جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۰
اوشیدا از حال و هوای روزهای خاکی در سیستان گزارش می دهد،
تداوم آلودگی هوا در سیستان/ روزهای خاکی پیش روی مردم سیستان
 
طوفان شن به دلیل خشک شدن دریاچه هامون و تبدیل بادهای ۱۲۰ روزه به بادهای ۱۸۰ روزه نفس مردم را گرفته است و روزگار آنها را تیره و تار کرده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا: شدت وزش باد در سیستان طی دو روز گذشته به بیش از 80 کیلومتر در ساعت رسید و به دلیل محاصره روستاهای منطقه در مسیر شن های روان بسیاری از محور های مواصلاتی روستاهای هیرمند و زهک مسدود می شود و رفت و آمد مردم با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.
سال ها است که طوفان شن به دلیل خشک شدن دریاچه هامون و تبدیل بادهای ۱۲۰ روزه به بادهای ۱۸۰ روزه نفس مردم را گرفته است و روزگار آنها را تیره و تار کرده است.
عیسی میر یکی از ساکنان شهرستان هیرمند با بیان اینکه حیات انسان ها در این منطقه به مخاطره افتاده است، گفت: در خبرها شنیدیم که دولت جدید برای کمک به احیای دریاچه ارومیه کارگروه ویژه راه اندازی کرده اما تالاب هامون که حیات انسان ها به آن گره خورده است همچنان محروم مانده و هیچ سخنی از آن در میان نیست.
مردم به صورت زنده در حال دفن شدن هستند، مغازه ها تعطیل شده، مواد غذایی پر از خاک و شن است و شبانه روز بر سر ما خاک می ریزد.


شرایط ما به گونه ای است که نفس کشیدن برای ما سخت شده و تا پشت پنجره هایمان از خاک انباشته است اما اقدامی تاکنون برای رهایی ما از این وضعیت نشده است اما مردم انتظار دارند دولت جدید راه حلی جدید پیش پای آنها بگذارد.
هادی احمدی یکی از ساکنان روستای چرک نیز در منطقه سیستان نیز گفت: بسیاری از معابر منطقه پر از خاک شده است و هیچ ماشین آلاتی برای خاک روبی وجود ندارد. بسیاری از کوچه ها به دلیل انباشته شدن خاک مسدود شده است و مردم از روی پشت بام ها تردد می کنند.
در بسیاری از ساعات شبانه روز مردم در خانه ها محبوس هستند و در صورت فروکش کردن طوفان باید روز های متوالی وقتشان را برای باز کردن راهی برای عبور زنان و کودکان صرف کنند.
وی که در گذشته به شغل پرورش ماهی اشتغال داشته است افزود: با قطع شدن آب و خشکسالی تمام سرمایه و اندوخته مردم این منطقه از بین رفت و تنها اقساط وام ها بر روی دستشان باقی مانده است.


تمام مزارع این منطقه به دلیل نبود آب از بین رفته است و خاک تمامی رودها و انهار را پر کرده است و دیگر چیزی به نام کشاورزی در این منطقه وجود ندارد.
محمد سرگزی نیز با بیان اینکه مردم این منطقه حتی برای نان خوردن هم در مضیقه هستند، گفت: با کم شدن آب بسیاری از مردم به طرح های گلخانه ای روی آوردند اما گلخانه ها هم به دلیل طوفان و شدت باد متلاشی شد.
اگر دولت برای مردم و ساکنان این منطقه کاری انجام ندهد این جا وضعیت نامناسبی پیدا می کند.
سعید محمودی مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص وضعیت آلودگی  هوای سیستان گفت: بر اساس اعلام مرکز پایش اکنون ذرات معلق در هوای سیستان به سه هزار و ۹۲۴ میروگرم رسید که این با توجه به استاندارد ۱۵۵ میکروگرم در هر مترمکعب شرایط بحرانی را به منطقه تحمیل کرده است.
محمودی بیان کرد: شدت وزش طوفان، غلظت گرد و غبار حاکم بر منطقه سیستان، شرایط آب و هوائی را در شمال سیستان و بلوچستان به ۲۵ برابر حد مجاز و هشت برابر حد بحرانی رساند.
وی گفت: حداقل شعاع دید افقی در منطقه سیستان با توجه به شدت غلظت گرد و غبار ۵۰ متر گزارش شده است.
با وجود اینکه مردم سیستان در شرایط بسیار سخت و بحرانی زندگی می‌کنند و نفس کشیدن برای آنها کاری دشوار شده اما تاکنون تصمیم عاجلی برای برون رفت از این موضوع و یا اعطای بسته های حمایتی از طرف دولت در نظر گرفته نشده است، مردم سیستان سال هاست با وجود بیماری های تنفسی حتی یک بیمارستان تخصصی برای این بیماری ندارند اما با این وجود وعده‌ها و طرح‌های متعدد دولتمردان طی سال‌های گذشته مردم سیستان را به تحمل شرایط سخت برای خروج از این بحران دلگرم نگاه داشته تا شاید به ثمر نشستن یکی از این طرح‌ها راهی به خارج از این بحران بگشاید.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۹۰۸۳


ارسال