يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۱
رئیس انتقال خون زابل:
فزایش حجامت در سیستان / جوانان 17 تا 35 ساله بیشترین اهدا کنندگان خون در سیستان هستند
 
رئیس انتقال خون زابل گفت: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا: شهناز نظام دوست رئیس انتقال خون زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و عبادات روزه داران در این ماه پر خیر و برکت گفت: اهدا خون در شهرستان زابل نسبت به دیگر شهرهای استان بصورت خود جوش بوده و اهدای خون در سطح سیستان کاملا داوطلبانه است.
نظام دوست با بیان اینکه در منطقه سیستان طرح جایگزین برداشته شده است ،گفت: مردم بدنبال پیامک و یا اینکه منتظر تماس از طرف انتقال خون نیستند و خودشان بصورت خودجوش برای اهدای خون مراجعه می کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز به دو گروه خونی AB- و O+ می باشد ،افزود: در این زمینه حتی پیامک هم ارسال شده و درخواست می کنیم از مردم همچون گذشته برای تامین فرآورده های خونی مورد نیاز در ماه مبارک رمضان مشارکت کنند.
رئیس انتقال خون زابل تصریح کرد: اکثر دریافت کنندهای خونی تالاسمی ها، بیماران دیالیزی و مخصوصا بیماران زنان و زایمان هستند که بیشترین دریافت کنندگان خونی را شامل می شوند.
نظام دوست بیان کرد: اکثر فرآورده های خونی به مراکز درمانی و بیمارستانهای سیستان از مرکز انتقال خون زابل انتقال داده می شود .
وی با اشاره به اینکه سنین اهداکنندگان متغیر می باشد ،افزود: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.
نظام دوست خاطرنشان کرد: اگر فردی حجامت کند تا یک سال نمی توانیم از خون آن فرد برای بیمار استفاده کنیم و این در حالی است که متاسفانه موارد حجامت در سیستان افزایش پیدا کرده است.
رئیس انتقال خون زابل اظهار کرد: با افزایش حجامت در روز ممکن است یک یا دو مورد از اهدا کننده های خون بخاطر حجامت از خون دادن معاف شوند.
وی گفت: از شهروندان خواهش می کنم که به این مورد خیلی توجه داشته باشند اگر می خواهند خونشان برای بیماری استفاده شود در مورد موضوع حجامت بیشتر دقت کنند .
نظام دوست با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان فرآورده های خونی زابل از استان تامین نمی شود بیان کرد: در مواردی که از استان درخواست می شود برای استان و شهرستان های دیگر فرآورده خونی مورد نیاز ارسال می شود.
این مقام مسئول در خصوص برنامه خون گیری در ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان برنامه خون گیری،مرکز انتقال خون زابل از ساعت 7الی 13بعدظهر و 18 الی 23 شب پذیرای اهدا کننده های خون هستیم .
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۹۷۶۱


ارسال