پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۷
فرماندار جوان ایرانشهر در کاروان شهدای ۷ تیر ۱۳۶۰
 
هفتم تیرماه 1360 یادآور تلخ ترین واقعه ای است كه ملت را به سبب از دست دادن 72 تن از یاران امام راحل در ماتم فرو برد و شهید حبیب الله مالکی قمی فرماندار جوان ایرانشهر یکی از این شهداست که کمتر از وی نامی برده شده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از پهره؛ شهید حبیب الله مالکی قمی که کمتر از وی نامی برده شده؛ مدت ۶ ماه ریاست فرمانداری شهرستان ایرانشهر را در سال ۶۰ برعهده داشت .وی به عنوان یکی از مسئولین استان سیستان و بلوچستان همچون شهید طباطبایی نماینده مردم سیستان با حضور در جلسه حزب جمهوری اسلامی در ۲۶ سالگی و در جوار شهید بهشتی یکی از ۷۲ شهید مظلوم این حادثه شد.

شهید حبیب الله مالکی که بود

شهید حبیب‌الله مالکی فرزند حسن، متولد ‌هفتم خرداد سال ۱۳۳۴ ه. ش در یکی از محلات معروف و قدیمی تهران به نام بازارچه نایب‌السلطنه  و در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافت.

در سال ۱۳۵۳ پس از اخذ مدرک دیپلم به خدمت سربازی اعزام شد سپس در آزمون ورودی دانشگاه تهران شرکت و پس از قبولی در رشته جمعیت‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی به ادامه تحصیل پرداخت.

در طول خدمت سربازی با روحیه انقلابی که داشت از دستورات سلسله مراتب فرماندهی سرپیچی می‌نمود و به همین علت بیشتر مواقع را در بازداشت و تبعید در یگان‌های دور افتاده به سر ‌برد و اضافه خدمت را نیز تحمل کرد. پس از پایان دوران سربازی با آگاهی از شرایط زمان به مبارزه با طاغوت پرداخت.

شهید مالکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرماندار ایرانشهر شد

با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حزب جمهوری اسلامی، به واسطه شناختی که از شهید بهشتی داشت به عضویت در حزب درآمد.

او شش ماه قبل از شهادتش به سمت فرمانداری ایرانشهر منصوب شد. از همان روز نخست حضور در فرمانداری ایرانشهر، تلاش خود را برای توسعه و آبادانی این منطقه که روزی تبعیدگاه انقلابیون و روحانیت مبارز بود ، به کار بست و رفاه و آسایش مردم این شهرستان را در سرلوحه برنامه‌های کاری خود قرار داد.

حبیب‌الله مالکی پنجم تیر ماه سال ۱۳۶۰ برای دیدار با خانواده‌اش به تهران آمد و شامگاه هفتم تیر در جلسه حزب جمهوری اسلامی شرکت کرد. او ساعتی پس از آغاز جلسه حزب با توطئه منافقین، با شهادت مظلومانه خود، منافقین را رسواتر ساخت.

maleky02

انتهای پیام/4382

 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۹۹۰۵
مرجع : سایت پهره


ارسال