر کردند و در نهایت نمره قبولی گرفته و با کارنامه‌ای درخشان برای هم‌کلاسی‌های خود در آن دوران و تمام اعصار، الگویی بی‌بدیل از رشادت و ایثار و جانفشانی، ترسیم کردند.
وی ادامه داد: تقدیم 232 دانش آموز و 78 فرهنگی یکی از افتخارات استان سیستان و بلوچستان است.
پالاش تصریح کرد: تقدیم 30 دانشجو شهید، از دیگر افتخارات این استان پهناور است که با وجود اندک بودن تعداد دانشگاه و دانشجو در استان با این وجود در دوران دفاع مقدس چه روحیه‌ای بر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی این دیار حکم فرما بوده است.

جواد رفت اما زنگ کلاس سراسر انسانیت این معلم شهید همچنان ادامه دارد کافیست سری به گلزار شهدا شهرستان زاهدان بزنیم و گوش و چشم دل را شنوا و بینا کنیم، هنوز معلم شهید را می بینی که پای تابلو ایستاده است و کلمه انسانیت و وحدت را هجی و مفهوم آن را معنا می کند. معلم خوبی داریم ، پس شاگرد اول می شویم اگر دروس را بعد از یادگیری دوره و تمرین کنیم.
 انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۷۴۳۲


ارسال