شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۴
از معضل تكدي گري در سطح شهرستان خاش؛
لباسی زشت بر تن بام استان…
 
وجود معضل تکدی‎گری در سطح شهرستان خاش با سابقه فرهنگی و تاریخی شایسته نیست و می‎‏تواند آسیب‎های اجتماعی دیگری را در پی داشته باشد.

به گزارش سرويس اجتماعي عصرهامون به نقل از تفتان ما، شهرستان خاش با توجه به شرایط جغرافیایی بر سر راه چند شهرستان قرار گرفته و در فصول مختلف شاهد گذر مسافران زیادی‌ از سه راهی خاش به شهرهای مجاوری همچون چابهار، سراوان و ایرانشهر هستیم .این شهرستان با دارا بودن مناظر طبیعی زیبایی همچون جمچن و کاروندر و طبیعت و چشم اندازهای  بکر و زیبایش یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است که قابلیت تبدیل شدن به یک قطب گردشگری را دارد.

اما متاسفانه چیزی که اینروزها چهره شهر حماسه سازان دره نالک  را زشت کرده است، وجود متکدیانی است که در سطح شهر دیده می‎شوند و به یک معضلی بغرنج برای شهرستان تبدیل شده است.

وجود معضل تکدی‎گری در سطح شهرستان خاش با سابقه فرهنگی و تاریخی شایسته نیست و می‎‏تواند آسیب‎های اجتماعی دیگری را در پی داشته باشد. شاید اگر این روزها بخواهید به خیابان های شهر برای خرید و یا کار بانکی و یا خرید نان بروید نخستین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می کند وجود کودکان و زنان سیاه چرده با لباس های پاره است که بدنبال شهروندان می دوند و از آنان پول می خواهند.

تکدی گرانی که بصورت خانوادگی و زیر چتر گروههای مافیای قاچاق انسان از کشور هم مرز پاکستان و به صورت غیر قانونی وارد کشورمان میشوند، کودکانی که از لهجه شان مشخص است ایرانی نیستند. این گداهای خبره بهتر از هرایرانی زمان واریز یارانه را می دانند و در کنار عابر بانک ها به دنبال افراد می آیند، این گداها پی به مهمان نوازی مردم خاش برده اند و چای نخورده پسر خاله شده اند و با خیالی آسوده در سطح شهر در حال گشت و گدار میباشند و حتی در کنار سرعتگیرهای سطح شهر نیز مکانی برای خود درست کرده و خیلی راحت و آسوده مشغول گدایی هستند و یا هر روز صبح زود و یا سرظهر و وقت و بی وقت درب منازل میروند و گدایی می کنند و خواب و استراحت را نیز از شهروندان گرفته اند و مطمیناً تکدی گری از معظلات جوامع شهری میباشد که بر فضای اجتماعی فیزیکی و مهمتر از همه زیبایی شهر اتر میگذارد و باعت آسیبهای اجتماعی همانند فساد و اعتیاد و سرقت میگردد.

در حالیکه چند روزی هست طرح جمع آوری اتباع بیگانه بدون پاسپورت در سطح شهر در حال اجرا میباشد اما ماموران فقط مبادرت به دستگیری اتباع افغانی میکند و اتباع سیه چرده  پاکستانی با فراغ خاطر در حال راهپیمایی در سطح شهر هستند.

چرا برخورد جدی با متکدیان پاکستانی که فقط باعت مزاحمت برای شهروندان و زشت جلوه دادن سیمای شهرم  و گاها هم ناقل بیماریهای خطرناکی همچون وبا و ابله مرغان و جدیداً هم سرخک از پاکستان به استانمان هستند نمیشود؟

مطمیناً باید یک قوه قهریه ای وجود داشته باشد تا از فعالیت آنها جلوگیری شود و متاسفانه سالیان سال است که شهرمون با این موضوع درگیر است و باید به طور جد با این معضل اجتماعی برخوردی صورت گیرد و با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و انتقال بسیاری از بیماریها به علت ورود غیرمجاز و عدم کنترل بهداشتی در مرزها میطلبد که مسئولان مرتبط و مسئول با این معضل جدیت بیشتری بخرج دهند.

دستگیری و طرد ۵۳۰ تبعه خارجی غیر مجاز در خاش

جانشین نیروی انتظامی شهرستان خاش در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: با تلاش ماموران نیروی انتظامی خاش از ابتدای امسال تاکنون ۵۳۰  تبعه خارجی غیر مجاز در این شهرستان دستگیر و به مقصد کشور متبوعشان طرد شده اند.

علیرضا یوسفی افزود: ورود اتباع خارجی غیر مجاز به داخل شهرستان و حمل آنان به مقصد شهرستان های اطراف نگران کننده بوده که امید می رود با پیگیری های مستمر و جدی این افراد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اتباع پاکستانی با لباس محلی به تکدی گری در شهر مشغولند و چهره شهر را مخدوش کرده اند، گفت: نیروی انتظامی تاکنون به وظیفه خود در این خصوص عمل کرده و در آینده نیز برنامه های بیشتری جهت جمع آوری و اخراج آن ها به خارج مرز دارد.

یوسفی بیان کرد: موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی استان و هم مرز بودن با کشورهای افغانستان و پاکستان باعث شده اتباع بیگانه در این شهرها تردد کنند و مشکلات زیادی را برای شهروندان به وجود بیاورند.

وی اظهار کرد: بعضاً این اتباع برای تردد غیرمجاز بین شهرهای استان و حتی کشور در خودروهای مختلف با پرداخت هزینه های هنگفت سوار شده که قاچاقچیان برای فرار از چنگال قانون با سرعت های غیرمجاز تردد می کنند که هراز گاهی منجر به حوادث تلخ می شود و جان هموطنان ایرانی را نیز به خطر می اندازند.

همچنین پسند کردی رییس اداره اتباع خارجه شهرستان خاش در این رابطه حاضر به گرفتن مصاحبه نشد که این عمل وی خود جای سوال دارد…

 انتهای پیام/9031

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۸۲۷۹
مرجع : تفتان ما


ارسال