پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ,21 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱
سرویس‌های خطرناک مدرسه/ چرایی فوت دانش‌آموز نیکشهری
 
فرهنگ غلط استفاده از وانت‌بارها به عنوان سرویس مدارس در نقاط روستایی بلوچستان منتج به حادثه‌ای دلخراش شد که 14 زخمی و یک کشته را در پی داشت.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از فارس، همواره فرهنگ غلط استفاده از وانت‌بارها به عنوان سرویس مدارس در برخی نقاط روستایی بلوچستان منتج به حادثه‌‌های دلخراشی شده است و درست 17 فروردین امسال بود که وانت سرویس وفا ـ بنت، که حامل 15 نفر از دانش‌آموزان دختر نیکشهری به روستا بود، به دلیل سرعت زیاد در میدان میرکمبر بنت واژگون شد و همه دانش‌آموزان آن مجروح شدند.
در این حادثه تلخ 13 نفر از دانش‌آموزان به صورت سرپایی مداوا شدند و دو نفر دیگر نیز به بیمارستان 22 بهمن نیکشهر اعزام شدند. یک نفر از این دانش‌آموزان به صورت سرپایی مداوا شد و نفر دوم به دلیل نبود امکانات در بیمارستان 22 بهمن نیکشهر به ایرانشهر منتقل شد و سپس به زاهدان انتقال یافت که نهایتا روز گذشته پس از ترخیص به علت شدت جراحات وارده فوت کرد.

فرهنگ غلط استفاده از وانت‌بارها به جای سرویس مدارس در بلوچستان
عضو شورای اسلامی بنت ضمن ابراز تاسف از این حادثه، اظهار کرد: دانش‌آموزان روستایی نیکشهر اغلب به وسیله وانت‌بار جابه‌جا می‎شوند که علاوه بر حوادث و سوانح جاده‎ای، باران، گرما و سرما تهدیدی جدی برای سلامتی این دانش‌آموزان به شمار می‌رود.
نورمحمد درزاده یادآور شد: بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به دلیل تراکم جمعیت و نبود مدارس در مقاطع تحصیلی بالاتر، برای ادامه تحصیل با وانت‌بارها به نزدیکترین مکان اعزام می‌شوند که فقر خانواده‎ها، ترس از ترک تحصیل دختران و صعب‎العبور بودن راه‎های روستایی، آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر را مجاب به استفاده از وانت‎ها برای سرویس مدارس کرده است.

توضیح مدیرکل آموزش و پرورش به دنبال فوت دانش‌آموز نیکشهری
علیرضا نخعی ضمن تسلیت به خانواده دانش‌آموز نیکشهری «صدیقه کدخدایی»، اظهار کرد: جابه جایی دانش‌آموزان با وانت‌بارها ممنوع است اما بعضی اوقات به دلیل نبود وسیله نقلیه در آن منطقه و اینکه خود مردم روستاها هم برای تردد از وانت استفاده می‌کنند، این کار انجام می‌شود.
وی افزود: نگرانی‌های ما بیهوده نبود و سرانجام آنچه نباید رخ می‌داد اتفاق افتاد و جلوی چشم مسئولان حادثه دلخراشی در نیکشهر رقم خورد که در آن 15 دانش‌آموز دختر دچار جراحت شدند و به علت شدت جراحات وارده صدیقه کدخدایی یکی از این دانش‌آموزان روز گذشته فوت کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان بیان کرد: با توجه به اینکه استفاده از وانت‌بارها برای جا‌به جایی دانش‌آموزان ریسک است و وانت هم وسیله مطمئنی برای این کار نیست، پیگیری‌های زیادی برای تامین سرویس مدارس انجام شده بود اما تاکنون به نتیجه نرسیده بودیم.
این مسئول ادامه داد: با پیگیری‌هایی که به دنبال این حادثه دلخراش با وزارت خانه انجام دادیم، به نتایج خوبی رسیدم، با معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری هم این موضوع را مطرح و به این نتیجه رسیدیم که آموزش و پرورش خودروی ون و مینی‌بوس با 30 یا 40 درصد قیمت به متقاضیان سرویس مدارس تحویل دهد مابقی هزینه را هم از طریق تسهیلات چهار درصد برای متقاضیان سرویس مدارس تامین کند تا برای جا‌به‌جایی دانش‌آموزان از وانت‌بارها استفاد نشود.
نخعی گفت: با توجه به پراکندگی که در مناطق بلوچستان وجود دارد، نیاز به سرویس احساس می‌شود، متقاضیان می‌توانند برای سرویس مدارس ثبت‌نام کرده و آموزش و پرورش نیز وساطت می‌کند تا در روند تحویل خودروها تسهیل صورت گیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان تاکید کرد: برای سال‌ تحصیلی جدید قطعا اقدامات ویژه‌ای برای تامین وسیله نقلیه در مناطق محروم خواهیم داشت.
گفتنی است، روستای وفا در 10 کیلومتری شهر بنت واقع شده است.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۷۶۵۱


ارسال