شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ,16 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۰
اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست‌‌جمهوری + سوابق
 
به گزارش عصر هامون؛اسامی ۸ کاندید احراز صلاحیت شده مختصری از سوابقشان به‌شرح ذیل است:
۱ ــ غلامعلی حدادعادل
وی متولد اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۴ در تهران است. او در سال ۱۳۵۸ معاونت وزارت ارشاد را به‌عهده داشت و طی سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲ نیز معاون وزیر آموزش و پرورش بود. همچنین از سال ۱۳۷۴ تاکنون (به‌استثنای فاصله ۸۳ تا ۸۷) ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به‌عهده داشته است. حداد عادل به‌مدت ۱۳ سال نمایندگی مردم تهران در مجالس ششم، هفتم، هشتم و نهم را به‌عهده داشته و در فاصله سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۳ رئیس قوه مقننه بود. او از سال ۱۳۸۷ تاکنون نیز به عنوان مشاور عالی مقام معظم رهبری منصوب شده است.


۲ ــ سعید جلیلی
وی متولد ۱۳۴۴ منطقه معروف به طلاب مشهد مقدس است؛ وی تحصیلات خود را تا مقطع دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق علیه السّلام تهران به پایان رسانده و به زبان‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. وی در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ حضور یافت و سال ۶۵ در عملیات کربلای۵ به درجه جانبازی نایل آمد.
جلیلی در سال ۶۸ به وزارت امور خارجه رفت و در سال ۸۰ به دفتر مقام معظم رهبری رفت و در سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبر انقلاب به ادامه خدمت پرداخت.
وی در حال حاضر دبیری شورای عالی امنیت ملی و مسئولیت پیگیری موضوع هسته‌ای کشورمان را به‌عهده دارد.


۳ ــ علی‌اکبر ولایتی
وی در ۴ تیر ماه ۱۳۲۴، در رستم‌آباد، یکی از روستاهای شمیران به دنیا آمد. او پزشک اطفال و فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی خود را در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا گذراند. مطب شخصی وی در شهرک غرب تهران واقع است و مدیریت بیمارستان مسیح دانشوری را نیز به‌عهده دارد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی معاون وزارت بهداری بود، در دوره اول مجلس به‌نمایندگی مردم تهران انتخاب شد و سپس به‌مدت شانزده سال، در دوره‌های ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به‌عنوان وزیر خارجه مشغول همکاری بود.
ولایتی از سال ۱۳۷۶ به‌عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل منصوب شد و تاکنون در این سمت مشغول فعالیت است.


۴ ــ محمدباقر قالیباف
وی در شهریورماه سال ١٣٤٠ در شهر طرقبه متولد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧ و آغاز جنگ تحمیلی، قالیباف در سال ٥٨ و در سن ١٨سالگی وارد جبهه شد و در سال ١٣٦١به‌عنوان فرمانده تیپ امام رضا علیه السّلام و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ٥ نصر خراسان انتخاب شد.
وی پس از جنگ فرماندهی لشکر ٢٥ کربلا را عهده‌دار بود. او همچنین در سال ١٣٧٣ مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم را پذیرفت. در سال ١٣٧٦ به‌دستور مقام معظم رهبری عهده‌دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد.
قالیباف در سال ۱۳۷۹ مجدداً با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده‌دار شد. در سال ١٣٨٤ با رأی شورای اسلامی شهر تهران به‌عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و تاکنون به‌مدت هشت سال در این سمت حضور دارد.


۵ ــ محسن رضایی
وی در شهریور ۱۳۳۳ متولد شد. او در رابطه فعالیت‌های سیاسی به‌مدت ۵ ماه توسط ساواک اهواز بازداشت شد. رضایی در آستانه پیروزی انقلاب و ورود امام خمینی(ره) در جمعیت منصورون وظیفۀ حفاظت از جان حضرت امام(ره) را به‌عهده گرفت.
او در خرداد ۱۳۵۸ به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد. در شهریور ۱۳۶۰ از سوی حضرت امام خمینی(ره) به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. رضایی در شهریور ۱۳۷۶ به‌عنوان «دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام» منصوب شد.


۶ ــ محمدرضا عارف
عارف در سال ۱۳۳۰ در یزد به دنیا آمد. او در سال ۱۳۵۵ با اخذ مدرک کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۵۹ با اخذ مدرک دکترای برق مخابرات هردو از دانش‌گاه استنفورد به ایران بازگشت.
او در ابتدای انقلاب در دستگاه‌های دولتی همچون شرکت مخابرات و وزارت فرهنگ و آموزش عالی فعالیت کرد و در سال‌های ۷۳ تا ۷۶ در سمت ریاست دانشگاه تهران حضور داشت.
عارف پس از آن نیز در کابینه‌ دولت اصلاحات در سال‌های ۷۶ تا ۷۹ به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن مشغول به خدمت شد و در سال‌های ۷۹ تا ۸۰ به‌عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به فعالیت خود ادامه داد.
وی در سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ به‌عنوان معاون اول رییس جمهور برگزیده شد. او عضو پیوسته‌ فرهنگستان علوم ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.


۷ ــ حسن روحانی
روحانی متولد ۲۱ آبان ۱۳۲۷ در شهر سرخه است. وی نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸ و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰ است.
وی از سال ۱۳۶۸ به عضویت شورای عالی امنیت ملی درآمد و از سال ۱۳۷۱ نیز ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده‌دار شد.
روحانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و پنجم و دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ بوده است.


۸ ــ محمد غرضی
وی در سال ۱۳۲۰ در اصفهان متولد شد و فوق‌لیسانس الکترونیک دارد. غرضی وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود.
زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی افراد فوق‌الذکر از سوم خرداد آغاز می‌شود
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۹۳


ارسال