چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ,21 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
مدیرکل انتقال خون خبر داد:
سیستان و بلوچستان بیشترین مصرف کننده خون در کشور است/ کمبود ماهانه 1500 واحد خون در استان
 
مدیرکل انتقال خون استان از کمبود ماهانه 1500 واحد خون در استان خبر داد وگفت: بیشترین مصرف خون در کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است.
سهیلا خسروی مدیرکل انتقال خون استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با بیان کمبود ماهانه1500 واحد خون استان بیان داشت: این کسری خون از استان های یزد و کرمان و خراستان جنوبی جبران می شود.
وی بیان داشت: بیشترین مصرف خون در مناطق جنوبی استان است، و شهرهای ایرانشهر و چابهار به دلیل ازدیاد بیماران تالاسمی و حوادث پرشمار جاده ای خون بیشتری نسبت به سایر نواحی استان مصرف می شود.
این مسئول افزود: پایگاه های خون گیری و فرآوری خون در شهرهای زاهدان، زابل ، ایرانشهر، چابهار و از ابتدای سال 93 نیز در شهرستان سراوان افتتاح شده است که آماده خونگیری از هموطنان است.
خسروی با بیان اینکه بالاترین مصرف خون در کشور متعلق به استان سیستان و بلوچستان است، بیان داشت: در پایگاه های انتقال خون استان سال گذشته 72000 واحد خونگیری انجام شده و 16000 واحد کسری آن از سایر استانها دریافت شده و در مجموع 88000 واحد خون در استان مصرف شده است. البته با احتساب سایر فراورده های خونی مانند پلاک و پلاسما جمع مصرف خون و فراورده های خونی استان در سال گذشته 120000 هزار واحد بوده است.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان ضمن تاکید بر پوشش اکثر بیمارستان های استان در بحث خون رسانی گفت: روزانه 350 واحد خون و فرآورده های خونی در استان مصرف می شود و در این بین بخش تالاسمی با 60 درصد بالاترین مصرف خون، زنان و زایمان در جایگاه دوم و حوادث و سوانح در رتبه بعدی قرار دارد.
وی مشارکت مردم استان را در اهدای خون مناسب ارزیابی کرد و گفت: سال گذشته 71 هزار 457 واحد خون گیری در کل استان انجام شده است و میانگین اهدای خون در سیستان و بلوچستان رتبه بالاتر از میانگین کشوری است که با توجه به مصرف بالای خون مجبور با واردات خون از سایر استان ها هستیم.
انتهای پیام/ 7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۸۹۹۴


ارسال