شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ,4 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۹
انبه‌های وارداتی آلوده است
 
رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی گفت: انبه قاچاق، خطری برای سلامت مصرف کننده و تهدیدی برای تولید داخلی است.
به گزارش سرویس اقتصادی عصرهامون،سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی بیان داشت: میوه‌های قاچاق که امروز گریبان بازار میوه داخلی را گرفته است، آفات ناخوانده‌ای را با خود وارد کشور می‌کند که این آفات باعث خسارت دیدن تولیدکننده می‌شود از طرفی برای مبارزه با آن نیز باید هزینه گزافی را خرج کرد.
وی تصریح کرد: انبه پاکستانی یکی از میوه‌هایی است که در حال حاضر به صورت قاچاق وارد کشور شده و متأسفانه برخی از بسته بندی‌های این میوه نیز آلوده بوده است.
نورانی گفت: این بسته بندی‌های آلوده نه تنها ناقل آفات نباتی است و می‌تواند کشاورزی داخلی را تهدید کند بلکه سلامت افراد مصرف کننده را نیز به خطر خواهد انداخت.
وی افزود: کشور ما اکثرا به دلیل اقلیم بهاری که دارد، در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه، ، با کمبود میوه مواجه می‌شود. مسلما در چنین زمانی جامعه به واردات میوه نیاز دارد اما با ممنوعیت‌هایی که برای واردات در نظر گرفته می‌شود، عملا راه برای قاچاق باز می‌شود.
وی ادامه داد: متأسفانه میوه‌هایی مانند پرتقال به صورت قاچاق در بازار به وفور و با قیمت بالا یافت می‌شود، به طوری که قیمت جهانی این پرتقال‌ها در بنادر ما هر تن 550 تا 600 دلار است بنابراین 2500 تومان برای آن قیمت مناسبی است اما متأسفانه در عمده فروشی‌ها 7 هزار تومان عرضه می‌شود.
رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی در رابطه با سرانجام صادرات میوه به کشورهای دیگر، تصریح کرد: پس از جریان عودت هندوانه‌های ایرانی به کشورمان، روند صادارت این محصول به شدت کند و محدود شد.
وی اضافه داشت: کشورهایی که سوءنیت داشتند واردات هندوانه را ممنوع کردند و بقیه کشورها نیز که کمی شائبه برایشان ایجاد شده بود، واردات محصول ایرانی به کشورشان را محدودتر کردند.
وی تأکید کرد: متأسفانه یک اشتباه کوچک باعث شد تا کشورهای رقیب از فرصت استفاده کرده و بازار را در دست بگیرند، بنابراین بازار هندوانه را ما با دست خودمان از دست دادیم.
وی با بیان این مطلب که تولیدات فله‌ای محصولات کشاورزی در حال حاضر برای اقتصاد ما به صرفه نیست، گفت: با توجه به موضوع کم آبی که در کشور وجود دارد، باید هم تولید و هم صادراتمان حساب شده باشد تا در نتیجه آن ارز بیشتری وارد کشورمان شود.
وی در رابطه با این که در این ایام به دلیل نوبرانه بودن میوه‌ها، قیمت محصولات تولید داخل، قابل رقابت با محصولات دیگر کشورها نیست، اظهار داشت: فعلا زردآلو آن هم به مقدار بسیار محدود و با هواپیما به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود. زمانی که قیمت‌ها متعادل‌تر شود، صادرات میوه نیز جانی دوباره خواهد گرفت.
نورانی در پایان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم صادرات جهش جدی داشته باشد باید دولت در زمینه‌های مختلف از جمله بسته بندی و زیرساخت‌های حمل و نقل آن به ما کمک کند.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۸۰۴۷
مرجع : نسیم


ارسال