شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ,16 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۶
علی اوسط هاشمی:
رویکرد کنونی در بحث احیای تالاب هامون ایجاد شرایط زیست مناسب است
 
استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه احیای تالاب هامون گفت : برای مقابله با ریز گردها باید کنترل و مدیریت طوفانها در راستای پایداری و ماندگاری جمعیت انجام شود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، علی اوسط هاشمی با بیان اینکه مقابله با ریزگردها، کنترل و مدیریت طوفان ها در راستای پایداری و ماندگاری جمعیت باید صورت پذیرد، بر برنامه ریزی و مدیریت با رویکرد اقتصادی تاکید کرد و افزود : تغییر در نگاه و اجتناب از بودن در یافته های گذشته امری اجتناب ناپذیر است .
وی با تاکید به الگوی کشت و تغییر در اقتصاد مردم به نحوی که زیست و معیشت آنان را پشتیبانی کند، بیان کرد: امروز در شرایطی هستیم که ناهماهنگی و ناسازگاری جایی ندارد و هم افزایی دستگاههای اجرایی هم در به لحاظ علمی ، هم مدیریتی و مالی الزامی است و هیچ دستگاهی جدای از رویکرد واحد نباید کار کند.
هاشمی گفت: همه دستگاه های اجرایی مانند حلقه های یک زنجیره باید در هم تنیده و منسجم باشند .
استاندار سیستان و بلوچستان بر ارائه طرح جامع و استانی ویژه تأکید و بیان کرد: هر یک از دستگاههای 6 گانه سندهای هم سو را ارائه دهند تا با جمع بندی و ارائه طرح واحد در کارگروه ارومیه و تالاب هامون مطرح و با استفاده از ردیف های اعتباری استانی و همچنین کمکهای ویژه دولت اجرا شود .
مهندس هاشمی ارائه طرح های کوتاه مدت ، کشت گونه های متناسب در اراضی رها شده که قابلیت کشت محصولات زراعی را ندارند و جایگزینی گونه هایی که نیاز به آب کمتر دارند ، مالچ پاشی و استفاده از روشهای نوین آبیاری را در جهت ایجاد شرایط زیست بهتر در منطقه مورد اهمیت فراوان قرار داد.
در ادامه جلسه کارگروه احیای تالاب هامون نیز رئیس سازمان محیط زیست استان گزارش عملکرد این سازمان را در راستای مقابله با ریزگردها بازگو کرد و گفت: انتقال آب به کانون های بحران گرد و غبار یکی از برنامه های اجرا شده بود که اجرای این برنامه در شمال استان 80 تا 90 % موفق بود و با اجرای آن امسال تاکنون 45% نسبت به سال گذشته کمتر طوفان گرد و غبار داشته ایم .
محمودی در پایان از تدوین طرح پژوهشی احیای تالاب هامون در داخل استان خبر داد و خطر نشان کرد: طرح پژوهشی احیای تالاب هامون قرار بود که به دانشگاه فردوسی مشهد واگذار شود که با پیگیری های انجام شده این طرح در داخل استان انجام خواهد شد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۹۹۴۸
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال